niedziela, 3 grudnia, 2023
Strona głównaLifestyleUstawa menstruacyjna. Projekt przygotuje Okresowa Koalicja

Ustawa menstruacyjna. Projekt przygotuje Okresowa Koalicja

Menstruacja w Polsce wciąż bywa tematem tabu, przez co aż co trzecia dziewczynka nie jest przygotowana na pierwszą miesiączkę. Państwo nie wspiera ani edukacji w tym zakresie, ani nie zapewnia kobietom środków higienicznych w miejscach publicznych. To wkrótce może się zmienić - jest już plan przygotowania pierwszego polskiego projektu ustawy dot. menstruacji.

Parlamentarzystki i działaczki Okresowej Koalicji przed debatą w Senacie (fot. materiały prasowe)

Przygotuje go Okresowa Koalicja, czyli organizacja zrzeszająca ekspertki, aktywistki i NGO-sy, od ponad roku walcząca z szeroko pojętym tzw. ubóstwem menstruacyjnym. Jej przedstawicielki pojawiły się ostatnio w Senacie, gdzie doszło do debaty o głośnej ostatnio kwestii urlopów menstruacyjnych, dostępności do podpasek i tamponów w polskich szkołach czy firmach oraz edukacji związanej ze zdrowiem menstruacyjnym.

Okresowa Koalicja. Działaczki walczą z ubóstwem menstruacyjnym

– Tworzymy treści edukacyjne w Internecie. Niektóre nasze filmiki mają ponad 1,5 miliona wyświetleń i to ogromny przywilej, że tyle osób chce się z nich uczyć. Ale Tik-Tok nie może być środkiem przekazywania wiedzy. To pokazuje jak ogromne jest zapotrzebowanie na podstawową wiedzę u młodych osób. Główną drogą jej przekazywania powinny być jednak systemowe zmiany – mówiła Aleksandra Walczak z Akcji Menstruacji. 

Podczas debaty w Senacie zaprezentowane zostały wyniki badań dotyczące postrzegania miesiączki w Polsce. Przedstawiono także rozwiązania prawne i dobre praktyki dot. zdrowia i higieny menstruacyjnej stosowane na świecie, co stało się punktem wyjścia do poszukiwania optymalnych rozwiązań prawnych w kontekście naszego kraju.

– Codziennie, z każdego rejonu Polski, dostajemy prośby o Różowe Skrzyneczki, które zawierają darmowe tampony i podpaski. Dostajemy prośby od klasztorów, parafii, placówek katolickich. To wyraźnie pokazuje, że mamy wsparcie społeczeństwa. To społeczeństwo jest gotowe na podpaski i tampony w przestrzeni publicznej. Ludzie chcą o tym rozmawiać – przekonywała Ewa Szymera z Różowej Skrzyneczki. 

Miesiączka wciąż tematem tabu. To problem dla 500 tys. Polek

Dwa poprzednie spotkania ws. zdrowia menstruacyjnego odbyły się w Sejmie. Na ostatnim brakowało przedstawiciela rządu czy nawet koalicji rządzącej. Dlatego działaczki Okresowej Koalicji zostały zaproszone przez senatorkę Beatę Małecką-Liberę na posiedzenie senackiego zespołu „Zdrowie Polaków”. Tam przyjęły plan przygotowania pierwszego polskiego projektu ustawy dot. menstruacji. Jego założenia ma opracować Okresowa Koalicja. 

– Debaty w Sejmie i Senacie mamy za sobą. Trzeba się zająć edukacją, bo po prostu jej nie ma. Druga kwestia to kwestia dostępności. Uważam, że tę dostępność trzeba najpierw zapewnić w szkołach. To szkoła powinna otrzymywać pieniądze na zakup środków higieny menstruacyjnej. Te rozwiązania muszą być odgórne – podsumowywała posłanka Marzena Okła-Drewnowicz. Poparcie dla powstającego projektu już zadeklarował były minister Bartłomiej Sienkiewicz.

Polecamy:

Według raportu Kulczyk Foundation ubóstwo menstruacyjne dotyka 500 tys. polskich kobiet. Prezeska fundacji, Dominika Kulczyk, podkreśla, że to przełomowy moment: pierwszy raz polscy parlamentarzyści zajął się tematem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. Jak dodaje filantropka, działaczki z Okresowej Koalicji będą dalej pracować na rzecz tego, by w Polsce – wzorem Szkocji, Francji, Anglii i Nowej Zelandii – wprowadzono darmowy dostęp do środków menstruacyjnych.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze