wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaPracaSzkoła Przyszłości im. Krzysztofa Kononowicza

Szkoła Przyszłości im. Krzysztofa Kononowicza

Przemysław Czarnek, odnosząc się do nadal dość powszechnego przekonania, że etat nauczyciela to jedynie czas spędzony na lekcjach, przebąkuje o zwiększeniu pensum. Obecnie wynosi ono przeważnie 18 godzin, ale już w takim przedszkolu to godzin 22 lub 25. Mało. Trzeba coś dorzucić. Wiecie, jak wyglądałaby taka szkoła?

Żeby nie było pijaństwa, żeby nie było złodziejstwa, żeby nie było niczego – ta wizja przedstawiona przez Krzysztofa Kononowicza, kandydata na prezydenta Białegostoku, może przyświecać decydentom chcącym dodać nauczycielom godziny do pensum (Youtube/Studio Wyborcze TV JARD)

Przemysław Czarnek chciałby coś przy tym pogrzebać i dorzucić kilka godzin do pensum.  Pobawmy się na chwilę w szkołę przyszłości. Nieokreślonej przyszłości. Nauczycieli zostało tak mało, że nie można już zapewnić prawa do darmowej edukacji. Pensum to około dwadzieścia godzin, ale ktoś w ministerstwie przeforsował pomysł, żeby zrównać je z czasem pracy. Znaczy to — ni mniej, ni więcej — czterdzieści lekcji w tygodniu prowadzonych przez nauczyciela. Koniec narzekania, że nie pracują.

  • koniec też z lekcjami, na których uczniowie robią cokolwiek innego niż zadania z podręcznika,
  • koniec z pisaniem (a przynajmniej sprawdzaniem) wypracowań,
  • koniec z wycieczkami (bo może i by od 8 do 16 można jechać, ale kto i kiedy to zorganizuje?),
  • koniec ze sprawdzianami (przygotować? skopiować? przeprowadzić? sprawdzić? — na to w etacie już nie będzie czasu),
  • koniec z załatwianiem spraw wychowawczych poza godziną wychowawczą.

Wyobrażacie sobie scenę, w której uczeń jeszcze zwierza się z czegoś nauczycielowi, a jego monolog przerywa dzwonek?

Czego jeszcze nie będzie?

Wywiadówek. Chyba że zostałyby odwołane tego dnia lekcje, żeby można było zorganizować je o ósmej rano na przykład. Chociaż nie o ósmej, bo od ósmej to nauczyciel przygotowywałby materiały na to spotkanie. Dobre – a w czasach osiemnastogodzinnego pensum niespotykane – byłoby też ustalenie sztywnych ram czasowych granica czasowa. Drodzy rodzice, wywiadówka trwa od trzynastej do czternastej. I już.

Nie będzie rad pedagogicznych, spotkań zespołów, kontaktów z rodzicami przez e-dziennik… Ostatecznie rozpisane w ramach czterdziestogodzinnego tygodnia pracy. Oj, dużo by się pozmieniało. Finalnie niekoniecznie na niekorzyść samych nauczycieli, jak się wielu wydaje. Najbardziej odczuliby to uczniowie. Gdyby ledwo trzymający się na nogach z gumy system edukacji stał się wydmuszką i to kiepskiej jakości – to właśnie uczniowie ucierpią jako pierwsi.

Szkoła Przyszłości. Krzysztof Kononowicz jedynym słusznym patronem

Taki obrót sprawy doprowadziłby do jeszcze większego wykluczenia tam, gdzie rodzice nie przekazują w spadku dzieciom kapitału kulturowego i wiedzy.  W rodzinach, w których się w ogóle o takie sprawy nie dba, bo wiedza ani kultura nigdy nie stanowiły wartości. I sięganie tutaj po opowieści o wywodzących się z biedy jednostkach niewiele zmieni. Dowody anegdotyczne to w sumie mniej lub bardziej ciekawe historyjki, z którymi niewiele można zrobić.

Możemy więc zwiększyć pensum i, jeżeli nie spowoduje to natychmiastowego odejścia z pracy (prawie) wszystkich nauczycieli, przyglądać się, jak system edukacji zapada się do środka. Jak  staje się, wydmuszką, której skorupka powoli pęka. I zapada się. Ewentualne bezmyślne (a takie ostatnio w polskiej edukacji są najmodniejsze) zmiany w pensum przyspieszyłyby tylko proces. Będą szkoły, ale nie będzie edukacji.

Polecamy:

Taka szkoła przyszłości mogłaby mieć tylko jednego słusznego patrona. Krzysztof Kononowicz. Zaś na sztandarze dumnie niesiony przez ministrantów… to znaczy przez członków pocztu sztandarowego prorocze hasło pana Krzysztofa: Nie będzie niczego.

Czytaj też:

Michał Domagalski
Michał Domagalski
Pisarz. Autor "Poza sezonem" (nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz do Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny) oraz "za lasem/". Publicysta. Sporadycznie nauczyciel.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze