wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaEkologiaUrugwajczycy piją słoną wodę, aby Google miało słodką

Urugwajczycy piją słoną wodę, aby Google miało słodką

Urugwaj zmaga się z największą od 74 lat suszą. W związku z tym władze kraju postanowiły dodać słoną wodę do publicznych zasobów wody pitnej, co wywołało powszechne protesty. W Montevideo ogłoszono stan wyjątkowy. Krytycy rządu twierdzą, że priorytetowo traktuje on zapewnienie wody dla międzynarodowych koncernów i agrobiznesu kosztem własnych obywateli.

Fot. Pixabay

W kraju ogromne ilości wody wykorzystywane są w przemyśle i przez międzynarodowe korporacje. Tylko niewielka część wody w Urugwaju jest wykorzystywana do spożycia przez ludzi. Większość stosowana jest w dużych gałęziach przemysłu rolnego, takich jak przemysł sojowy, ryżowy i drzewny. Urugwaj gorączkowo tworzy studnie, aby znaleźć nowe źródła cennej wody. Rekordowa susza może spowodować, że stolica pozostanie  niedługo bez wody pitnej. Teraz pojawiło się także Google, które planuje wykorzystać ogromne ilości wody, co zauważa Daniel Peña, badacz z Uniwersytetu Republiki w Montevideo.

Google ważniejsze od mieszkańców?

Google kupiło w Urugwaju 29 hektarów ziemi po to, by zbudować centrum danych. Badacz z Uniwersytetu Republiki w Montevideo otrzymał informacje od urugwajskiego ministerstwa środowiska na temat zużycia wody przez nową inwestycję Google. Okazuje się, że centrum do chłodzenia serwerów zużywałoby 7,6 mln litrów wody dziennie. Odpowiada to dziennemu zużyciu wody przez 55 000 osób. Badacz twierdzi, że woda, którą miałoby zużywać Google, pochodziłaby z publicznego systemu wody pitnej.

Urugwajski rząd twierdzi jednak, że dane są nieaktualne, ponieważ firma zmienia swoje plany i centrum danych będzie “mniejszych rozmiarów”. Google odniosło się do sprawy i przekazało, że trwają prace, które mają skorygować zużycie wody przez firmę. Centrum będzie służyć użytkownikom Google na całym świecie, przetwarzając żądania dotyczące usług takich jak YouTube, Gmail i wyszukiwarka Google.

Czy można pić słoną wodę?

Jak możemy przeczytać w serwisie Bloomberg, rząd Urugwaju dodatkowo ma wydawać 12 milionów dolarów miesięcznie na zapewnienie dostaw butelkowanej wody dla dodatkowych 500 000 osób. Czy jednak będzie zawierała w dalszym ciągu dodatek wody słonej?

Woda słona nie nadaje się do spożycia, ponieważ ludzkie nerki nie są w stanie sobie z nią poradzić. Picie takiej wody może prowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni, nudności, wysokiego ciśnienia krwi, niewydolności narządów, śpiączki, a nawet śmierci.

Desalinizacja to proces, który może przemienić wodę słoną w wodę świeżą dzięki usuwaniu soli mineralnych. Jedną z najczęstszych metod desalinizacji jest odwrócona osmoza, która wykorzystuje membranę i wysokie ciśnienie do filtrowania minerałów z wody.

Istnieje kilka metod desalinizacji, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Niestety, niezaprzeczalnie jest to kosztowny proces. Cena oczyszczonej wody wynosi zwykle od 0,5 do 3 dolarów za metr sześcienny wody (0,05-0,3 centa za litr wody).

Wiemy na pewno, że rząd Urugwaju zakupił zakład desalinizacji o pojemności 150 000 litrów, który ma być wykorzystywany w szpitalach i miejscach, gdzie może być szczególnie potrzebny. Jego zaletą jest mobilność – można przewozić go za pomocą ciężarówki.

„Będziemy korzystać z kilku zakładów desalinizacji. Najważniejszy to ten, który UTE ma w Punta del Tigre, który działa na zasadzie odwróconej osmozy (…)” – powiedział sekretarz prezydenta, Álvaro Delgado.

Zobacz także:

Wizerunek dziennikarki został nielegalnie wykorzystany w reklamie. Wszystko przez AI

Media społecznościowe działają jak hazard, ale są dostępne dla dzieci

Brytyjski minister obrony do Ukraińców: „Nie jesteśmy Amazonem”

Anna Jadowska-Szreder
Anna Jadowska-Szrederhttps://www.youtube.com/@normalnapara
Technik informatyk, choć moim prawdziwym zamiłowaniem jest tworzenie materiałów na kanał YouTube "Normalna Para", pisanie artykułów z naciskiem na lifestyle i ekologię oraz prowadzenie własnych mediów społecznościowych.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze