poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaLifestyleCzy Polska jest dobrym krajem do założenia rodziny? Polki zabrały głos

Czy Polska jest dobrym krajem do założenia rodziny? Polki zabrały głos

Na pytanie, czy Polska jest dobrym krajem do tego, żeby zakładać rodzinę, być matką, mieć dzieci odpowiedziało kilkaset kobiet. Wyniki badania nie są obiecujące, ale za to są dobrą wskazówką dla rządzących, co można zmienić, żeby powstrzymać katastrofę demograficzną i zachęcić Polki do macierzyństwa.

Jak wynika z badania na grupie kilkuset kobiet, Polki w większości uważają, że żyją w kraju, który nie sprzyja założeniu rodziny (fot. domena publiczna)

Na powyżej zadane ponad połowa wszystkich badanych kobiet oraz ponad połowa matek odpowiedziało przecząco – wynika ze wspólnego badania Katarzyny Pawlikowskiej. Badaczka wraz z agencją marketingową Garden of Words i firmą badawczą SW Research jako cel postawiła sobie analizę postaw i wyborów Polek i Polaków w ostatnim roku. Z 515 kobiet biorących udział w badaniu, zapytano te w wieku 18-44 lata o to, dlaczego tak mało Polek decyduje się na posiadanie dzieci i założenie rodziny.

Ekonomia, głupcze

Jako główne przyczyny tego, że kobiety w Polsce coraz rzadziej zostają matkami, respondentki wskazywały ekonomię. Polki przekonują, że po prostu nie stać ich na dziecko, bo za mało zarabiają (49 proc. ogółu i 46 proc. matek) oraz że nie chcą rezygnować z pracy, bo boją się, że nie będą miały gdzie wrócić. Taką przyczynę wskazało 43 proc. ogółu badanych i 44 proc. matek biorących udział w badaniu. Ponadto wymieniły wysoką inflację, wzrost kosztów kredytu i brak odpowiedniego wsparcia dla rodzin.

22 proc. uczestniczek badania, które uważają, że Polska nie jest dobrym krajem do macierzyństwa, jako przyczynę podaje też brak tolerancji w naszym kraju. Wśród rzeczy, które dla Polek są ważne poza byciem matką wskazano, utrzymanie niezależności finansowej oraz rozwój zawodowy i dostęp do dobrej pracy (62 proc.). Trzecią w kolejności wskazań wartością są zainteresowania i rozwój osobisty (55%).

W czołówce jest też argument braku dostępu do legalnej aborcji w przypadku wykrycia ciężkich wad płodu (42 proc. wskazań). W 2020 roku Trybunał Konstytucyjny w praktyce zakazał w Polsce przerywania ciąży. Polki często boją się, że ich dziecko będzie niepełnosprawne (blisko 40 proc. badanych kobiet), co może wynikać z braku skutecznych rozwiązań wspierających rodziny dzieci z niepełnosprawnościami.

Zadania dla rządu według polskich kobiet 

Polki zabrały również głos co do działań, które powinien podjąć rząd, by poprawić sytuację matek. Najczęściej wymieniały poprawę systemu publicznej ochrony zdrowia (48 proc.), ograniczenie inflacji (34 proc.), zwiększenie liczby miejsc pracy i podwyższenie zarobków – 28 proc. Tyle samo głosów było za przywróceniem praworządności i państwa prawa. Co czwarta Polka jako priorytet wskazała zatrzymanie wzrostu podatków. Po 17 proc. głosów zebrały ochrona środowiska, ekologia i edukacja.

– Polki są (…) coraz bardziej świadome swoich praw i oczekują świeckiego państwa dbającego o rozwój gospodarczy i respektującego prawa obywatelskie. Matki w Polsce zwracają częściej uwagę na luki systemowe i brak dostępu do niezbędnych usług. Natomiast nie matki posiadają więcej argumentów za byciem nie matką oraz koncentrują się przede wszystkim na opresyjnym światopoglądzie i dominujących tradycyjnych wartościach – komentuje wyniki badania Katarzyna Pawlikowska. 

Badanie było skierowane do reprezentatywnej próby dorosłych mieszkańców Polski w wieku 18-74 lata. Próba badawcza została dobrana w sposób warstwowo-losowy, tak aby zapewnić zróżnicowanie respondentów pod względem podstawowych cech demograficznych (płeć, wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie). Łącznie zebrano 1009 wywiadów (515 kobiety i 494 mężczyźni), co przekłada się na maksymalny błąd oszacowania dla odsetków w całej próbie na poziomie 3.2 pkt proc.

***

Powyższe badanie jest rozwinięciem kwestii, które jesienią poruszaliśmy na łamach TrueStory. Po wiadomości od naszej czytelniczki w sieci rozgorzała debata dotycząca powodów tego, że Polki nie chcą mieć dzieci. Wszystkie teksty z tej serii znajdziecie pod poniższymi linkami:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze