Wybrany astronauta to 39-letni Sławosz Uznański, który jest doktorem elektroniki pracującym w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Urodził się w Łodzi i ukończył Politechnikę Łódzką. Został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do grupy rezerwowej korpusu astronautów.
Już 4 sierpnia 2023 r. zostały podpisane porozumienia dotyczące lotu na ISS pomiędzy Ministrem Rozwoju i Technologii, ESA oraz Axiom Space, amerykańską firmą działającą w branży kosmicznej.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował media o całym wydarzeniu:
„Mamy już pewność i gwarancję, że drugi w historii Polski astronauta będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę. To jest niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach. Mamy kandydata, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz naszych amerykańskich partnerów”.
Korzyści dla polskiej gospodarki
Minister Buda podkreślił, że współpraca z ESA i Axiom Space to ważny krok dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego i nauki. Dodał, że polski astronauta na ISS będzie miał okazję przetestować najnowocześniejsze polskie technologie, co dla naszych firm będzie wyjątkową okazją do zdobycia unikatowego doświadczenia i potwierdzenia wysokiej jakości rodzimych produktów.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) poinformowało, że amerykańska firma Axiom Space, we współpracy z ESA, będzie odpowiedzialna za zarządzanie wszystkimi aspektami misji, w tym przygotowaniem, certyfikacją sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzaniem na orbicie oraz wsparciem po misji. Polski astronauta wybrany do misji będzie natomiast skupiał się na przeprowadzaniu eksperymentów technologicznych.
Ministerstwo przypomniało, że w 2023 roku Polska zwiększyła swoją składkę finansową do ESA o 295 milionów euro. Dzięki temu polskie firmy będą miały możliwość uczestniczenia w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług związanych z łącznością satelitarną, nawigacją i obserwacją naszej planety.
Kto był pierwszym Polakiem w kosmosie?
27 czerwca 1978 roku o godzinie 17:27 czasu polskiego, rozpoczęła się misja statku kosmicznego Sojuz 30 z pierwszym polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim na pokładzie.
W wieku zaledwie 20 lat, jako najlepszy w swojej grupie, uzyskał uprawnienia pilota MiG-15, a później także MiG-21. W 1976 roku został wybrany, wraz z pułkownikiem Zenonem Jankowskim, jako kandydat na polskiego astronautę w ramach sowieckiego programu Interkosmos. Wówczas był już majorem. Ostatecznie to on poleciał w kosmos w 1978 roku, a Jankowski został jego zmiennikiem.
Kilka minut przed startem w kosmos, Mirosław Hermaszewski powiedział:
“Jako obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, czuję się zaszczycony, że mogę wykonać lot kosmiczny na radzieckim statku Sojuz 30 i orbitalnej stacji Salut 6. Nie zawiodę okazanego mi zaufania!”.
W uznaniu wybitnych zasług za odwagę i męstwo oraz wzorowe wykonanie zadania w pierwszym polsko-radzieckim locie kosmicznym na naukowo badawczym zespole orbitalnym Salut 6, Rada Państwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, na wniosek Biura politycznego KC PZPR, nadała Mirosławowi Hermaszewskiemu Order Krzyża Grunwaldu I klasy.
Zobacz także:
Wagnerowcy chcą nas sprowokować. Zagrożenie dla polskich granic
„Kobiety niestety umierały, umierają i umierać będą”. Sójka nowym ministrem zdrowia
„Mafia śmieciowa”. Toksyczne odpady lądowały w rzekach i ziemi