wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna receptą na depresję. Wyniki nowych badań

Aktywność fizyczna receptą na depresję. Wyniki nowych badań

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii w Adelajdzie przeprowadzili badania, z których wynika, iż podstawową metodą leczenia zaburzeń lękowych oraz depresji powinno stać się wykonywanie ćwiczeń fizycznych.

Sport może stanowić terapię dla osób chorych na depresję / fot. Wikimedia

Stosunkowo niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Depresją. Podzieliłem się wówczas swoimi przeżyciami, a także opisałem największe problemy, które – moim zdaniem – powodują, że chorobę tę tak trudno wyleczyć. Nie będę się zbytnio powtarzać w tym artykule, lecz wspomnę, iż niekiedy popularne metody leczenia depresji poddawane są przez poszczególnych badaczy w wątpliwość. Ot, choćby niedawno wykazano, iż braki w serotoninie wcale nie muszą wywoływać tej przypadłości. Teraz otrzymaliśmy wgląd do kolejnych badań przeglądowych, które zostały wykonane na ponad 100 tys. ochotników.

Raport z badania opublikowano w „British Journal of Sports Medicine” i jak na razie stanowi on najbardziej wszechstronną analizę w tej dziedzinie. Ruch ma przynieść niemal natychmiastowe skutki zdrowotne, podczas gdy farmakoterapia zwykle jest długookresowa i należy na nią czekać wiele tygodni.

Depresja? Idź sobie pobiegaj

Kiedy pierwszy raz przeczytałem wyniki przeprowadzonych badań, poczułem się trochę zażenowany. Głównie dlatego, że za dość powszechne uchodzą sytuacje, w których „autorytety” mówią pacjentom chorym na depresję, żeby wzięli się w garść i poszli na spacer albo uprawiali więcej aktywności fizycznej. I teraz może się okazać, że nawet w przypadku brania przez te osoby całego problemu depresji „na chłopski rozum” będą one miały rację. Oczywiście zawsze wiedziałem, że podczas leczenia warto pójść sobie na basen, na siłownię albo przebiec się po lesie, ale chyba po raz pierwszy czynności te stanęły na szczycie hierarchii postępowania wobec chorych psychicznie.

Naukowcy z Adelajdy uważają, że ćwiczenia mogą pomagać skuteczniej niż medykamenty, zaś sama aktywność fizyczna ułatwia powrót do zdrowia osobom odczuwającym przygnębienie, stany lękowe czy właśnie cierpiącym z powodu depresji. Badacze przeanalizowali ponad tysiąc badań porównujących rozmaite formy leczenia. Co więcej, uprawianie sportu jest w stanie przynieść lepsze efekty niż psychoterapia i najczęściej przepisywane leki przeciwdepresyjne.

Oczywiście nie jest tak, że teraz poprzednie metody odejdą od razu do lamusa, lecz australijscy uczeni proponują, aby aktywność fizyczna stanowiła terapię pierwszego wyboru w ramach standardowej opieki psychiatrycznej. Ben Singh, współautor badania, powiedział:

Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna poprawia zdrowie psychiczne. Mimo to nadal nie jest oferowana jako terapia pierwszego wyboru.

Ćwiczenia pomagają, lecz które najlepiej zastosować?

Wśród dedykowanych aktywności wskazano na ćwiczenia aerobowe, jogę, taniec, trening siłowy, pilates, ale i także zwykły spacer. Największą poprawę dało się zauważyć u osób, które podjęły ćwiczenia charakteryzujące się wysoką intensywnością. Z kolei pod względem czasu trwania i częstotliwości sesji treningowych, najlepszy efekt przynosiły krótkie i średniej długości ćwiczenia powtarzane bardzo często. Częstotliwość praktykowania nawet pozornie lekkich ćwiczeń ruchowych mogła zatem przynieść lepsze efekty niż intensywne podnoszenie ciężarów, do którego dochodziło tylko raz w tygodniu.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać: cokolwiek zamierzamy praktykować w ramach terapii, powinniśmy robić to pod okiem wspierającego nas trenera. Marte Bentzen z Norweskiej Akademii Sportu uważa, że ćwiczenia fizyczne pełniące rolę pełnoprawnej metody terapeutycznej powinny być oferowane jako opieka przede wszystkim profesjonalna. A zatem – co pokazują także przeprowadzone badania – pacjentom powinno zapewnić się wykwalifikowanych trenerów, którzy właściwie się nimi zaopiekują. Wspomaga to u chorego uczucie, że to, co robi, jawi się jako ważne. Jednocześnie daje mu to przyjemność.

Czytaj także:

Sebastian Jadowski-Szreder
Sebastian Jadowski-Szrederhttps://www.jadowskiszreder.pl/
Youtuber i pisarz, twórca zbioru opowiadań "Incydenty Antoniego Zapałki", hobbystycznie zbieracz filmów i pasjonat horrorów, a także starych gier. Główną sferą jego zainteresowań jest popkultura z wyraźnym zaakcentowaniem elementów retro.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze