poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaLifestyleOkresowa Koalicja. Posłanki i senatorki wspierają walkę z ubóstwem menstruacyjnym

Okresowa Koalicja. Posłanki i senatorki wspierają walkę z ubóstwem menstruacyjnym

Prawie połowa kobiet nie rozmawiała o menstruacji w swoich domach, a co trzecia dziewczynka jest nieprzygotowana na swoją pierwszą miesiączkę. To często wciąż temat tabu, którego jednym z efektów jest tzw. ubóstwo menstruacyjne. We wtorek w senacie spotkały się kobiety, które chcą to zmienić.

– Okresowa Koalicja zrzesza ekspertki, aktywistki i organizacje, na co dzień zajmujących się kwestiami miesiączki. Koalicja istnieje od ponad roku i walczy z szeroko pojętym ubóstwem menstruacyjnym – mówiła Joanna Maliszewska-Mazek, p.o. Dyrektorki Kulczyk Foundation. Fundacja zleciła badania, z których wynika, że menstruacja to wciąż temat tabu, co utrudnia szeroką edukację i świadomość na temat miesiączki. To z kolei prowadzi do braku finansowania i ubóstwa menstruacyjnego.

Okresowa Koalicja. Kobiety walczą z ubóstwem menstruacyjnym

Większość działań w tym zakresie realizują inicjatywy oddolne oraz samorządy, które w Polsce zmagają się z brakiem pieniędzy, wynikającym również z polityki rządu. – Podejmowałyśmy próby wprowadzenia tematu ubóstwa menstruacyjnego do Sejmu, zwołałyśmy dwa posiedzenia podkomisji w tej sprawie – mówiła Marzena Okła-Drewnowicz. Posłanka dodała, że na ostatnim posiedzeniu nie było ani ostatniego przedstawiciela rządu ani nawet żadnego polityka Zjednoczonej Prawicy. 

– Czyżby uważali, że połowa ich elektoratu nie miesiączkuje? Nie – uważają, że to ideologia i nie chcą tego tematu podejmować – powiedziała parlamentarzystka Koalicji Obywatelskiej. Okła-Drewnowicz w rozmowie z dziennikarką OKO.Press zapowiedziała powstanie odpowiedniej ustawy w tym temacie, która ma m.in. opierać się o rozwiązania, które przyjął hiszpański rząd. Od niedawna tamtejszym obywatelkom przysługuje urlop menstruacyjny i dostęp do środków antykoncepcyjnych i higieniczych. Ustawa zakłada też utworzenie specjalnych centrów edukacyjnych.

Dane z raportu powstałego na zlecenie Kulczyk Foundation (fot. okresowakoalicja.pl)

W briefingu i posiedzeniu senackiego zespołu wzięła też udział aktorka Magdalena Schejbal, która współpracuje z organizacjami działającymi na rzecz popularyzowania wiedzy i zapewniania higienicznych środków okołomenstruacyjnych tam, gdzie ich brakuje. Na TrueStory.pl opisywaliśmy przykład jednego z radomskich liceów, którego dyrekcja odmówiła udziału w „Akcji Menstruacja”, dzięki której przy szkolnych toaletach pojawiłyby się specjalne różowe skrzynki z takimi artykułami.

Okresowa Koalicja tym razem w Senacie

Po opisywanym briefingu prasowym w Gmachu Senatu odbyło się posiedzenie senackiego zespołu Zdrowie Polaków, której przewodzi senatorka KO Beata Małecka-Libera. W jej trakcie doszło m.in. do prezentacji wyników badań dotyczące postrzegania miesiączki w Polsce. Uczestniczki rozmawiały też o prawnych rozwiązaniach i dobre praktyki dot. zdrowia i higieny menstruacyjnej, które są stosowane na świecie.

***

Polecamy:

W skład Okresowej Koalicji wchodzą:  

Akcja Menstruacja, prof. dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, UAM, Fundacja Ja, Nauczyciel, dr n. hum Alicja Długołęcka, Fundacja im. Julii Woykowskiej, Fundacja One Day, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Jak Wychowywać Dziewczynki, Kulczyk Foundation, Natalia Miłuńska – miesiaczka.com, moonka, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Projekt Masterki, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne, Szajn.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze