środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaZdrowieSzczepionki są bezpieczne. Lepszego dowodu nie będzie

Szczepionki są bezpieczne. Lepszego dowodu nie będzie

Ministerstwo zdrowia ujawnia dane dotyczące tzw. NOP, czyli reakcji ubocznej na przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Lęk przed nimi to jeden z głównych argumentów używanych przez osoby, które nie chcą się zaszczepić. Liczby są dla nich bezlitosne.

Szczepionki są bezpieczne. Lepszego dowodu nie będzie (Fot. Flickr/Adam Guz/KPRM)

W trakcie sejmowych prac nad ustawą o rekompensatach za NOP, czyli niepożądane odczyny poszczepienne, wiceminister zdrowia podał najnowsze rządowe dane na ten temat. Waldemar Kraska ogłosił, że Polacy przyjęli 42,22 mln dawek szczepionek. Okazuje się, że tylko 0,03 proc. zgłaszało lekarzom NOP (13 276 potwierdzonych przypadków).

NOP. Jeden ciężki przypadek na sto tysięcy szczepień

Zdecydowana większość tych przypadków została zakwalifikowana jako łagodne, nie wymagające pobytu w szpitalu. To najczęściej objawy grypopodobne, osłabienie i zawroty głowy. U niektórych pacjentów występowały problemy z krążeniem. Jak przekazał minister, na 42,2 mln szczepień, wystąpiło 421 ciężkich NOP. To oznacza, że tylko raz na sto tysięcy szczepień zdarzyła się reakcja wymagająca leczenia szpitalnego.

– Nie mamy żadnego potwierdzonego zgonu, który miałby mieć związek z wykonanym szczepieniem – podkreślił Waldemar Kraska. Wiceminister zdrowia przekonywał, że te dane pokazują, jak bezpieczne i skuteczne są szczepionki.

Czytaj też:

Koronawirus. Niezaszczepieni umierają 13 razy częściej

Od początku pandemii zmarło już niemal 88 tys. Polaków. Od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką zmarło z kolei prawie 52 tys. ludzi. 4 tysiące osób zmarły na koronawirusa i choroby współistniejące mimo pełnej odporności wynikającej z podwójnego zaszczepienia. Te dane również są mocnym dowodem przeciw teoriom antyszczepionkowców:

  • szczepionki nie chronią przed śmiercią (chronią, niezaszczepieni umierają 13 razy częściej, niż zaszczepieni)
  • szczepionki nie są bezpieczne (są, tylko jedna na sto tysięcy daje NOP porównywalne z przebiegiem koronawirusa)

Temat osób niezaszczepionych przewija tym częściej, im częściej zaszczepieni nie mogą być leczeni na inne choroby. Kolejne szpitalne oddziały są bowiem zamieniane na oddziały covidowe. A według pracujących tam lekarzy nawet 90-100 proc. leczonych tam pacjentów nie jest w pełni lub w ogóle zaszczepiona.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze