czwartek, 3 października, 2024
Strona głównaKulturaUkraina tworzy bazę dzieł sztuki, które należą do rosyjskich oligarchów

Ukraina tworzy bazę dzieł sztuki, które należą do rosyjskich oligarchów

300 dzieł sztuki, które w ostatnim czasie należały do obywateli rosyjskich, zostały wprowadzone do bazy danych utworzonej przez Narodową Agencję Ukrainy ds. Zapobiegania Korupcji (NACP) w ramach zachodnich sankcji.

Fot. Pixabay

Jak czytamy na portalu The Guardian, baza zawiera listę obrazów i rzeźb, które prawdopodobnie były kupowane i sprzedawane w ostatnich latach przez rosyjskich bogaczy oskarżonych przez kraje zachodnie i Ukrainę o pomoc i podżeganie do wojny toczącej się na terenach naszych wschodnich sąsiadów.

Agencja stwierdziła, że ​​celem tego narzędzia jest „pomoc uczciwym uczestnikom rynku sztuki w przeprowadzaniu kontroli sankcji i utrudnienie sprzedaży takich aktywów przez rosyjskich oligarchów”. Zachodnie sankcje gospodarcze nałożone na setki Rosjan mają na celu ograniczenie możliwości przenoszenia fortun na całym świecie przez tych, którzy czerpią zyski z wojny lub ją podsycają.

Dzieła sztuki można stosunkowo łatwo sprzedawać poza granicami kraju, a subiektywny charakter wartości pozwala na łatwe zawyżanie lub obniżanie cen.

Agencja stwierdziła, że ​​„malarstwo, rzeźby i biżuteria artystyczna są wykorzystywane jako luka w obejściu sankcji”. Omawiane działania mają na celu zapobieganie takim sytuacjom, znajdowanie dzieł kupionych przez wskazanych Rosjan, konfiskatę i przyszły transfer na Ukrainę.

Co znajduje się w ukraińskiej bazie?

Wśród wykrytych kolekcjonerów jest Roman Abramowicz, były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea, który przez lata nabył wiele znanych dzieł, w tym tryptyk Francisa Bacona z 1976 r., „Kobietę z Wenecji” autorstwa Alberto Giacomettiego I i osiem albumów z serii „Ten Characters” autorstwa amerykańskiego artysty konceptualnego Ilji Kabakowa. Szacuje się, że zakupione prace mają szacunkową wartość 163,9 mln USD. Ujawniono, że obraz olejny ​​„Zbawiciel świata” Leonarda, datowany na ok. 1500 r., był chwilowo przejęty przez miliardera Dmitrija Rybołowlewa, choć został już sprzedany. Natomiast Michaił Fridman, bliski sojusznik Putina i współzałożyciel rosyjskiej wielonarodowej Grupy Alfa, nabył w 2013 roku kultowy portret Marilyn Monroe autorstwa Andy’ego Warhola.

Agencja zachęca do zgłaszania potencjalnych dzieł sztuki objętych sankcjami Rosjan za pośrednictwem formularza internetowego. Jednakże przyznaje też, że aktualizacja informacji jest skomplikowana, ponieważ nie ma oficjalnych danych o właścicielach dzieł sztuki.

W tej chwili sekcja zawiera informacje o ponad 300 obiektach artystycznych, których właścicielami są m.in. rosyjski miliarder Wiaczesław Kantor, modelka Daria Żukowa i raper Timur Yunusov (Timati).

Szacunkowa wartość zidentyfikowanych prac wynosi 1,3 miliarda dolarów.

Zobacz także:

Odszkodowania dla LGBT. Chodzi o dyskryminację w niemieckim wojsku

„Kobiety niestety umierały, umierają i umierać będą”. Sójka nowym ministrem zdrowia

„Mafia śmieciowa”. Toksyczne odpady lądowały w rzekach i ziemi

Anna Jadowska-Szreder
Anna Jadowska-Szrederhttps://www.youtube.com/@normalnapara
Technik informatyk, choć moim prawdziwym zamiłowaniem jest tworzenie materiałów na kanał YouTube "Normalna Para", pisanie artykułów z naciskiem na lifestyle i ekologię oraz prowadzenie własnych mediów społecznościowych.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze