środa, 22 maja, 2024
Strona głównaLifestyleSiostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. Kobiety wesprą organizacje pomagające Ukrainie

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. Kobiety wesprą organizacje pomagające Ukrainie

3 na 4 osoby z Ukrainy, które od początku rosyjskiej agresji podjęły pracę w Polsce, to kobiety. W poniedziałek swoje prace zainaugurowało  Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie: koalicja kobiet, które zdecydują, które projekty wspierające uchodźczynie z Ukrainy otrzymają poważne wsparcie finansowe.

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. Rada złożona z znanych Polek i Ukrainek zdecyduje, które projekty uzyskają wsparcie finansowe dla ukraińskich uchodźczyń w Polsce (fot. Facebook/Dominika Kulczyk)

– Nadszedł czas, by mówić o budowie polsko-ukraińskiego społeczeństwa. Stawiamy na wspólnotowość, odzyskanie wolności i godności ekonomicznej – mówi odważnie Dominika Kulczyk z Kulczyk Foudnation. To właśnie z jej inicjatywy 8 marca powstał Fundusz Wsparcia Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy, będący częścią inicjatywy „Cześć Dziewczyny!”.

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. 1,5 mln zł na projekty wspierające uchodźczynie z Ukrainy

Ma on zapewnić uchodźczyniom z Ukrainy długofalową pomoc, polegająca na tworzeniu miejsc pracy, aktywizacji zawodowej, wsparciu edukacji i kultury. Najlepsze projekty służące realizacji tych celów otrzymają granty z Funduszu Wsparcia. W pierwszej edycji ich wysokość sięgnie niemal 1,5 mln zł. O ich przyznawaniu zadecyduje właśnie Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie.

W skład koalicji kobiet z polskiej strony wchodzą m.in. Ewa Ewart, Dominika Kulczyk, Agnieszka Holland, Janina Ochojska czy Olga Tokarczuk. Z ukraińskiej – m.in. Halyna Karp, Olha Matviienko, Oksana Zabużko, Irina Zapatrina czy Iryna Deszczyca. Żona ambasadora Andrija Dezsczycy przekonuje, że dzięki Siostrzeństwu pieniądze trafią na najlepsze projekty, które posłużą adaptacji kobiet z Ukrainy w Polsce. – Dla ludzi z Ukrainy to bezcenna pomoc – dodaje.

Najważniejsze kryteria dotyczące przyznania grantów to – między innymi:

  • wsparcie relacji rodzinnych
  • tworzenie nowych miejsc pracy
  • wsparcie lokalnych samorządów
  • aktywizacja kobiet i osób starszych
  • wsparcie kanałów pomocy humanitarnej
  • wsparcie edukacji i inicjatyw naukowych
  • wsparcie inicjatyw kulturalnych
  • szczególnie w wymiarze lokalnym
  • aktywizacja biznesowa relacji polsko–ukraińskich
  • umacnianie trwałość proponowanej infrastruktury społecznej

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie już działa

– Premiowane będą projekty, które z jednej strony pomogą zadomowić się kobietom i dziewczynkom z Ukrainy w Polsce, a z drugiej mogą uruchomić efekt domina – trwałą zmianę w ich rzeczywistości – dodaje Dominika Kulczyk. Pieniądze mają trafić przede wszystkim do organizacji i inicjatyw na poziomie lokalnym.

Polecamy:

W pracowni Kulczyk Foundation przy ulicy Ogrodowej 3 w Warszawie powstanie Centrum Obsługi Grantów, gdzie będzie można zapoznać się z zasadami ich przyznawania oraz uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku. Tam też odbyło się – w trybie hybrydowym – pierwsze spotkanie robocze Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego.

Fundację można wesprzeć również finansowo wpłacając pieniądze na patronite.pl.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze