niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaLifestylePlaga napadów typu flash mob. Władze powołują specjalną grupę zadaniową

Plaga napadów typu flash mob. Władze powołują specjalną grupę zadaniową

W odpowiedzi na falę napadów typu flash mob, przywódcy Los Angeles powołują regionalną grupę zadaniową ds. przestępczości detalicznej. Będzie ona odpowiedzialna za niedopuszczanie do kolejnych grupowych napadów na sklepy, a także pociągnięcie do odpowiedzialności ludzi, którzy już dopuścili się napadów i kradzieży w ten specyficzny sposób.

Źródło: YouTube

Czym jest flash mob?

Jest to sytuacja, gdy grupa osób gromadzi się nagle w miejscu publicznym tworząc sztuczny tłum, co ma stanowić krótkie i zaskakujące wydarzenie. Zwykle jest ono nieoczekiwane dla obserwatorów. W akcji mogą uczestniczyć nieznane sobie osoby, które wiedzą jedynie o zaplanowanym działaniu.

Koncepcja flash mobów została po raz pierwszy wprowadzona w Nowym Jorku. Pierwszą tego rodzaju inicjatywę zaplanował na początku 2003 roku Mob Project – organizacja, która zidentyfikowała się pod tym pseudonimem. Akcja polegała na spontanicznym zgromadzeniu w sklepie Macy’s i pytaniu sprzedawców o “dywanik miłości dla komuny”. Następne wydarzenia obejmowały różne działania, takie jak oddawanie hołdu wielkiej figurce pluszowego dinozaura w sklepie z zabawkami na Times Square, oklaskiwanie w luksusowym hotelu czy obserwowanie fikcyjnego spektaklu. W każdym z nich brały udział setki osób.

Przykładowy flash mob – grupa ludzi umówiła się, że będzie stała bez ruchu na dworcu kolei podmiejskich w Nowym Jorku.

Koncept flash mobów szybko zyskał popularność na całym świecie, w tym również w Polsce. W pierwszą rocznicę powstania ruchu flash mob odbył się tzw. Drugi Globalny Flash Mob, który nawiązywał do pierwotnej akcji z dywanikiem w Nowym Jorku.

Plaga napadów typu flash mob w Los Angeles

Jak podaje portal Fox Business, 15 sierpnia we wtorek ekskluzywny sklep z jeansami Ksubi na La Brea Avenue padł ofiarą napadu przeprowadzonego przez 11 zamaskowanych osób w formie flash mobu. Sklep został obrabowany w przeciągu kilku sekund. Jeden z podejrzanych stanął oko w oko z nieuzbrojonymi strażnikami, którzy próbowali przeciwdziałać sytuacji. Podejrzany naśladował gest trzymania pistoletu w kieszeni, co było groźbą dla ochroniarzy.

W sobotę doszło do kolejnego napadu typu flash mob, tym razem na sklep Nordstrom w centrum handlowym Topanga w Los Angeles. Ponad 30 osób brało udział w tej akcji, podczas której w ciągu kilku minut skradziono towary o wartości przekraczającej 300 000 dolarów. Według organów ścigania, jeden z podejrzanych obezwładnił ochroniarza, używając do tego sprayu na niedźwiedzie.

Wśród wcześniejszych incydentów tego typu znajduje się napad z 31 lipca. Wtedy to grupa od 10 do 15 osób w kapturach i maskach obrabowała sklep Gucci w centrum handlowym Westfield Century City. Sprawcy uciekli z torebkami od znanych projektantów o łącznej wartości 100 000 dolarów.

Powołano specjalną grupę zadaniową

W odpowiedzi na serię napadów typu flash mob na luksusowe sklepy w Los Angeles, które miały miejsce w ciągu ostatnich tygodni, burmistrz Karen Bass wraz z lokalnymi organami ścigania ogłosiła w czwartek utworzenie regionalnej grupy zadaniowej. Jej celem jest zatrzymanie sprawców i pociągnięcie ich do odpowiedzialności.

Jak ogłosiła Bass:

„To, co widzieliśmy w ciągu ostatniego tygodnia w Los Angeles oraz w otaczających nas miastach i okolicach, jest nie do przyjęcia”.

Bass i przewodniczący organów ścigania obiecali złapać winnych i pociągnąć ich do odpowiedzialności. W skład grupy zadaniowej wejdzie 22 pełnoetatowych detektywów, a jeden prokurator okręgowy będzie wspierał proces postawienia zarzutów wszystkim zatrzymanym.

Zobacz także:

Romanowski porównuje Tuska do Stalina, a Joannę do Jeżowa

„Nauka” o kamieniowaniu kobiet w Birmingham

Zakupy w Shein są jak hazard? Chiński gigant coraz bardziej pogrążony

Anna Jadowska-Szreder
Anna Jadowska-Szrederhttps://www.youtube.com/@normalnapara
Technik informatyk, choć moim prawdziwym zamiłowaniem jest tworzenie materiałów na kanał YouTube "Normalna Para", pisanie artykułów z naciskiem na lifestyle i ekologię oraz prowadzenie własnych mediów społecznościowych.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze