W środę, według e-maili udostępnionych Financial Times, niektórzy pracownicy zostali poinformowani, że „nie spełniają obecnie oczekiwań dotyczących dołączenia do swoich kolegów w biurze przez co najmniej trzy dni w tygodniu”. Wiadomości te były również przedmiotem dyskusji na anonimowej korporacyjnej platformie dyskusyjnej Blind.
Według informacji, którą Amazon udostępnił portalowi The Guardian, e-maile miały zostać wysłane do pracowników, którzy przez pięć lub więcej z ostatnich ośmiu tygodni przychodzili do biura mniej niż trzy dni w tygodniu. Niektórzy pracownicy zgłosili, że otrzymali wiadomość przez pomyłkę i zostali poproszeni o wyjaśnienie tej sytuacji w dziale kadr.
Odchodzenie od pracy zdalnej
Amazon dołącza do grona pracodawców, którzy podejmują działania mające na celu zachęcenie pracowników do powrotu do biura.
Elon Musk jest jednym z przykładów pracodawców, którzy zupełnie chcą ograniczyć możliwość pracy zdalnej. W e-mailach Elon Musk poinformował pracowników Tesli, że muszą wrócić do pracy w biurze na pełny etat lub opuścić firmę. Stwierdził, że wymagane jest pojawienie się w głównym biurze Tesli na co najmniej 40 godzin tygodniowo.
W jednym z maili, o którym po raz pierwszy poinformował serwis Electrek, a który uzyskała również stacja CNBC, Elon Musk napisał o powrocie do biura: „Jeśli się nie pojawisz, założymy, że zrezygnowałeś”.
Elon Musk tłumaczy swoją decyzję o powrocie do biura troską o jakość produkcji Tesli. W drugim wysłanym mailu napisał: „Są oczywiście firmy, które tego nie wymagają, ale kiedy ostatni raz zaoferowały nowy, wspaniały produkt? Minęło już trochę czasu”. Dodał, że ważne jest, aby wyżsi rangą pracownicy pokazywali swoją obecność, dlatego sam Musk „tak często mieszkał w fabryce” i gdyby tego nie robił, „Tesla już dawno by zbankrutowała”.
Pandemia a praca zdalna
W wyniku pandemii wiele osób zostało zmuszonych do pracy z domu. Badanie przeprowadzone przez Morning Consult wykazało, że w maju 2022 roku 48% pracowników technicznych pracowało w pełni zdalnie, w porównaniu z 22% przed pandemią. Obecnie większość pracowników technicznych, aż 85%, pracuje w trybie hybrydowym lub całkowicie zdalnie.
Badania wykazały, że pracownicy nie chcą wracać do pracy w biurze na pełny etat. Z raportu Morning Consult wynika, że 60% pracowników technicznych nie jest zainteresowanych pracą na miejscu w pełnym wymiarze godzin.
Firmy, które wprowadziły politykę powrotu do pracy, spotkały się ze sporym sprzeciwem. Pracownicy Amazona zorganizowali w czerwcu strajk, aby zaprotestować przeciwko tej polityce. Najnowszy e-mail od firmy wywołał niezadowolenie wśród niektórych zatrudnionych, a jeden z nich napisał na wewnętrznym czacie udostępnionym Insiderowi: „Czy to ma nas przestraszyć?”.
Zobacz także:
Rosyjska rakieta ma znaleźć się na Księżycu po 50 latach
Budynek jako bateria. Czy tak będą wyglądać miasta przyszłości?
Schronisko w Ostrzeszowie może zostać zamknięte. Powodem przepisy czy hejt?