piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaKultura„Zapiski czarnego Polaka”. Literacki debiut publicysty TrueStory

„Zapiski czarnego Polaka”. Literacki debiut publicysty TrueStory

Christian Kobluk, publicysta TrueStory, debiutuje z książką „Zapiski czarnego Polaka”. Jak wygląda życie Czarnego w Polsce? Dlaczego uchodźcy spoza Europy spotykają się z obojętnością i odrzuceniem? Jak rasizm przenika się z kulturą? Na te i wiele innych próbuje odpowiedzieć autor książki.

„Zapiski czarnego Polaka”. Christian Kobluk, publicysta TrueStory, z literackim debiutem

„Zapiski czarnego Polaka”  składają się z siedemnastu esejów, w których autor odsłania przed czytelnikiem myśli, doświadczenia i wątpliwości czarnego Polaka. Analizuje politykę i popkulturę. Rzuca wyzwanie historiografii. Szuka ścieżek, którymi trzeba podążyć, by osiągnąć równość. Jak pisze w Podsumowaniu, mają one skłaniać do przemyśleń. Białym wyjaśniają, jakie problemy dotykają Czarnych w Polsce. Czarnych — wesprzeć w poszukiwaniu własnej tożsamości.

„Zapiski czarnego Polaka”. Literacki debiut publicysty TrueStory

„Dla wielu moich współobywateli, dla Wielkiego Innego jestem polskojęzycznym, ale jednak Czarnuchem. Przez długi czas nie potrafiłem się z tym zmierzyć. Moja tożsamość bowiem nie czekała na mnie, jak na Polaków, Francuzów, Niemców czy Hiszpanów. Musiałem, wciąż muszę tworzyć ją na nowo, od zera. Nie jestem Czarnuchem — jestem Czarnym, jestem Polakiem, jestem Europejczykiem, jestem Afrykańczykiem. I wiem, że moje zmagania z własną tożsamością dopiero się zaczęły” – pisze autor.

Jak wygląda życie Czarnego w Polsce? Co znaczy być jednocześnie Europejczykiem i Afrykańczykiem? W jaki sposób kultura i rasizm się przenikają? I wreszcie — czy Polacy mieli wkład w działania antyrasistowskie? Na te oraz inne pytania próbuje odpowiedzieć Christian Kobluk — publicysta i specjalista ds. praw uchodźców. Autor publikujący m.in. na TrueStory czy na łamach magazynu „Kontakt” poinformował o literackim debiucie na swoim profilu na Facebooku. 

„Po ponad trzech miesiącach pisania i kolejnych trzech miesiącach prac wydawniczych stało się – trzymam w ręku swoją książkę. Nie przypuszczałem, że ten dzień nadejdzie. Ale jest” – czytamy. „Zapiski czarnego Polaka” ukażą się nakładem wydawnictwa Instytut Wydawniczy Książka i Prasa. Książka trafi na półki saloników prasowych EMPIK i wybranych księgarń już w poniedziałek. „Mam nadzieję, że ktoś stwierdzi, że przeczytanie mojej książki nie jest wcale złym pomysłem” – dodaje Kobluk.

Christian Kobluk pisze o uchodźcach. Dlaczego Polska jest niechętna wobec „obcych”?

Dlaczego uchodźcy spoza Europy spotykają się z obojętnością i odrzuceniem – to kolejna z ważnych kwestii poruszanych przez autora „Zapisków”, który wiele dni spędził pomagając migrantom na polsko-białoruskiej granicy. Z okazji premiery debiutanckiej książki, symboliczny pierwszy egzemplarz z autografem autora można wylicytować. Najwyższa zadeklarowana kwota zostanie przekazana na cele statutowe Fundacji Hope&Humanity Poland.

Polecamy teksty Christiana Kobluka opublikowane na TrueStory:

„Na granicy mróz coraz niebezpieczniejszy dla zdrowia i życia, więc cel oczywisty: Hope&Humanity Poland, czyli pomoc dla ludzi wyrzuconych z Polski na Białoruś. Wysyłka na koszt zwycięzcy lub odbiór: Wrocław bądź po spotkaniu autorskim w wybranych miastach (miejsce i termin zostanie podane zwycięzcy). W przypadku odbioru osobistego zapraszam na kawę” – pisze Kobluk na swoim Facebooku. 

***

Zapraszamy do licytacji pierwszego egzemplarza książki „Zapiski czarnego Polaka”.

Maciej Deja
Maciej Deja
Wyrobnik-dyletant, editor in-chief w trzyosobowym zespole TrueStory.pl. Wcześniej w redakcjach: Salon24.pl, FAKT24.PL, Wirtualna Polska, Agencja AIP, iGol.pl.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze