sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaPieniądzeUkraina przejęła złoty wagon. Właścicielem był bliski znajomy Putina

Ukraina przejęła złoty wagon. Właścicielem był bliski znajomy Putina

Ukraina niszczy i przejmuje rosyjski sprzęt bojowy wart miliardy rubli. Tego typu pojazdu nikt nie spodziewał się jednak zarekwirować. Po tym, jak osadzony w areszcie domowym prorosyjski oligarcha Wiktor Medwedczuk zbiegł, Ukraińcy weszli do jego posiadłości pod Kijowem. Na specjalnie wybudowanym peronie stał ociekający złotem wagon.

Władimir Putin jest ojcem chrzestnym córki Wiktora Medwedczuka (fot. Wikimedia/youtube)

Obiekt na terenie Puszczy-Wodyczy z daleka przypominał szklarnię lub tunel, zdjęcia robione z drona również nie budziły podejrzeń, bo był przykryty specjalną zasłoną maskującą. Jednak gdy posiadłość Medwedczuka został dokładnie sprawdzona, okazało się, że pod przykryciem znajduje się prawdziwy peron kolejowy, a przy nim niebieski luksusowy wagon restauracyjny z pozłacanym napisem „Pullman”.

Wiktor Medwedczuk i złota kopia wagonu pullmana

Firma Pullman Palace Car Company od lat 60-tych XIX wieku do 50-tych ubiegłego stulecia lat dostarczała tego typu obiektów, które uchodzą za prawdziwy rarytas wśród fanów kolei. Ci, którzy    dysponują wolnymi środkami w kwocie 2,5 miliona dolarów, mogą nawet zamówić sobie swój własny. Okazało się, że Medwedczuk, mimo że w minionych dekadach dorobił się majątku wartego miliardów hrywien, miał u siebie kopię.

Oligarcha, który na przełomie wieków zbudował imperium finansowo-medialno-sportowe (banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, stacje telewizyjne, udziały w Dynamie Kijów), miał dostać luksusowy wagon od swojej konkubiny, Oksany Marcznko, w prezencie na ostatnie urodziny. Rekonstrukcji najbogatszej wersji pullmana mieli się podjąć ukraińscy rzemieślnicy, a Medwedczukowi zależało, żeby kosztowny upominek nie był dostępny dla wścibskich spojrzeń.

Pullman Medwedczuka został wykończony ręcznie w wyjątkowo bogaty sposób, a w pracach miało uczestniczyć sto osób. Pełen jest drewnianych wykończeń, aksamitnych obić, czerwieni i licznych złoceń. Podłogę zdobią drogie dywany, a na w suficie zamontowano nawet witraż. Wnętrze bardziej przypomina muzeum niż wagon, może pomieścić 40 gości, znajduje się w nim także łazienka, kuchnia i bar z bogatym wyposażeniem.

Ukrzaliznicja przejęła złoty wagon

Szklanki zdobione pozłacanym rosyjskim herbem kosztują 10 tysięcy hrywien za sztukę, a włoski ekspres do kawy firmy Elektra w wersji podstawowej jest wart co najmniej 220 tysięcy. Komplety sztućców wartych kilkanaście tysięcy każdy. Na ścianie przy barze – marmurowo-złota lampa produkcji Bronze D’Art Français o nazwie „Napoleon lll” za ponad 100 tysięcy hrywien. Pod barem – butelka francuskiego szampana o wartości 3400 hrywien. 

Podobnych gadżetów jest więcej – telewizory wysuwane po wciśnięciu guzika, pozłacane krany i bateria prysznicowa w łazience. Niektóre oryginalne emblematy są warte nawet 2 miliony hrywien. Więc choć wagon nie jest oryginalnym „pullmanem”, to spersonalizowano go na życzenie zleceniodawców w taki sposób, że jego wartość z wyposażeniem mogła nawet przewyższać „prawdziwy”  egzemplarz – twierdzą dziennikarze portalu slidstvo.info.

Teraz zostanie znacjonalizowany przeze Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznicja – UZ). Przewoźnik poinformował na swoich kanałach w mediach społecznościowych, że będzie on sprawdzony pod kątem wykorzystania do przewozu dzieci i pacjentów. W połowie marca UZ ogłosiła, że dzięki podpisanej przez prezydenta Zełenskiego ustawie umożliwiającej przejmowanie rosyjskiego majątku, znacjonalizowała 15 tys. rosyjskich wagonów, głównie towarowych.

Polecamy:

***

Wiktor Medwedczuk to nie tylko jeden z najbogatszych ukraińskich oligarchów, ale także bliski znajomy prezydenta Rosji Władimira Putina, który jest ojcem chrzestnym jego córki Dariny. W maju zeszłego roku trafił do aresztu domowego w związku z podejrzeniami o zdradę stanu. Z aresztu zniknął kilka dni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Miejsce aktualnego pobytu 58-latka nie jest znane.

W 2020 roku wszczęto przeciwko niemu postępowanie po tym, jak wraz z innymi politykami ugrupowania Opozycyjna Platforma – Za Życie pojechał do Rosji na rozmowy z tamtejszymi politykami. W marcu tego roku został usunięty z kierownictwa partii.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze