wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaNaukaBeton z kosmosu. Technologia przyszłości w fazie testów

Beton z kosmosu. Technologia przyszłości w fazie testów

Angielscy specjaliści od materiałów budowlanych dokonali przełomowego odkrycia. Udało się im opracować beton, którego głównymi składnikami są stymulowane pyły księżycowe lub marsjańskie. Istniałaby zatem możliwość produkowania tego tworzywa poza naszą planetą. Dodatkowo beton ten uchodzi za dwa razy mocniejszy niż tradycyjna jego forma.

Źródło: PhotoScape

Czasami dochodzi do zabawnych sytuacji, kiedy jakiś czas po zapoznaniu się z danym dziełem kultury okazuje się, że fikcja tam zaprezentowana powoli zaczyna przeradzać się w prawdę. I tak w „Wolfenstein: The New Order”, grze, którą gorąco polecam każdemu fanowi strzelanek, naziści dochodzą do władzy między innymi dzięki opracowaniu bardzo wytrzymałego tworzywa – Überbetonu. Na szczęście w świecie rzeczywistym sytuacja prezentuje się mniej dramatycznie i nowy surowiec konstrukcyjny może wprowadzić wiele innowacji do naszego świata. Głównie tych dobrych.

Szklanka skrobi, szczypta soli

Wszystko zaczęło się od publikacji na łamach pisma „Open Engineering”. Zespół z University of Manchester zaprezentował za jej pośrednictwem wynalazek, który ochrzczono mianem „StarCrete” (gra słów – połączenie „gwiazdy” z „betonem”). Substancja składa się z pyłu, który ma imitować glebę marsjańską, a także z pospolitej i często dodawanej do wypieków skrobi ziemniaczanej oraz niewielkiej ilości specjalnej soli.

Jak zaręczają twórcy, materiał ten idealnie nadaje się do prowadzenia budowy na Marsie, a także na innych ciałach niebieskich, które Ziemianie w przyszłości będą chcieli skolonizować. Jak już wspomniano, materiał charakteryzuje się dwa razy większą wytrzymałością niż tradycyjny beton, ale tylko w sytuacji, gdy mówimy o pyle marsjańskim. W momencie, gdy taki beton utworzony zostanie z pyłu księżycowego, jego wytrzymałość prezentuje się nawet jako prawie trzykrotnie większa.

Nie jest to jednak pierwsza tego typu próba zespołu z Machesteru. Wcześniej opracował on podobny beton, jednak produkowany z innych składników. Skrobię zastąpiono… krwią i moczem. Opatentowanie tej technologii byłoby jednak dość problematycznie, gdyż dostęp do krwi uchodzi za dość ograniczony. Pojawiłyby się także kwestie etyczne takiego rozwiązania.

Jak tłumaczy dr Aled Roberts, ekspert kierujący pracami, zmiana składników była konieczna.

Ponieważ skrobia będzie wykorzystywana jako część diety astronautów, sensowne wydawało się użycie jej jako spoiwa zamiast ludzkiej krwi. Jednocześnie obecne technologie spoiw nadal wymagają wielu lat rozwoju i potrzebują dużych nakładów energii oraz skomplikowanego sprzętu. To wszystko zwiększałoby koszty misji. StarCrete nie ma takich wymagań, więc uprościłby misję, uczyniłby ją tańszą i łatwiej wykonalną. Astronauci też nie chcieliby mieszkać w domach zbudowanych ze strupów i moczu.

Rys. www.degruyter.com

Większa wytrzymałość, niższa emisja

Oszacowanie, jakie proporcje konkretnych składników będą optymalne do uzyskania kosmicznego betonu, przypomina nieco przepis kulinarny. Według badaczy 25 kilogramów ususzonych ziemniaków może dostarczyć ilość skrobi, która pozwoli na wyprodukowanie pół tony surowca. Oznacza to, że z takiej ilości dałoby się uzyskać ponad 200 cegieł. Nie jest to aż tak wiele, gdyż trzypokojowy dom wedle obliczeń składa się przeciętnie z około 7,5 tysiąca takich cegieł.

Wykorzystaną przy produkcji kosmicznego betonu solą jest chlorek magnezu. Ten kolejny istotny składnik można pozyskać z marsjańskiej gleby, lecz istnieje również alternatywa. Sól ta znajduje się również w łzach.

Jest jeszcze jeden pozytyw wynikający z wymyślenia StarCretu – jego wytworzenie wiąże się ze stosunkowo niską emisją dwutlenku węgla. Przy produkcji tradycyjnego betonu ludzie na całym świecie przyczyniają się do emisji na poziomie 8%. Tymczasem kosmiczny beton wymaga jedynie temperatury typowej dla zwykłego piekarnika.

Oczywiście wynalazek musi zostać jeszcze odpowiednio przetestowany w warunkach laboratoryjnych. Wydaje się, że jeżeli wstępne egzaminy okażą się pomyślne pod względem uzyskanych wyników, to w pierwszej kolejności kosmiczny beton wcale nie zagości poza naszą planetą, a właśnie na jej powierzchni.

Czytaj także:

Sebastian Jadowski-Szreder
Sebastian Jadowski-Szrederhttps://www.jadowskiszreder.pl/
Youtuber i pisarz, twórca zbioru opowiadań "Incydenty Antoniego Zapałki", hobbystycznie zbieracz filmów i pasjonat horrorów, a także starych gier. Główną sferą jego zainteresowań jest popkultura z wyraźnym zaakcentowaniem elementów retro.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze