wtorek, 10 września, 2024
Strona głównaNaukaNaukowcy odnaleźli skamieliny w szufladzie. Wyniki badań są zadziwiające

Naukowcy odnaleźli skamieliny w szufladzie. Wyniki badań są zadziwiające

Ponad 20 lat temu w serialu BBC „Wędrówka z dinozaurami” ukazany został 25-metrowy Liopleurodon. Jego przedstawienie wywołało gorące debaty na temat wielkości przedstawicieli z rodziny pliozaurów, czyli prehistorycznych morskich gadów. Większość uczonych była zdania, że rozmiar dorosłego osobnika mógł wynosić co najwyżej 6 lub 7 metrów. Jednak odkrycie „z szuflady” dwójki paleontologów rzuca na sprawę zupełnie nowe światło.

Przedstawienie Liopleurodona. /Rys. Wikimedia

Paleontolodzy z Uniwersytetu w Portsmouth przypadkowo odnaleźli skamieniałe szczątki pliozaura. Sprawa jest o tyle ciekawa, że do odkrycia doszło w muzeum – badacze otworzyli jedną z szuflad, w której umieszczony był kawałek kręgosłupa pradawnego drapieżnika sprzed 150 milionów lat.

Niezwykłego odkrycia dokonała para naukowców – profesor David Martill oraz doktorantka Megan Jacobs. Rezultaty ich badań zostały opublikowane na łamach pisma „Proceedings of the Geologists’ Association”. Samo wydarzenie miało miejsce w Abingdon County Hall Museum w Oxfordshire.

Jak można odkryć coś w muzeum?

Paleontolodzy. wybierając się do muzeum, nie mieli wcale w planach nic niezwykłego. Chcieli po prostu wykonać zdjęcia szkieletu ichtiozaura, a otworzenie szuflady przez profesora było raczej przypadkiem.

Znajdowała się w niej kość. Na pierwszy rzut oka dość przeciętna, ponieważ mogła należeć do poruszającego się po ziemi dinozaura. Jednak po dłuższych oględzinach naukowcy byli zszokowani. Była to kość kręgosłupa o wielkości dużego talerza, która należała do wodnego, prehistorycznego stworzenia. Na dodatek kustosz muzeum posiadał jeszcze trzy podobne kręgi w swoich zbiorach.

Odnaleziona skamielina w różnych ujęciach. /David M. Martill

Fascynujące wyniki badań

Po przeprowadzeniu skanów topograficznych profesor Martill wraz z grupą badaczy obliczyli, że późnojurajski gad morski, którego szczątki odnaleziono, mógł urosnąć nawet do długości ponad 14 metrów.

„Wiemy, że te pliozaury były bardzo przerażającymi zwierzętami pływającymi w morzach pokrywających Oxfordshire 145-152 milionów lat temu. Miały masywną czaszkę z ogromnymi wystającymi zębami jak sztylety – tak duże, jeśli nie większe niż Tyranozaur rex , i z pewnością masywniejsze – opisał profesor. – Były na szczycie morskiego łańcucha pokarmowego i prawdopodobnie polowały na ichtiozaury, plezjozaury o długich szyjach, a może nawet mniejsze krokodyle morskie, po prostu przegryzając je na pół i odrywając od nich kawałki. Wiemy, że masakrowały mniejsze gady morskie, ponieważ na przykładach wystawionych w The Etches Collection w Dorset można zobaczyć ślady ugryzień na kościach ichtiozaurów”.

Pierwotnie skamieniałości zostały odkryte podczas wykopalisk w Warren Farm w dolinie Tamizy w hrabstwie Oxfordshire. Pochodzą ze złoża, którego wiek datuje się na okres późnej jury, czyli mają około 152 miliony lat.

14 metrów nie jest równe 25, jednak to dobry krok naprzód w dziedzinie paleontologii. Profesor Martill ma nadzieję, iż któregoś dnia znajdą się dowody potwierdzające, że prehistoryczne morskie gady były jeszcze większe.

Zobacz także:

Najstarszy odcisk stopy człowieka. Ma ponad 300 tysięcy lat

Nieznany gatunek, który żył na Ziemi 52 miliony lat temu. Zachwycające odkrycie

Leonardo da Vinci nie był Włochem? Profesor przedstawił odważną teorię

Anna Jadowska-Szreder
Anna Jadowska-Szrederhttps://www.youtube.com/@normalnapara
Technik informatyk, choć moim prawdziwym zamiłowaniem jest tworzenie materiałów na kanał YouTube "Normalna Para", pisanie artykułów z naciskiem na lifestyle i ekologię oraz prowadzenie własnych mediów społecznościowych.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze