poniedziałek, 4 marca, 2024
Strona głównaNaukaAntarktyda: mikroplastik znaleziony w świeżym śniegu

Antarktyda: mikroplastik znaleziony w świeżym śniegu

Naukowcy po raz pierwszy odnaleźli mikroplastik w świeżym śniegu na Antarktydzie, co oznacza, że musiał on znajdować się w chmurach nad kontynentem. To kolejne miejsce po morskich głębinach czy Mount Everest, w którym plastiki nie powinny się znaleźć. Nadal nie jest jasne, czy drobinki plastiku mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka, ale na pewno nie korzysta na nich środowisko.

Fot. domena publiczna

Mikroplastik na Antarktydzie. Pochodził z butelek lub ubrań

Naukowcy po raz pierwszy znaleźli mikroplastik w świeżym śniegu na Antarktydzie. Przedstawiciele Uniwersytetu Canterbury w Nowej Zelandii zebrali próbki z 19 miejsc na lodowym kontynencie i każda z nich zawierała maleńkie cząsteczki plastiku. W litrze wody z roztopionego śniegu znajdowało się średnio 29 cząsteczek o wielkości mniejszej niż ziarnko ryżu.

Zidentyfikowano 13 różnych rodzajów tworzyw sztucznych, z których najbardziej powszechny był politereftalan etylenu (PET), stosowany głównie w butelkach do napojów i odzieży. Znaleziono go w 79% próbek. Poprzednie badania wykazały zanieczyszczenie mikroplastikiem w antarktycznym lodzie morskim i wodach powierzchniowych, ale jest to pierwszy zgłoszony przypadek w świeżym śniegu.

Najbardziej prawdopodobnym źródłem tych unoszących się w powietrzu mikroplastików są lokalne stacje naukowo-badawcze”, napisał badacz Alex Aves w czasopiśmie „Cryosphere”. „Jednak modele pokazują, że ich pochodzenie mogło być oddalone nawet o 6 000 km.

Mikroplastik. Skąd się bierze i czy nam zagraża?

Mikroplastik powstaje w wyniku procesu zużywania się materiałów z tworzywa sztucznego i jest zazwyczaj mniejszy niż ziarnko ryżu – czasami nawet niewidoczny gołym okiem. W dużym badaniu opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Sciences w zeszłym roku stwierdzono, że mikroplastiki rozchodzą się bezproblemowo po całym świecie, ponieważ są niezwykle lekkie i są przenoszone razem z pyłami przez wiatr i prądy oceaniczne. W 2020 r. naukowcy znaleźli mikroplastik w pobliżu szczytu Mount Everest, a także w głębinach oceanów.

Dlaczego to nowe odkrycie jest niepokojące? Ta forma zanieczyszczenia może mieć zarówno lokalne, jak i szersze skutki. „Mikroplastiki mogą mieć na swojej powierzchni przyklejone szkodliwe substancje, takie jak metale ciężkie czy glony”, mówi dla BBC Laura Revell, profesor Uniwersytetu Canterbury, która również brała udział w badaniach. „Mogą więc stanowić sposób, w który szkodliwe gatunki mogą dostać się do odległych obszarów, do których w przeciwnym razie by nie dotarły”.

Eksperci twierdzą również, że ludzie wdychają i połykają mikroplastiki poprzez powietrze, wodę i żywność. Nie przeprowadzono zbyt wielu badań nad ich wpływem na zdrowie ludzkie, ale jedno z badań przeprowadzonych w zeszłym roku przez Uniwersytet w Hull wykazało, że wysoki poziom spożytego mikroplastiku w organizmie ludzkim może potencjalnie powodować szkodliwe skutki, jak śmierć komórek i reakcje alergiczne.

Czytaj także:

Mikroplastik może w teorii również zwiększać tempo powstawania zmian klimatycznych. Pola śnieżne, pokrywy lodowe i lodowce na całym świecie już teraz szybko topnieją, a naukowcy twierdzą, że ciemne mikroplastiki osadzające się w tych miejscach mogą pogorszyć sytuację, ponieważ pochłaniają światło słoneczne i zwiększają lokalną temperaturę.

Na połaciach lodu w Himalajach znaleziono również inne zanieczyszczające cząsteczki, takie jak czarny węgiel – naukowcy twierdzą, że przyspieszają one topnienie. Szybko topniejące lodowce na pasmach górskich w różnych częściach świata coraz częściej stają się zagrożeniem, prowadząc do osunięć ziemi i lawin oraz powodując pękanie brzegów jezior polodowcowych. Szybkie przerzedzanie się i cofanie lodowców stanowi również zagrożenie dla zasobów wody i rolnictwa w regionach górskich na całym świecie.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze