Cel pracy komisji
Zespół ds. opracowania wytycznych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży został powołany przez ministra Adama Niedzielskiego po nagłośnieniu sprawy śmierci ciężarnej Doroty w Nowym Targu. Wiadomym było, że zespół kończy już swoje prace i wkrótce powinien pojawić się dokument, który ma pomóc w interpretacji prawa aborcyjnego. W wytycznych mają znaleźć się między innymi odpowiednie zapisy dotyczące aborcji ze względu na zdrowie psychiczne matki.
Niedawno opublikowane przez „Rzeczpospolitą” statystyki wskazują, że przesłanka “zagrożenia dla zdrowia kobiety” była przyczyną pięciokrotnego wzrostu liczby legalnych aborcji w 2022 roku. Niektóre szpitale uznały, że przesłanka ta obejmuje również zdrowie psychiczne kobiety, co umożliwia legalną aborcję. Taka interpretacja jest popierana przez rzecznika praw obywatelskich, rzecznika praw pacjenta oraz Komitet Bioetyki PAN.
Jak możemy przeczytać w oficjalnym biuletynie RPO Marcina Wiącka, rzecznik otrzymuje sygnały o trudnościach w dostępie do zabiegów przerwania ciąży dla kobiet, dla których ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego. Zgodnie z prawem, aborcja jest dozwolona m.in. w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej. Nie ma jednak uzasadnienia dla poglądu, że zagrożenie dla zdrowia psychicznego matki nie może być uznane za przesłankę do legalnego przerwania ciąży.
Ministerstwo Zdrowia ustosunkowało się do tychże informacji. Tłumaczy ono, że nie został określony zamknięty katalog wskazań do przerwania ciąży w przypadku zagrożenia życiem lub zdrowiem kobiety. Przepis ustawy nie określa również, jakiego obszaru zdrowia ma dotyczyć zagrożenie.
Rzecznik Praw Pacjenta tłumaczy jednak, że zagrożenie życia lub zdrowia matki dotyczy zarówno zdrowia somatycznego, jak i psychicznego. Jest to ocena zbieżna m.in. ze stanowiskiem Prokuratora Generalnego dla Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakończonej wyrokiem z 22 października 2020 r. Rzecznik Praw Pacjenta dodaje, że aborcja ze względu na zagrożenie zdrowia psychicznego matki jest legalna i podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych powinny uwzględniać taką przesłankę.
Sprzeciw środowisk „prolife”
Tak zwani działacze “prolife” protestują przeciwko stosowaniu przesłanki o zdrowiu psychicznym matki w przypadku aborcji. Uważają oni, że aborcja nie tylko nie jest lekarstwem na problemy psychiczne matki, ale wręcz może je pogłębić.
Takie stanowisko przedstawili działacze Ordo Iuris w swojej petycji przeciwko pracom zespołu. Przeciwko stosowaniu tej przesłanki opowiada się również fundacja Kai Godek. Aktywiści uważają, że Ministerstwo Zdrowia prowadzi swoje prace w tajemnicy. W związku z tym Kaja Godek i Grzegorz Braun postanowili pojawić się na posiedzeniu zespołu, które odbywało się we wtorek w budynku resortu.
Relacjonowali oni swoją “interwencję” w mediach społecznościowych. Po dostaniu się do budynku zażądali wejścia do gabinetu minister Katarzyny Sójki, a Braun rozpoczął jej poszukiwania, powołując się na “interwencję poselską”. Kaja Godek rozmawiała z pracownikami ministerstwa, którzy podkreślali, że nie wpłynęło do nich żadne zgłoszenie o interwencji poselskiej ani żadnym innym spotkaniu.
Godek uważa to za kłamstwo i twierdzi, że w dokumentach zespołu ds. aborcji szykuje się szeroki wachlarz możliwości aborcji. Jej zdaniem zostali oni siłą usunięci z Ministerstwa Zdrowia przez policjantów, którzy według nich złamali prawo podczas interwencji poselskiej. Zespół ds. aborcji został odwołany, ale ma się zbierać lada chwila i wydać swoje wytyczne. Działaczka uważa, że to będzie prowadzić do masowego zabijania dzieci.
Zarówno Godek jak i Braun zostali wyprowadzeni z budynku przez funkcjonariuszy policji. Działaczka użyła wówczas następujących słów:
Czego bronicie? Bronicie zabijania dzieci! Bronicie zabijania niewinnych ludzi!
Braun na swoim koncie na Twitterze przestrzegał, że:
Nikt nie jest bezpieczny, jeśli nie są bezpieczni najmniejsi i najbardziej bezbronni Polacy.
Polityk daje tym samym do zrozumienia, że bezpieczeństwo kobiety, której ciąża jest zagrożona, w jego hierarchii stoi dużo, dużo niżej. Pytanie, które się nasuwa, zważywszy na to, że zarówno Godek jak i Braun reprezentują Konfederację, to: w jakim stopniu ich działania mają reprezentować postawy wolnościowe?
Czytaj także: