niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaNaukaSzef NASA w Polsce. Jakie mamy znaczenie w amerykańskich projektach?

Szef NASA w Polsce. Jakie mamy znaczenie w amerykańskich projektach?

W czwartek szef NASA Bill Nelson złożył oficjalną wizytę w Polsce – jego pobyt będzie trwał dwa dni. Pierwszym punktem było spotkanie w Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Jak przekazano w komunikacie, administrator amerykańskiej agencji kosmicznej "podkreślił, że trwa złota era eksploracji kosmosu i nie może w niej zabraknąć Polaków". W delegacji uczestniczy także ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Fot. Pixabay

Bill Nelson odwiedził POLSA w Warszawie. Spotkanie, w którym uczestniczył także ambasador Mark Brzezinski, było poświęcone głównie zacieśnieniu współpracy między krajami oraz rozmowom o udziale Polski w kolejnych projektach NASA. Amerykańska delegacja odbyła również spotkanie ze studentami polskich uczelni technicznych będącymi uczestnikami międzynarodowych zawodów European Rover Challenge.

Profesor Grzegorz Wrochna, prezes POLSA, podczas powitania delegacji amerykańskiej w warszawskim biurze agencji, ogłosił:

„Dla tych, którzy interesują się kosmosem, czyli chyba dla wszystkich w Polsce, NASA jest ikoną. NASA spełniła marzenie, by człowiek stanął na Księżycu, opracowała wiele przełomowych technologii, bada inne ciała niebieskie i odległy Wszechświat, a każda misja kosmiczna jest ważnym krokiem dla ludzkości. To wielki zaszczyt, że możemy gościć w POLSA Administratora NASA, a zarazem astronautę – Billa Nelsona. Chciałbym, by Polska nie była biernym obserwatorem działań NASA, ale włączała się w nie znacznie aktywniej niż do tej pory. Ta wizyta to ważny krok w tym kierunku”.

Podjęliśmy odpowiednie kroki

Szef NASA potwierdził, że ceni Polskę jako partnera i sojusznika dzięki przystąpieniu do Porozumienia Artemis Accords w październiku 2021 roku. Lista zrzesza kraje, które potwierdzają swoje zaangażowanie w zrównoważonej eksploracji kosmosu, ustanawiając wspólny zestaw zasad przynoszących korzyści całej ludzkości. Profesor Grzegorz Wroc​hna podpisał dokument dwa lata temu podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Dubaju.

Polska jest 13. krajem, który podpisał Artemis Accords i czwartym w Europie po Włoszech, Luksemburgu i Wielkiej Brytanii. Porozumienia Artemis ustanawiają praktyczny zestaw zasad, które mają kierować współpracą w zakresie badań kosmosu między krajami uczestniczącymi w planach NASA eksploracji między innymi Księżyca i Marsa. Obecnie w programie uczestniczy 25 państw.

Ważna dla Polski jest także zapoczątkowana w 2022 roku współpraca POLSA z Jet Propulsion Laboratory NASA (JPL). W jej ramach zidentyfikowano obszary kompetencji, w których polskie podmioty już dysponują rozwiązaniami atrakcyjnymi dla NASA. Można tu wymienić miniaturowe instrumenty pomiarowe, elementy robotyki i automatyki, zaawansowane oprogramowanie systemowe i analityczne, w tym wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Mark Brzezinski oznajmił, że Polska staje się ośrodkiem rozwijającym innowacje przyszłości. Zdaniem POLSA całe spotkanie podkreśla rangę współpracy w obszarze kosmosu w stosunkach polsko-amerykańskich.

Polska od lat współpracuje z NASA

Przykładem jest choćby wykorzystanie rodzimej produkcji instrumentów na pokładzie łazika Mars Curiosity NASA czy Artemis 1. Kapsuła Orion wyposażona była w czujniki radiacji zaprojektowane w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

Na rok 2025 planowana jest misja Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP) z udziałem polskiego instrumentu – Global Solar Wind Structure (GLOWS). Jest to fotometr, który będzie badał wpływ wiatru słonecznego na gaz wodorowy znajdujący się w heliosferze. Został on zaprojektowany i zbudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Spotkanie ze studentami

Innym celem wizyty było spotkanie delegacji amerykańskiej ze studentami polskich uczelni technicznych, którzy są uczestnikami międzynarodowych zawodów European Rover Challenge. Studenci zaprezentowali wielokrotnie nagradzane łaziki planetarne i konstrukcje rakietowe. Wśród uczestników byli przedstawiciele Politechniki Poznańskiej z łazikami ExoMy i 1 Husky, Politechniki Rzeszowskiej z Legendary i Akademii Górniczo Hutniczej i Projektu Universeh, którzy przyjechali z rakietą Bet.

W programie przewiduje się również spotkanie z przedstawicielami polskiego sektora kosmicznego – zaprezentują oni swoje produkty i usługi. Wśród przedstawicieli znaleźć można Astronikę, CBK PAN, CloudFerro, Creotech, ELPROMA, KP Labs, PIAP Space, Politechnikę Wrocławską, Saule, Scanway, SENER, Syderal, ŚBŁ ILOT, Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne, The Batteries, Vigo Photonics jak i WiRan.

Wizyta Billa Nelsona potrwa do 2 czerwca. Jej ostatnim punktem będzie spotkanie z młodzieżą w Centrum Nauki Kopernika w Warszawie.

Zobacz także:

Posłanka PiS wynajmuje mieszkanie komunalne. Za 116 zł…

Puchatek uczy o bezpieczeństwie podczas szkolnej strzelaniny

DanielMagical i niekonsekwencja YouTube

Anna Jadowska-Szreder
Anna Jadowska-Szrederhttps://www.youtube.com/@normalnapara
Technik informatyk, choć moim prawdziwym zamiłowaniem jest tworzenie materiałów na kanał YouTube "Normalna Para", pisanie artykułów z naciskiem na lifestyle i ekologię oraz prowadzenie własnych mediów społecznościowych.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

1 KOMENTARZ

  1. Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę poznać ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkich Illuminati jako wielki członek Illuminati, którzy chcą mnie jako wielkiego członka. Nazywa się lord Felix Morgan. Pomóż mi odzyskać życie ze stadium śmierci. Zwolniony po około 5 latach i sześciu miesiącach. Po tym, jak został zdradzony przez tak wielu członków Illuminati. Przez lata byłem beznadziejny i finansowo na ziemi. Ale pewnego dnia przeglądając internet natknąłem się na post Wielkiego Członka Illuminati Lorda Felixa Morgana i powiedział, że jeśli jesteś jednym z wielkich członków Illuminati, możesz być sławny, bogaty i odnosić sukcesy w życiu. Skontaktowałem się z nim i wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mi rejestrację, zapłaciłem za dużego członka, aby zaczął mnie i zostałem zainicjowany w Światowym Zakonie Iluminatów. Następnie dali mi wszystkie wytyczne i dali mi znać, że po inicjacji nowi członkowie zostaną nagrodzeni sumą 1 000 000 $ w gotówce. Z pomocą lorda Felixa Morgana. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli twoja rada jest taka, że próbowałeś już oszustwa lub jesteś nim, to do mnie należy pomoc w przyłączeniu się, więc spróbuj Lorda Morgana. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego chcesz w swoim przyszłym życiu. Skontaktuj się z nim przez WhatsApp +2348055459757 lub e-mail: [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze