niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaBez kategoriiRosyjska rakieta ma znaleźć się na Księżycu po 50 latach

Rosyjska rakieta ma znaleźć się na Księżycu po 50 latach

Rosja wystrzeliła dzisiaj statek kosmiczny z lądownikiem na Księżyc. Tak wynika z informacji przekazanych przez agencję Reuters, która z kolei uzyskała te doniesienia, powołując się rosyjską agencję kosmiczną Roskosmos. Do lądowania ma dojść 21 sierpnia w pobliżu księżycowego bieguna południowego. Ostatnio tego rodzaju rosyjska misja księżycowa miała miejsce w 1976 roku.

Rywalizacja o Księżyc trwa

To przełomowe wydarzenie w historii Rosji zaczęło się o 2:11 czasu moskiewskiego. Wtedy właśnie rakieta Sojuz 2.1v z pojazdem księżycowym Łuna-25 rozpoczęła lot z kosmodromu Wostocznyj, na Dalekim Wschodzie, w obwodzie amurskim, który jest położony ok. 5500 km na wschód od Moskwy. Celem misji jest wylądowanie rakiety na Księżycu za 10 dni.

Pierwsza taka misja od czasów zimnej wojny

Można zwrócić uwagę na to, że Rosjanie długo czekali na to, by po okresie zimnej wojny, gdy rywalizowali zażarcie z Amerykanami w zasadzie na każdej płaszczyźnie, przejść do realizacji tego typu misji księżycowej. We wspomnianych latach 70. pojazd Łuna-24 dostarczył na Ziemię próbki gruntu księżycowego.

Kryzys programu kosmicznego w Rosji

Rosjanie, którzy mają teraz w wielu krajach na różnych kontynentach fatalną reputację w następstwie zbrodniczej, pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, starają się, by pokazać, że stać ich jeszcze na bardzo dużo. Jednak to niepodważalny fakt, że program kosmiczny w Rosji bynajmniej nie rozwijał się ostatnio.

Przeciwnie, wręcz zaczął się… zwijać. Czynniki, które do tego doprowadziły, to niewystarczająca ilość pieniędzy, afery korupcyjne, osłabienie lub całkowita utrata relacji z partnerami na Zachodzie.

Aspiracje innych krajów

Kolejny aspekt, który nie sprzyja Rosjanom, to aspiracje krajów spoza Zachodu. Rosja wprawdzie wchodzi w skład BRICS.

BRICS (ang. Brazil, Russia, India, China, South Africa) – określenie, będące akronimem, grupy państw rozwijających się: Brazylii, Rosji, Indii, Chin i od 2011 roku także Republiki Południowej Afryki.

13 kwietnia 2011 wraz z przyjęciem RPA do grupy, zmianie uległa nazwa BRIC poprzez dodanie litery „S”.

Członkowie BRICS nie mają na celu tworzenia sojuszu politycznego, jak jest np. w przypadku Unii Europejskiej, nie są też stowarzyszeniem handlu. Ich cele polegają na:

  1. Wdrażaniu nowego systemu walutowego.
  2. Zwiększaniu roli państw rozwijających się w światowych instytucjach walutowych.
  3. Reformowaniu ONZ.

Rosja musi rywalizować z Chinami i Indiami

Wydaje się, że sojusz BRICS powinien jawić się jako alternatywa lub przeciwwaga dla aliansów powstałych z inicjatywy Zachodu, ale musimy sobie uświadomić, że nie we wszystkich sprawach państwa tworzące ten sojusz mają zbieżne interesy. Okazuje się, że Rosja musi rywalizować z tak wytrawnymi graczami w geopolityce jak Indie i Chiny.

Chiny jako prekursor

Wystarczy wspomnieć o tym, że Indie wysłały miesiąc temu na Księżyc lądownik Chandrayaan-3, a Chiny dostarczyła ich tam już kilka. Były też prekursorem jeśli chodzi o umieszczenie swojego lądownika po niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca.

Cel to odkrycie wody na Księżycu

Teraz celem jest odkrycie wody na Księżycu z myślą o budowie stałej bazy na tym naturalnym satelicie Ziemi. Pięć lat temu amerykańska agencja NASA potwierdziła, że istnieje lód wodny w zacienionych miejscach w pobliżu księżycowego bieguna południowego, a 2020 r. nawet w miejscach nasłonecznionych. 

Jak widać, działania na Księżycu nie są inicjowane pod publiczkę, to część poważnej misji, która wynika z chęci realizowania nowych, przełomowych celów.

Kto chce działać na Księżycu?

Ponad rok temu pisaliśmy już na True Story o ambicjach kilku państw związanych z podjęciem działań na Księżycu:

„USA, Chiny, Japonia, Korea Południowa, Rosja, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwa, które chcą wysłać swoje misje na Księżyc. Pytanie tylko, po co w ogóle tam lecieć, skoro ostatnio człowiek postawił stopę na srebrnym globie prawie 50 lat temu i przez pół wieku nikomu to nie przeszkadzało”.

To fragment tego tekstu: https://truestory.pl/siedem-panstw-probuje-wrocic-na-ksiezyc-tylko-po-co-w-ogole-tam-leciec/

Znaczenie litu

Zacytujmy jeszcze jeden fragment, w którym dowodzono, o co toczy się walka między Amerykanami i Chinami jeśli chodzi o panowanie na Księżycu:

„Przede wszystkim chodzi o lit, wykorzystywany do produkcji baterii w smartfonach czy laptopach. Nic dziwnego, że wyścig o ten surowiec został ukazany także w drugim sezonie serialu „For All Mankind”. Zakładając, że popyt na pierwiastek będzie wyłącznie rósł, to człowiek będzie musiał odnaleźć jego nowe źródła. Pytanie o to, ile litu da się wyciągnąć ze skał na Księżycu, wciąż pozostaje otwarte, a naukowcy nie są w tym temacie zgodni”.

Czytaj także:

Siedem państw próbuje wrócić na Księżyc. Tylko po co w ogóle tam lecieć?

We wtorek była 45. rocznica lotu Hermaszewskiego, wkrótce drugi Polak poleci w kosmos

Szef NASA w Polsce. Jakie mamy znaczenie w amerykańskich projektach?





ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze