czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaSportŚwiątek przegrała i jest obrażana za solidarność z Ukrainą. Reakcja znanego komentatora

Świątek przegrała i jest obrażana za solidarność z Ukrainą. Reakcja znanego komentatora

Iga Świątek przegrała w ćwierćfinale Wimbledonu z Ukrainką Eliną Switoliną 5:7, 7:6 (7-5), 2:6. Mecz miał dramatyczny przebieg, ale abstrahując od rywalizacji sportowej, najgorsze wydarzyło się po spotkaniu. Na Polkę spadła fala krytyki. To był hejt o antyukraińskim charakterze.

Iga Świątek przegrała ze Switoliną (fot. YouTube)

Przypomnijmy, że 31 marca 2022 roku Elina Switolina zapowiedziała, że wycofuje się ze startów w zawodach z uwagi na ból pleców i emocjonalne zmęczenie wojną na Ukrainie. W maju natomiast spotkało ją coś miłego, bo wtedy już wiedziała, że jest w ciąży z pierwszym dzieckiem, jej mężem jest francuski tenisista Gaël Monfils.

Szczytne działania Switoliny i Świątek

Córka Ukrainki urodziła się w październiku. Jak podaje Dariusz Wołowski z „Gazety Wyborczej”, „przez cały czas Switolina brała udział w galach charytatywnych. W lipcu 2022 roku na wystawie w Krakowie razem z Igą Świątek i Agnieszką Radwańską zebrały ponad 400 tys. euro dla jej fundacji United24 oraz UNICEF Polska”.

Świątek ma dobre relacje ze Switoliną, od czasu wybuchu wojny na Ukrainie gra też ze wstążką w barwach flagi tego kraju, który jest ofiarną napaści zbrojnej ze strony rosyjskiego agresora. Wczoraj Polka przegrała, ale i tak to był jej najlepszy wynik w seniorskim Wimbledonie. Trawiasta nawierzchnia nie należy wprawdzie do jej ulubionych, ale wydaje się, że histeryzowanie z powodu tego niepowodzenia byłoby na wyrost.

Tymczasem, przeglądając komentarze na Twitterze, można spotkać się ze wzmożeniem antyukrańskiej narracji wymierzonej w Świątek: „O Wołyniu nie pamiętała. Smutne”, „Niech wyp… do Odessy”, „To przez tę wstążkę. Dodała sił rywalce. Jakby wygrała, to by wywołało wojnę”, „Iga ściąga gacie dla ukrow”, „Iga powinna jeszcze flagą ukraińską pomachać na zakończenie, jak to możliwe, że gra z barwami Ukrainy, a Ukrainka nie”, Rozumiem wspieranie pomocy dla Ukrainy, ale to już przegięcie”, „Derby Ukrainy dla Svitoliny” – to prześmiewcze i agresywne komentarze, pełne impertynencji, które znajdziemy pod twitterowym wpisem TVP Sport, informującym o wyniku wczorajszego meczu.

Co ciekawe, antyukraińskiej narracji uległ nawet znany komentator Andrzej Kostyra, którego szczególnie cenią fani boksu:

Jedna z osób komentujących ten wpis wypowiedziała się tak: „Doprawdy szokujące, po co Ukrainka ma grać z symbolem, chyba każdy pamięta, że jest Ukrainką? Jak można mieć problem, że ktoś odważnie wspiera napadnięty kraj? Jak w Polsce będzie wojna, to Elina z pewnością założy wstążkę. Obyśmy się nie musieli przekonywać czy faktycznie”.

W Internecie można znaleźć też obraźliwe wpisy w kierunku Igi Świątek, w których hejterzy burzą się z tego powodu, że wyrażała solidarność z Ukrainą, mimo że właśnie obchodzono 80. rocznicę Krwawej Niedzieli, czyli ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów z UPA na polskiej ludności na Wołyniu. Czy to nie jest absurd, że solidarność z krajem napadniętym w wyniku bestialskiej inwazji miesza się z bolesną historią Polski i Ukrainy?

Świątek popierała kary dla Rosjan i Białorusinów

„Zakaz dla rosyjskich i białoruskich zawodników wydany przez władze tenisowe wysłałby silny sygnał” – powiedziała liderka światowego rankingu WTA Iga Świątek w kwietniu 2023.

„Słyszałem, że po II wojnie światowej niemieccy gracze nie byli dopuszczani, jak również japońscy i włoscy. Czuję, że takie rzeczy pokazałyby rosyjskim władzom, że może nie warto” – powiedziała BBC 22-latka.

