piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaNowe miasto w Krakowie? Będzie ekologiczne i samowystarczalne

Nowe miasto w Krakowie? Będzie ekologiczne i samowystarczalne

Essa Kliny to inwestycja, która ma na celu stworzenie samowystarczalnego, niewielkiego „miasta” w Krakowie. Inwestor zapewnia, że jest to pierwsza taka wdrażana idea na terenach Polski. Osiedle ma być piękne, ekologiczne i posiadać wszystkie niezbędne ośrodki i centra, tak, by mieszkańcy teoretycznie nie musieli nigdy wychodzić poza jego teren.

Osiedle ma być ekologiczne oraz przyjazne ludziom i zwierzętom. /Wizualizacja Essa Kliny

Jak mówi sam deweloper Westa Investments, planowane osiedle będzie tzw. „miastem 15-minutowym”. Oznacza to, że mieszkańcy będą mieć zapewnione wszystkie najważniejsze ośrodki i udogodnienia w promieniu 15 minut spaceru.

Deweloper opisuje, że: „Inwestycja zostanie zrealizowana na podstawie koncepcji miasta 15-minutowego. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Krakowie i prawdopodobnie też w całej Polsce. Essa Kliny to osiedle mieszkaniowe z bogato rozbudowaną infrastrukturą techniczną i usługową. Mieszkańcy w zasięgu kilkuminutowego spaceru znajdą wszelkie niezbędne usługi – żłobki, przedszkola, sklepy, plac targowy, przychodnie, gabinet rehabilitacji czy dentystę, jak również liczne restauracje i kawiarnie”. Ponadto planowane osiedle będzie wyróżniać się dużo ilością zieleni, a nawet własnym jeziorem. Celem dewelopera jest, by Essa Kliny stanowiło nowoczesną wizytówkę Krakowa.

Raj dla ludzi i zwierząt

Przestrzeń Essa Kliny ma wyróżniać się niewielkim, aczkolwiek zróżnicowanym terenem, na którym społeczność będzie mogła znaleźć wszystko, co potrzebne do prowadzenia praktycznego i zdrowego życia. Planowane usługi na terenie osiedla to m.in. żłobki, przedszkola, szkoła, biblioteka, centrum sztuki, miejsca do uprawiania sportu, centrum zdrowia czy poczta. Główną ulicą „miasteczka” będzie promenada, wzdłuż której rozmieszczone zostaną wszystkie najbardziej kluczowe miejsca. Nie zabraknie również placu targowego.

Budynki mieszkalne mają charakteryzować się przyjazną architekturą i zawierać po cztery piętra. Każdy mieszkaniec będzie mieć zapewniony dostęp do powierzchni prywatnej jak i półprywatnej.

Dodatkową innowacją jest fakt, że osiedle Essa Kliny jest tworzone z naciskiem na ekologię. Prócz ogródków i parków na planach inwestycji widnieją zielone dachy i elewacje czy ogród deszczowy. „Miasto” ma pozostać samowystarczalne energetycznie dzięki wykorzystaniu paneli słonecznych, pomp ciepła i systemów gromadzenia zielonej energii. W wielu miejscach zostaną rozstawione ładowarki do samochodów i rowerów elektrycznych, co pozwoli na korzystanie z pozyskiwanej energii. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu stawów i fontann mieszkańcy nie będą musieli martwić się o skutki dużych deszczy. Znajdzie się też wiele miejsc przyjaznych zwierzętom – czworonogi otrzymają zamknięte wybiegi, zbudowane zostaną budki dla ptaków oraz domki dla owadów i ule.

Osiedlowy targ. /Wizualizacja Essa Kliny

Trwają negocjacje

Osiedle Essa Kliny nie powstanie bez wsparcia samorządu i władz Krakowa. Dyrektorka Zarządzająca w Westa Investments, Julia Bogdanowicz, oznajmiła, że trwa współpraca z Prezydentem Krakowa, Zarządem Dróg Miejskich oraz Zarządem Inwestycji Miejskich w celu wypracowania najlepszych rozwiązań, które pozwolą na wygodne i szybkie połączenie z pozostałą częścią Krakowa. Choć osiedle będzie samowystarczalne, musi charakteryzować się dobrym skomunikowaniem. Korzystając z roweru możliwe będzie dojechanie do stacji SKA Opatkowice, z którego dojedzie się pociągiem do centrum miasta.

Współpraca odbywa się także w innych obszarach i z innymi podmiotami.

„Chcemy współpracować z władzami miasta, organizacjami ekologicznymi i innymi podmiotami publicznymi po to, aby nasze osiedle jak najlepiej wkomponowało się w miejską tkankę Krakowa i było jego wartością dodaną” – podkreśla Bogdanowicz.

Essa?

Sama nazwa inwestycji wzięła się od słowa „essa”, które zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2022. Oznacza ono pewien okrzyk radości i stanowi ekspresję pozytywnych uczuć. Czy takie właśnie będzie planowane osiedle? Zobaczymy.

Zobacz także:

Brak zieleni szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Betonoza pochłania nawet wsie

Pisklę poza gniazdem? Zazwyczaj lepiej je tam pozostawić

Beton z kosmosu. Technologia przyszłości w fazie testów

Anna Jadowska-Szreder
Anna Jadowska-Szrederhttps://www.youtube.com/@normalnapara
Technik informatyk, choć moim prawdziwym zamiłowaniem jest tworzenie materiałów na kanał YouTube "Normalna Para", pisanie artykułów z naciskiem na lifestyle i ekologię oraz prowadzenie własnych mediów społecznościowych.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze