poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaLifestyleSiostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. Kobiety wesprą organizacje pomagające Ukrainie

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. Kobiety wesprą organizacje pomagające Ukrainie

3 na 4 osoby z Ukrainy, które od początku rosyjskiej agresji podjęły pracę w Polsce, to kobiety. W poniedziałek swoje prace zainaugurowało  Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie: koalicja kobiet, które zdecydują, które projekty wspierające uchodźczynie z Ukrainy otrzymają poważne wsparcie finansowe.

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. Rada złożona z znanych Polek i Ukrainek zdecyduje, które projekty uzyskają wsparcie finansowe dla ukraińskich uchodźczyń w Polsce (fot. Facebook/Dominika Kulczyk)

– Nadszedł czas, by mówić o budowie polsko-ukraińskiego społeczeństwa. Stawiamy na wspólnotowość, odzyskanie wolności i godności ekonomicznej – mówi odważnie Dominika Kulczyk z Kulczyk Foudnation. To właśnie z jej inicjatywy 8 marca powstał Fundusz Wsparcia Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy, będący częścią inicjatywy „Cześć Dziewczyny!”.

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. 1,5 mln zł na projekty wspierające uchodźczynie z Ukrainy

Ma on zapewnić uchodźczyniom z Ukrainy długofalową pomoc, polegająca na tworzeniu miejsc pracy, aktywizacji zawodowej, wsparciu edukacji i kultury. Najlepsze projekty służące realizacji tych celów otrzymają granty z Funduszu Wsparcia. W pierwszej edycji ich wysokość sięgnie niemal 1,5 mln zł. O ich przyznawaniu zadecyduje właśnie Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie.

W skład koalicji kobiet z polskiej strony wchodzą m.in. Ewa Ewart, Dominika Kulczyk, Agnieszka Holland, Janina Ochojska czy Olga Tokarczuk. Z ukraińskiej – m.in. Halyna Karp, Olha Matviienko, Oksana Zabużko, Irina Zapatrina czy Iryna Deszczyca. Żona ambasadora Andrija Dezsczycy przekonuje, że dzięki Siostrzeństwu pieniądze trafią na najlepsze projekty, które posłużą adaptacji kobiet z Ukrainy w Polsce. – Dla ludzi z Ukrainy to bezcenna pomoc – dodaje.

Najważniejsze kryteria dotyczące przyznania grantów to – między innymi:

  • wsparcie relacji rodzinnych
  • tworzenie nowych miejsc pracy
  • wsparcie lokalnych samorządów
  • aktywizacja kobiet i osób starszych
  • wsparcie kanałów pomocy humanitarnej
  • wsparcie edukacji i inicjatyw naukowych
  • wsparcie inicjatyw kulturalnych
  • szczególnie w wymiarze lokalnym
  • aktywizacja biznesowa relacji polsko–ukraińskich
  • umacnianie trwałość proponowanej infrastruktury społecznej

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie już działa

– Premiowane będą projekty, które z jednej strony pomogą zadomowić się kobietom i dziewczynkom z Ukrainy w Polsce, a z drugiej mogą uruchomić efekt domina – trwałą zmianę w ich rzeczywistości – dodaje Dominika Kulczyk. Pieniądze mają trafić przede wszystkim do organizacji i inicjatyw na poziomie lokalnym.

Polecamy:

W pracowni Kulczyk Foundation przy ulicy Ogrodowej 3 w Warszawie powstanie Centrum Obsługi Grantów, gdzie będzie można zapoznać się z zasadami ich przyznawania oraz uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku. Tam też odbyło się – w trybie hybrydowym – pierwsze spotkanie robocze Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego.

Fundację można wesprzeć również finansowo wpłacając pieniądze na patronite.pl.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze