czwartek, 22 lutego, 2024
Strona głównaPolitykaZalasewo powiedziało „nie” Kaczyńskiemu. Teraz sprzeciwiają się… kościołowi

Zalasewo powiedziało „nie” Kaczyńskiemu. Teraz sprzeciwiają się… kościołowi

Słyszeliście już o Zalasewie? To ta wieś w Wielkopolsce, w której nie chciano udostępnić sali na gościnne występy Jarosławowi Kaczyńskiemu po tym, jak odmówiono mu w Poznaniu. Teraz jej mieszkańcy próbują zatrzymać inicjatywę radnych, którym zamarzył się w Zalasewie kościół.

Jarosław Kaczyński dowiedział się, że nie jest mile widziany ani w Poznaniu, ani w niewielkim Zalasewie nieopodal stolicy Wielkopolski. Ostatecznie PiS wynajęło hotel w Kórniku, a spotkanie z prezesem partii ma charakter zamknięty (fot. youtube/google)

O Zalasewie zrobiło się głośno, gdy okazało się, że niechciany w Poznaniu Jarosław Kaczyński ma zostać przyjęty u nas, bo — czego nie ukrywam — i ja sobie na Zalasewie osiadłem. Pierwsi swój sprzeciw wyrazili mieszkańcy, a za nimi poszły lokalne władze. Z Prawem i Sprawiedliwością (mowa wyłącznie o nazwie partii, która niczego innego nie nazywa przecież) zresztą mamy nie po drodze, co wiadomo nie od dziś. Może tylko trudno było to sprawdzić? 

Zalasewo nie chce Kaczyńskiego

Gdyby ktoś pofatygował się i sprawdził, co u nas słychać, to dowiedziałby się, że w wyborach prezydenckich przedmurze Jarosława Kaczyńskiego, jakim jest Andrzej Duda, wcale poparcia nie zyskał. Można właściwie uznać, że odniósł spektakularną porażkę, w drugiej turze osiągając niewiele ponad 20 proc. poparcia. Dlaczego więc mielibyśmy jego prezesa witać z otwartymi ramionami? Czy ktoś z rozpędu uwierzył, że wieś kocha PiS i nie chciało mu się zaglądać w szczegóły?

Sprzeciw został odnotowany przez ogólnopolskie media. Czasami tylko zamiast Zalasewo ktoś napisał Zalasew, ale to już chyba nie potrwa długo, bo o wsi znowu może lada moment zrobi się głośno. W czasie gdy pozostali będą uczyć się używania poprawnej formy, my powoli będziemy zabierać się do kolejnych protestów.

Jaki Zalasew… ZA-LA-SE-WO!

Tym razem chodzi o kościół. Tego u nas – co zapewnie nie jest jeszcze wiedzą powszechną na temat Zalasewa – u nas nie ma. Nasi gminni radni ze Swarzędza uznali, że czas to zmienić. I na posiedzeniu dwanaścioro z nich (Baranowska-Graczyk Anna, Baranowski Piotr, Cholewicka Elżbieta, Czachura Barbara, Dyzma Ryszard, Konys Wanda, Książkiewicz Dawid, Kucharska Barbara, Lewandowski Tomasz, Matuszak Mateusz, Słupiński Rafał, Zawada-Chmiel Agnieszka) stwierdziło, że zagłosuje za budową takiego obiektu.

Zalasewo nie chce kościoła. Czego chcą radni?

Pod postem na facebookowej stronie Swaj (potoczna nazwa Swarzędza) jedna z komentujących osób pisze:

Szkoły przepełnione, dzieci chodzą na lekcje na dziwaczne godziny, brak miejsca na halach sportowych i boiskach, ale co jak co KOŚCIÓŁ musi być!

Wybrałem tylko jeden z komentarzy, których pojawiło dość sporo, ale ten właśnie dość dobrze oddaje ogólną atmosferę i skupia główny powód sprzeciwu. Tutaj ludzie naprawdę oczekują czegoś innego niż obiektu sakralnego. Nie ma kina (choć jest już galeria), nie ma domu kultury (ale znajdzie się poeta), a bibliotekę mamy skromniutką (chociaż obsługa bardzo miła). Może więc teren pod zabudowę sakralną przeznaczyć na inne cele?

Zdaje się, że dla wielu ten kolejny przyczółek kościelny raczej nie jest potrzebny. Kiedy wspomniany już wcześniej Swaj zrobił sondę na swoim facebookowm profilu, to okazało się, że aż 87 proc. jej uczestników, odpowiedziała przecząco na pytanie: Czy kolejny kościół jest potrzebny?

Polecamy:

Sam jestem ciekaw, czy nam, mieszkańcom Zalasewa, uda się oprotestować kolejną decyzję lokalnych władz, podejmowaną wbrew nam. W przypadku Kaczyńskiego w końcu doszły one do wniosku, że warto wysłuchać mieszkańców, ale kościół, a właściwie Kościół to jednak inna półka. Może pora wprowadzić w takiej sprawie referendum? 

Michał Domagalski
Michał Domagalski
Pisarz. Autor "Poza sezonem" (nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz do Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny) oraz "za lasem/". Publicysta. Sporadycznie nauczyciel.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

3 KOMENTARZE

  1. Kocioly pustoszeja a Ci nowy palacyk chca budowac, skandal. Boisko, skatepark, swietlica beda duzo lepsza opcja niz kolejna palacyk za pieniadze nasze i do prywatnego uzytku proboszcza

  2. Oczywistym jest że należy słuchać woli mieszkańców a nie garstki nawiedzonych radnych!Referendum rozwiąże sprawę!

  3. Wybitnie nierzetelny materiał. Nie podano ile osób wzięło udział w ankiecie, a wynik przedstawiony można np. uzyskać przy 15 respondentach, którym akurat chciało się wejść na FB.
    Oczywiście sluszne są apele o budowę np. biblioteki, z tym, że to argument ZA budową kościoła, gdyż do biblioteki chodzi dużo mniejszy procent społeczeństwa, niż do kościoła. 🙂
    Itd. innymi słowy napisane bardzo po łepkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze