Tak, wiem, że różne prace wymagają przygotowania. Nie składają się wyłącznie z tego, co widzimy w efekcie końcowym. I jeśli ktoś mówi, że nauczyciel pracuje 18 godzin w tygodniu, to nigdy nie otarł się o szkołę. Albo się otarł, ale owo ocieranie się nie zaowocowało refleksją. To tej grupy można chyba zaliczyć Jarosława Kaczyńskiego, który na spotkaniu z wyborcami w Jastrzębiu-Zdroju poruszył temat czasu pracy nauczycieli.
Jarosław Kaczyński o czasie pracy nauczycieli. „18 godzin”
– Jest te 18 godzin, jest bardzo dużo przerw w nauce, te urlopy łącznie są bardzo długie. Ja tych urlopów nie kwestionuję, natomiast jeżeli chodzi o te 18 godzin, można dyskutować – stwierdził prezes PiS. Kaczyński dodał również, że nauczycielom zaproponowano wyraźną podwyżkę płac, ale przy zwiększeniu tej liczby tygodniowej na „poziom wcale nieprzekraczający przeciętnej Unii Europejskiej”. – Krótko mówiąc, to nie zostało przyjęte – podsumował.
Nieźle! Skoro refleksja na temat tego, co tak naprawdę robi nauczyciel w szkole chwilowo jest niemożliwa, to można łatwo sprawdzić, że zgodnie z Kartą Nauczyciela nauczyciel nie pracuje wcale osiemnastu godzin, ale 40. Przepisy też nas nie interesują? W końcu dlaczego miałyby nas interesować, skoro nauczyciel po lekcjach wychodzi ze szkoły? Wychodzi, to prawda, ale zabiera pracę ze sobą. Wychodzi z pracą z pracy, bo w pracy nie ma miejsca na pracę.
A gdyby tak został w pracy? I tam ogarniał wszystko na służbowym sprzęcie? Dobry pomysł, tylko najpierw – zanim weźmiemy się za podwyżki – będziemy musieli przygotować miejsce pracy dla około 600 000 nauczycieli. Bo tak już zorganizowane są szkoły, że pokój nauczycielski nie pomieści przeważnie całego grona pedagogicznego. Zaś wyposażenie wielu placówek pozostawia wiele do życzenia. Jaki byłby koszt? Tego na razie nie wiemy.
Czas pracy nauczycieli. 18 godzin to fikcja
Powtórzmy! Osiemnaście godzin to godziny lekcyjne, które ma do przeprowadzenia w tygodniowym czasie pracy nauczyciel zatrudniony na etacie. I to właściwie wyłącznie przedmiotowiec. Bo w przypadku na przykład nauczycieli przedszkoli pensum rozkłada się inaczej. Szczegółowej tabeli nie ma sensu tutaj analizować.
Zajmijmy się raczej tym, czy na pensum kończy się praca nauczyciela. Słyszeliście kiedyś o wywiadówkach? Zauważyliście, że nauczyciel najczęściej przychodzi na nie już przygotowany? Czyżby mogło nas to doprowadzić do wniosku, że przygotowywał się wcześniej?
Polecamy:
Dorzućmy sprawdziany, wypracowania? Wyjazdy na konkursy? Konsultacje z rodzicami? Wycieczki? A to tylko te elementy, które uda się wymienić, nie zastanawiając się zbyt długo nad pracą nauczyciela. Łatwo dodać do tego wszystkiego czas potrzebny na organizację każdego z wymienionych elementów, żeby zauważyć, że etat złożony z osiemnastu godzin staje się raczej mrzonką niż faktem. Ale nadal jest wśród nas pełno ludzi silnej wiary.
Czytaj też:
Sorry ale… Większość rzeczy nad którym biadolą nauczyciele to ich wina. Do oceny nie są potrzebne sprawdziany. Niech nie zadają prac domowych bo szkoła powinna kończyć się na drzwiach do szkoły. Robią sprawdziany, testy, wypracowania a potem biadolą. A niszczą czas wolny sobie i dzieciom. Pracy i szkoły nie zabiera się do domu.