„Wiem, że to mała rzecz, bo jesteśmy tylko sportowcami, małym kawałkiem na świecie, ale czuję, że sport jest dość ważny i sport zawsze był wykorzystywany w propagandzie. To jest coś, co było rozważane na początku, tenis tak naprawdę nie poszedł w tym kierunku, ale teraz byłoby to dość niesprawiedliwe dla rosyjskich i białoruskich zawodników, ponieważ ta decyzja powinna być podjęta rok temu. Czuję, że tenis, od początku, mógł zrobić trochę więcej w pokazywaniu wszystkim, że tenisiści są przeciwko wojnie. Czuję, że mogliby zrobić więcej, aby przedstawić ten punkt i powiedzieć swoje poglądy, a także pomóc nam radzić sobie trochę lepiej w szatni, ponieważ atmosfera tam jest dość napięta. Łatwo jest to powiedzieć, ale kiedy stajesz przed ludźmi twarzą w twarz, to jest trochę inaczej. Uścisnąłem rękę na przykład Darii Kasatkinie. Ona otwarcie powiedziała, że jest przeciwna wojnie i jej marzeniem byłoby, aby wojna się skończyła” –

Przeciwko wojnie

Wojna to dla mnie nie polityka, ale cierpienie ludzi. Dlatego zdecydowałam się zabrać głos. Jako Polka, od początku wojny, jestem tym bardzo przejęta. Ważne, abyśmy my, jako sportowcy, mówili o tym. Nasze poglądy mogą kształtować innych i wywoływać zmiany w społeczeństwie – powiedziała Iga Świątek na łamach tygodnika „Wprost” w kwietniu bieżącego roku.

Podziękowania z Ukrainy

Niestety, tacy ludzie jak Iga Świątek czy Petra Kvitova są w mniejszości, a nie większości. Naprawdę źle, że nikt nie przejmuje się tym, co się dzieje w Ukrainie. Iga i Petra pochodzą z krajów bardzo bliskich Ukrainie, więc znają te problemy, więc to je też dotyka, choćby z powodu uchodźców, którzy po agresji Rosji, musieli wyjechać z kraju. Jestem im wdzięczny, że przedstawiają otwarcie swoje stanowisko. Wojna nie może być normalizowana, nie można nad tym przejść do porządku dziennego – powiedział sekretarz generalny Ukraińskiego Związku Tenisowego, Jewgienij Żukin.

Apel Świątek

W lutym Iga Świątek ponownie zaapelowała ws. Ukrainy. – Czuję, że wszyscy mamy krótką pamięć, ale powinniśmy wspierać Ukraińców – powiedziała liderka rankingu WTA po zwycięstwie w finale turnieju w Dosze.

Wówczas Iga Świątek wygrała imprezę rangi WTA 500 w Dosze. W finale pokonała Jessikę Pegulę, wtedy czwartą tenisistkę świata, 6:3, 6:0. To był dla Polki 12 wygrany turniej w zawodowej karierze. W Katarze obroniła tytuł wywalczony w poprzednim sezonie. I pamiętała o Ukrainie.

Ważna inicjatywa w Krakowie

W lipcu 2022 roku Iga Świątek zorganizowała w Krakowie imprezę „Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy”. W hali Tauron Arena zagrała pokazowy mecz z Agnieszką Radwańską. Ukraińcy dziennikarze byli pod ogromnym wrażeniem wielkoduszności polskiej tenisistki. Zebrano ponad dwa miliony złotych na pomoc dzieciom poszkodowanym w wyniku działań wojennych.

W Krakowie Świątek wypowiadała się tak.: „Zauważyłam, że pamięć o wojnie przygasła. Wiele zawodniczek zdjęło wstążki, które w lutym założyło na dwa-trzy mecze. Uważam, że to trochę niekonsekwentne. Ta wstążeczka pozostała ze mną i pozostanie dalej”.

Dała przykład innym

Iga Świątek swoją proukraińską postawą zainspirowała do działania także innych sportowców. Zacytujmy sport.pl: „Przed rozpoczęciem wielkoszlemowych turniejów US Open 2022 i Australian Open 2023 zorganizowano imprezy charytatywne z udziałem gwiazd tenisa. Wystąpili m.in. Rafael Nadal, Matteo Berrettini czy Coco Gauff. Zebrane pieniądze przekazano organizacjom wspierającym poszkodowanym w wojnie w Ukrainie. W ten sposób polska tenisistka zapisuje się w historii światowego sportu jako ktoś więcej niż „tylko” geniusz tenisa”.

A to przesłanie wyrażone przez Igę Świątek po triumfie na korcie we Francji:

Tenisistka jest ambasadorem Polski na świecie i budzi naturalną sympatię, została już odznaczona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę:

Iga Świątek jest osobą inteligentną i elokwentną, a także wrażliwą, pełną empatii. Dlatego solidaryzuje się z narodem, który cierpi w wyniku rosyjskiej agresji. Niektórzy nie mogą tego zrozumieć i dlatego obrzucają tenisistkę obelgami.

Czytaj także:

Afryka znowu bojkotuje Putina

W czym Berlusconi wyprzedził Arabów?

Erdogan wykorzystuje wizerunki gwiazd futbolu, które go popierają

ARTYKUŁY POWIĄZANE

2 KOMENTARZE

    • Iga jest jedna na miliony i wzbudza podziw, jej postawa jest powszechnie szanowana,
      Skoro tu jesteś i bezczelnie się wypowiadasz, to pewnie jesteś małą zazdrosną frustratką, obrażoną na pół świata, nie mającą pomysłu na siebie Julką. Życzę Ci bardziej inspiracyjnego podejścia do ludzi, którzy coś w życiu osiągnęli swoją ciężką pracą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze