środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaPolitykaBarbara Nowak ma kłopoty. Część PiS chce jej dymisji

Barbara Nowak ma kłopoty. Część PiS chce jej dymisji

Pożar w burdelu - to określenie chyba najbardziej trafnie oddaje to, co działo się w piątek w PiS wokół wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty. Barbara Nowak powiedziała, że szczepionki to eksperyment medyczny, a opozycja i część PiS domaga się jej dymisji.

Barbara Nowak ma kłopoty. Część PiS chce jej dymisji (fot. Twitter)

Czy szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli powinny być obowiązkowe? – takie pytanie od dziennikarki Radia ZET usłyszała małopolska kurator oświaty. Przypomnijmy, że nauczyciele i personel medyczny będą pierwszymi grupami zawodowymi, które będą podlegać temu obowiązkowi od 1 marca.

Barbara Nowak przeciw obowiązkowym szczepieniom

– Z mojego punktu widzenia – nie, absolutnie nie. Dlatego, że uważam, iż człowiek dorosły, wolny, musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać. Zwłaszcza, jeśli mówimy o szczepionkach, których konsekwencje – konsekwencje tego eksperymentu – nie są do końca stwierdzone – powiedziała Barbara Nowak.

Ta wypowiedź rozjuszyła nawet łagodnego jak baranek ministra zdrowia. Adam Niedzielski przyznał wprost, że jego zdaniem osoby, które „popisują się” w ten sposób nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację. – Potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu i apeluję o pewnego rodzaju wstrzemięźliwość – powiedział minister.

Małopolska kurator będzie odwołana? MEiN wyśle list do wojewody

Do wypowiedzi Nowak odniósł się też jej przełożony, Przemysław Czarnek. Szef MEiN oświadczył w komunikacie resortu, że uważa ją za szkodliwą. Sama kurator, zapewne po otrzymaniu ostrej reprymendy, przyznała, że jako historyczka nie powinna się wypowiadać na temat szczepionki. W rozmowie z PAP zapewniła, że szczepionki są bezpieczne i że sama się zaszczepiła, choć rano unikała odpowiedzi na to pytanie.

Wiceszef resortu edukacji Tomasz Rzymkowski przyznał, że w sprawie kurator przygotowywane jest pismo, które trafi do małopolskiego wojewody. – to jest właściwy organ do podejmowania adekwatnych działań. Oczywiście w drugim ruchu, taką możliwość ma w ręku minister edukacji i nauki – powiedział na antenie Polsat News.

Beata Mazurek i Anna Zalewska nie odpuszczą. Ostre słowa w kierunku ministra

Na takie rozwiązanie nie chce zgodzić się nie tylko opozycja, która domaga się dymisji kurator, ale też europosłanki PiS. Była minister edukacji Anna Zalewska stwierdziła, że każdy powinien ponosić konsekwencje swoich czynów. Jeszcze dalej poszła solidniej umocowana w PiS Beata Mazurek, która najpierw dociskała ministra Czarnka ws, decyzji dotyczącej Nowak, by po kilku godzinach napisać mu: „Hej @CzarnekP Ty głuchy jesteś?”.

Jako rzeczniczka PiS milcząca i niechętna do polemiki, w piątek po południu była ewidentnie w nastroju do dyskusji. Odpowiedziała na kilkanaście komentarzy do jej wpisów, w tym na pytanie, „czy było dzisiaj pite”. Podała też dalej wpis Władysława Kosiniaka-Kamysza, który domaga się dymisji kurator Nowak.

Czy to przejaw powiewu rozsądku w PiS? W tym przypadku być może tak – nie jest tajemnicą, że w partii ścierają się frakcje, które dzieli podejście do szczepień i obostrzeń. Bardziej odpowiedzialne skrzydło PiS jest za dokręceniem śruby i ochroną obywateli, ale wielu polityków popiera „wolność”, która w przypadku wyborców o szczególnie silnym „genie sprzeciwu” jest właściwie anarchią prowadzącą do tragedii.

Polecamy:

Na to wszystko nakładają się oczywiście personalne spory. Nowak to, podobnie jak minister Czarnek, bardziej funkcjonariuszka Inkwizycji, niż urzędnik oświaty. Szczególną niechęcią ma ich darzyć była minister Anna Zalewska, która prywatnie – ponoć – jest bliską przyjaciółką Mazurek. Jeśli dodamy do tego kłótnie o Polski Ład i Pegasusa, inflację, podwyżki cen energii i chwiejącą się większość, wyłania nam się ciekawy obraz partii, wchodzącej w siódmy rok rządów.

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze