poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaLifestyleKobieta znalazła na swoim strychu kości sprzed 15 000 lat. Mogły trafić...

Kobieta znalazła na swoim strychu kości sprzed 15 000 lat. Mogły trafić do zupy

Do niezwykłego odkrycia doszło w Soest – mieście położonym na zachodzie Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia). Kobieta na swoim strychu znalazła karton z kośćmi prehistorycznych zwierząt, który początkowo chciała… wyrzucić. Wszystko na szczęście dobrze się potoczyło, a odnalezione szczątki oszacowano na co najmniej 15 000 lat. Dodatkowo należały one aż do trzech różnych zwierząt.

Kobieta przez ponad trzy dekady trzymała na strychu szczątki trzech prehistorycznych zwierząt. /Fot. www.wikimedia.org

Simone Grundmann zeszłej jesieni podczas robienia porządków natknęła się na swoim strychu na przemoczony, stary karton. Jego zawartość nie była zbyt zachęcająca, ponieważ znajdowały się w nim cztery kości. Niektórzy znajomi Simone radzili jej pozbyć się znaleziska, ponieważ nie wyglądało na wartościowe. Kobieta zdążyła już nawet wynieść karton z domu i umieścić go obok śmieci, ale na szczęście zmieniła zdanie za namową przyjaciółki. Jak podaje portal Spiegel:

Fakt, że mimo wszystko nie wyrzuciła pudełka, jest szczęśliwym zbiegiem okoliczności dla historii miasta Soest”.

Simone przekazała znalezisko miejskim ekspertom z zakresu archeologii.

Można byłoby zrobić z nich zupę

Kości nie znalazły się na strychu przypadkiem. Franz-Josef Grundmann, ojciec Simone, prowadził w latach 80. szkółkę drzew na północy miasta. Podczas kopania, gdy budował staw nawadniający, natknął się na cztery stare kości.

Mój ojciec powiedział mi to w pewnym momencie, ale ja nie myślałam o tym więcej” – tłumaczy Simone.

Simone jak przez mgłę pamiętała, że ojciec kiedyś opowiedział jej o swoim znalezisku. Mężczyzna rozmawiał także z sąsiadami o kościach. Doszedł z nimi do konkluzji, że kości warto zachować choćby dlatego, że w razie potrzeby można zrobić z nich zupę. I tak przeleżały one 35 lat na strychu.

Simone wspomina, że jej ojciec starał się o zbadanie znaleziska, jednak ostatecznie do tego nie doszło.

Może miał przeczucie. Z pewnością nie trzymał ich tam bez powodu” – mówi.

Franz-Josef niestety już nie żyje, a jego córka wprowadziła się do domu rodzinnego 6 lat temu. Pudełko zostało przez nią odnalezione ze względu na chęć ocieplenia strychu.

4 prehistoryczne zwierzęta w jednym znalezisku

Eksperci z miejskiego wydziału archeologii szybko ocenili pochodzenie kości. Należały one do trzech różnych, nieistniejących już zwierząt:

  • fragment żebra i część kości nogi mamuta włochatego (wymarły 13 tys. lat temu);
  • łopatka nosorożca włochatego (wymarły 14-15 tys. lat temu);
  • kręg żubra stepowego (wymarły 6 tys. lat temu).

Ponadto na jednej z kości zachowały się ślady zębów hieny jaskiniowej (11-14 tys. lat temu).

To są rzeczywiście najstarsze kości, jakie kiedykolwiek znaleziono na terenie miasta Soest. Kości mają co najmniej 15 000 lat” – wyjaśnia Julia Ricken, szefowa miejskiego wydziału archeologii. Badaczka tłumaczy, że odnalezienie takiej liczby szczątek w jednym miejscu nie jest wcale rzeczą niespotykaną. Wszystko wynika ze specyfiki niegdyś przesuwających się i nakładających na siebie warstw lodowcowych. Sama lokalizacja odnalezienia kości nie musi być dokładnym miejscem śmierci zwierząt.

Znaleziska mogą być jednak o wiele starsze. Ze względu na wysoki koszt dokładnej analizy, ich wiek nie jest jeszcze potwierdzony. Na pewno niedługo zostaną one wystawione w miejskim muzeum Burghof.

Franz-Josef Grundmann byłby zachwycony sensacją, jakie wywołało jego znalezisko. Jest ono bowiem niezwykle cenne dla historii Soest.

Myślę, że mój ojciec się tam uśmiecha” – dodaje Simone.

Kości słonia leśnego w Polsce

Co jakiś czas na terenach naszego kraju również dochodzi do niezamierzonych odkryć. Przykładowo w roku 2020, podczas prac budowlanych na stacji metra Płocka na warszawskiej Woli, znaleziono szczątki słonia leśnego. Leżały one jedynie 6 metrów pod powierzchnią ziemi, a specjaliści z Państwowego Muzeum Archeologicznego ocenili ich wiek nawet na 120 000 lat. Szczątki składały się na kawałek żuchwy z dobrze zachowanym zębem trzonowym.

Prehistoryczne słonie leśne osiągały do 4,5 metra długości i ważyły do 7 ton. Przez niemal cały plejstocen (epokę lodową) zasiedlały Europę.

Zobacz także:

„Janusz” w kosmosie, czyli o nazwach ciał niebieskich

Kiedyś zajęcie biednych, dzisiaj modne hobby. Dlaczego londyńczycy grzebią w błocie?

Wielka Brytania: Zmiany klimatu zagrażają archeologii

Anna Jadowska-Szreder
Anna Jadowska-Szrederhttps://www.youtube.com/@normalnapara
Technik informatyk, choć moim prawdziwym zamiłowaniem jest tworzenie materiałów na kanał YouTube "Normalna Para", pisanie artykułów z naciskiem na lifestyle i ekologię oraz prowadzenie własnych mediów społecznościowych.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze