sobota, 24 lutego, 2024
Strona głównaPolitykaUkraińscy żołnierze leczeni na Łotwie i w Polsce. "Drobna cegiełka wsparcia"

Ukraińscy żołnierze leczeni na Łotwie i w Polsce. „Drobna cegiełka wsparcia”

Pisaliśmy na TrueStory o tym, że Szwajcaria odmówiła ostatnio przyjęcia do siebie grup rannych ukraińskich żołnierzy celem ich leczenia. Nie wszystkie kraje, mimo braku formalnego sojuszu z Ukrainą, charakteryzują się takim brakiem empatii, bo tylko w przeciągu ostatnich paru dni dwie grupy rannych przyjęły Polska i Łotwa.

Łotwa wspiera Ukrainę. Przyjmuje 40 rannych

Łotewska państwowa telewizja poinformowała, że w bałtyckim kraju rozpocznie się wkrótce leczenie ukraińskich wojskowych i cywilów rannych w toku rosyjskiej inwazji. W ciągu miesiąca planowane jest udzielenie pomocy około 40 rannym. Poinformował o tym krajowy nadawca LSM powołując się na źródła rządowe.

Według sekretarza w łotewskim Ministerstwie Zdrowia, Ilmara Duritisa, Łotwa do tej pory dostarczała Ukrainie leki i środki medyczne na wezwanie swoich ukraińskich odpowiedników. W ramach darów wysyłany jest również różnego rodzaju sprzęt medyczny, w tym urządzenia do wentylacji płuc, monitory dla pacjentów, pompy do przetaczania krwi, pompy próżniowe i inne materiały na potrzeby zakładania przyfrontowych szpitali polowych. W sumie Łotwa przekazała leki i sprzęt o wartości ponad 1,5 mln euro.

Duritis poinformował też, że dzięki udziałowi organizacji pozarządowych udało się rozwiązać kwestię tego, jak pacjenci będą transportowani na Łotwę po zakończeniu ich najpilniejszej fazy leczenia na miejscu. Ponadto łotewskie szpitale uniwersyteckie są gotowe pomóc w natychmiastowym leczeniu rannych cywilów, a także pomóc w przeprowadzeniu na ukraińskich żołnierzach operacji rekonstrukcyjnych, w których tylko personel posiada odpowiednie kwalifikacje.

Według łotewskiego źródła na proces leczenia Ukraińców ma zostać przeznaczone 300 tys. euro dofinansowania. Ponadto dodatkowe środki i kwoty zostaną przekazane instytucjom medycznym zajmującym się ofiarami wojny na Ukrainie, tak aby osoby te mogły szybko otrzymać potrzebną im pomoc.

Planowane jest również nawiązanie wymiany doświadczeń z ukraińskimi lekarzami w zakresie procesu rehabilitacji i stosowania protez – w tych dziedzinach łotewskie doświadczenie może być przydatne dla Ukrainy. Jak dodatkowo informuje ukraińska rządowa agencja prasowa, w czwartek, 28 lipca rząd Łotwy poparł również propozycję Ministerstwa Obrony tego kraju dotyczącą udzielenia Ukrainie dodatkowego wsparcia wojskowego.

Druga grupa rannych Ukraińców w polskich szpitalach

Z kolei inna grupa rannych ukraińskich żołnierzy – 29 osób – przybyła na leczenie do Polski. To już druga, która trafiła do naszego kraju – pierwsza, w liczbie 31 rannych, przybyła do Polski na leczenie 18 lipca. Będą oni leczeni w szpitalach w Krakowie i Katowicach. Jak podają ukraińskie media, są to żołnierze w wieku od 19 do 45 lat, którzy otrzymali obrażenia spowodowane ranami postrzałowymi, wybuchami min i pocisków. Znajdują się w różnym stanie, ale zasadniczo ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Czytaj także:

Ukraińskich żołnierzy powitał w Krakowie konsul generalny Ukrainy Wiaczesław Wojnarowski. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita powiedział, że placówki służby zdrowia w regionie są gotowe na przyjęcie kolejnej grupy rannych ukraińskich żołnierzy. Według niego w transport Ukraińców do miejsc dalszego leczenia zaangażowanych jest wiele służb i osób: kolejarze, lekarze, dyrektorzy szpitali, policjanci, strażacy, a także polskie wojska obrony terytorialnej.

Z kolei wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podkreślił z tej okazji, że leczenie i rehabilitacja ukraińskich żołnierzy to „kolejna cegiełka wsparcia” dla Ukrainy ze strony Polski i jej obywateli w obliczu rosyjskiej agresji. Zainteresowani pomocą mogą w dalszym ciągu chociażby wpłacać na zbiórkę prowadzoną przez Fundację Siepomaga.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze