sobota, 14 września, 2024
Strona głównaLifestyleOkresowa Koalicja. Posłanki i senatorki wspierają walkę z ubóstwem menstruacyjnym

Okresowa Koalicja. Posłanki i senatorki wspierają walkę z ubóstwem menstruacyjnym

Prawie połowa kobiet nie rozmawiała o menstruacji w swoich domach, a co trzecia dziewczynka jest nieprzygotowana na swoją pierwszą miesiączkę. To często wciąż temat tabu, którego jednym z efektów jest tzw. ubóstwo menstruacyjne. We wtorek w senacie spotkały się kobiety, które chcą to zmienić.

– Okresowa Koalicja zrzesza ekspertki, aktywistki i organizacje, na co dzień zajmujących się kwestiami miesiączki. Koalicja istnieje od ponad roku i walczy z szeroko pojętym ubóstwem menstruacyjnym – mówiła Joanna Maliszewska-Mazek, p.o. Dyrektorki Kulczyk Foundation. Fundacja zleciła badania, z których wynika, że menstruacja to wciąż temat tabu, co utrudnia szeroką edukację i świadomość na temat miesiączki. To z kolei prowadzi do braku finansowania i ubóstwa menstruacyjnego.

Okresowa Koalicja. Kobiety walczą z ubóstwem menstruacyjnym

Większość działań w tym zakresie realizują inicjatywy oddolne oraz samorządy, które w Polsce zmagają się z brakiem pieniędzy, wynikającym również z polityki rządu. – Podejmowałyśmy próby wprowadzenia tematu ubóstwa menstruacyjnego do Sejmu, zwołałyśmy dwa posiedzenia podkomisji w tej sprawie – mówiła Marzena Okła-Drewnowicz. Posłanka dodała, że na ostatnim posiedzeniu nie było ani ostatniego przedstawiciela rządu ani nawet żadnego polityka Zjednoczonej Prawicy. 

– Czyżby uważali, że połowa ich elektoratu nie miesiączkuje? Nie – uważają, że to ideologia i nie chcą tego tematu podejmować – powiedziała parlamentarzystka Koalicji Obywatelskiej. Okła-Drewnowicz w rozmowie z dziennikarką OKO.Press zapowiedziała powstanie odpowiedniej ustawy w tym temacie, która ma m.in. opierać się o rozwiązania, które przyjął hiszpański rząd. Od niedawna tamtejszym obywatelkom przysługuje urlop menstruacyjny i dostęp do środków antykoncepcyjnych i higieniczych. Ustawa zakłada też utworzenie specjalnych centrów edukacyjnych.

Dane z raportu powstałego na zlecenie Kulczyk Foundation (fot. okresowakoalicja.pl)

W briefingu i posiedzeniu senackiego zespołu wzięła też udział aktorka Magdalena Schejbal, która współpracuje z organizacjami działającymi na rzecz popularyzowania wiedzy i zapewniania higienicznych środków okołomenstruacyjnych tam, gdzie ich brakuje. Na TrueStory.pl opisywaliśmy przykład jednego z radomskich liceów, którego dyrekcja odmówiła udziału w „Akcji Menstruacja”, dzięki której przy szkolnych toaletach pojawiłyby się specjalne różowe skrzynki z takimi artykułami.

Okresowa Koalicja tym razem w Senacie

Po opisywanym briefingu prasowym w Gmachu Senatu odbyło się posiedzenie senackiego zespołu Zdrowie Polaków, której przewodzi senatorka KO Beata Małecka-Libera. W jej trakcie doszło m.in. do prezentacji wyników badań dotyczące postrzegania miesiączki w Polsce. Uczestniczki rozmawiały też o prawnych rozwiązaniach i dobre praktyki dot. zdrowia i higieny menstruacyjnej, które są stosowane na świecie.

***

Polecamy:

W skład Okresowej Koalicji wchodzą:  

Akcja Menstruacja, prof. dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, UAM, Fundacja Ja, Nauczyciel, dr n. hum Alicja Długołęcka, Fundacja im. Julii Woykowskiej, Fundacja One Day, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Jak Wychowywać Dziewczynki, Kulczyk Foundation, Natalia Miłuńska – miesiaczka.com, moonka, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Projekt Masterki, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne, Szajn.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze