poniedziałek, 2 października, 2023
Strona głównaPieniądzePolski Ład, czyli pensje niższe o 1/10

Polski Ład, czyli pensje niższe o 1/10

Polski Ład mocno uderzył po kieszeni pracowników budżetówki, czyli osoby zarabiające do tej pory 2,5-3,5 tysiąca złotych na rękę. Okazało się, że obowiązujące od stycznia przepisy oznaczają dla nich pensję o ok. 10 proc. niższą. Przy szalejącej drożyźnie to różnica, która dosłownie wpędza policjantów czy nauczycieli w biedę.

Mateusz Morawiecki nie porwał niemal nikogo Polskim Ładem (fot. flickr)

2500 zamiast 2800 zł, 3250 zamiast 3500 zł – styczniowy wyciąg z konta był dla nauczycieli niczym ponury żart. Ich niskie pensje zostały jeszcze dodatkowo obniżone przez zmiany podatkowe znane jako Polski Ład. Nauczyciele są oburzeni, a Ministerstwo Edukacji i Nauki mówi o pomyłce. Oczywiście nie po swojej stronie.

Polski Ład, czyli pensje niższe o 1/10

Nauczyciele, którzy nie złożyli wniosku o ulgę dla klasy średniej, stracili, ale to akurat było wiadomo. To, że osoby, które zdecydowały się z niej skorzystać, zamiast ulgi dostaną wyraźnie niższe pensje, to jednak zaskoczenie. Zaczęło się od pracowników oświaty, a dzień później na swoje pensje poskarżyli się również policjanci.

Zamiast programu, który porwie klasę niższą i średnią, PiS zafundował im obcięcie wynagrodzenia w trudnym, z punktu widzenia domowego budżetu, poświątecznym okresie. Dlaczego tak się stało? Według oficjalnej wersji władz winni są pracownicy administracyjni szkół i posterunków, którzy nie zrozumieli ustawy, a w praktyce winny jest rząd, który niedostatecznie wytłumaczył, jak skorzystać z Polskiego Ładu.

Polski Ład, czyli mocne uderzenie po kieszeni

By skorzystać z korzyści, jakie miał przynieść sztandarowy program PiS, pracownik powinien z odpowiednim wyprzedzeniem złożyć oświadczenie PIT-2. Kto tego nie zrobił, wraz z nowym rokiem musiał przełknąć gorzką pigułkę. Przemysław Czarnek pytanie o obniżone pensje nauczycieli skwitował prośbą o „zaprzestanie dezinformacji”.

W przypadku policjantów na niższą pensję wpływają zmiany dotyczące wzrostu składki zdrowotnej. Tu obniżki pensji stanowią do 5 proc. jej wysokości. Najwięcej stracą najlepiej zarabiający funkcjonariusze. W przeciwieństwie do nauczycieli, to już nie błąd w dokumentacji podatkowej. Polski Ład oznacza po prostu mocne uderzenie po kieszeni. 

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze