piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPolitykaUSA. Wszystko co wiemy o terroryście z Buffalo

USA. Wszystko co wiemy o terroryście z Buffalo

14 maja po godz. 14:30 czasu lokalnego, osiemnastoletni Payton Gendron otworzył ogień przed supermarketem Tops Friendly w Buffalo (stan Nowy Jork), a następnie wszedł do środka. Morderca zabił 10 osób i ranił trzy pozostałe. Większość ofiar była czarnoskóra. Co wiemy o zamachowcu?

Payton Gendron. Nastoletni terrorysta, który stał za zamachem w Buffalo (fot. Facebook)

Payton Gendron solidnie przygotował się do przeprowadzonego przez siebie zamachu. Strzelec miał na sobie hełm (z przymocowaną kamerą GoPro), kamizelkę kuloodporną, a podczas ataku używał karabinu półautomatycznego z powiększonym magazynkiem i namalowaną liczbą „14” co służby odczytują jako nawiązanie do „czternastu słów” – jednego z haseł białych suprematystów. Co więcej, starannie wybrał miejsce ataku.

Interesowało go żeby zabić jak najwięcej czarnoskórych, których nie ma zbyt wielu w jego rodzinnym Conklin (dane z ostatniego spisu ludności mówią, że miejscowość liczy 5 tys. mieszkańców, a czarni stanowią około 1 proc. wszystkich). Podobnie rzecz ma się w większych miasteczkach nieopodal Conklin. W największym z nich – Binghamton – czarni stanowią 11 proc. społeczności. Dlatego zamachowiec zdecydował się na podróż do Buffalo, gdzie struktura demograficzna wygląda nieco inaczej, a biała ludność miasta stanowi dziś mniejszość.

Trasa podróży zamachowca. 230 mil to około 370 kilometrów (fot. Google Maps)

Do supermarketu TOPS Friendly na Jefferson Avenue przyjechał już dzień wcześniej, żeby wszystko zaplanować i sprawdzić, czy odpowiada jego „wymaganiom”. Samą strzelaninę rozpoczął w sobotę po godzinie 14 czasu lokalnego, strzały oddając już na parkingu. Przebieg zamachu próbował relacjonować za pośrednictwem Twitcha. Co prawda, transmisja została niemal natychmiast zdjęta przez adminów, ale w sieci krążą kopie i zrzuty ekranu z wideo.

Możliwe, że zamachowiec zabiłby więcej osób, gdyby nie bohaterska postawa Aarona Saltera, emerytowanego policjanta, który chciał powstrzymać nastolatka i zaczął do niego strzelać. Salter trafił Gendrona, ale uratowała go kamizelka kuloodporna. Niestety, przewaga ognia stała po stronie terrorysty, który zabił mężczyznę. Ten jednak zabrał mu cenny czas. Ostatecznie morderca zabił 10 osób i ranił trzy inne. Jedenaścioro jego ofiar to osoby czarnoskóre. Ze względu na wczesną godzinę popełnienia zbrodni większość zabitych stanowili emeryci. Po przyjeździe policji chłopak chciał popełnić samobójstwo, ale został powstrzymany.

Aaron Salter (fot. archiwum rodzinne)

Strzelanina w USA. Co wiemy o zamachowcu?

Jak dowiedziały się media, Paytron Gendron był badany psychiatrycznie w zeszłym roku, gdy zaraz przed ukończeniem szkoły groził młodszemu od siebie uczniowi. Po rutynowej kontroli, chłopak został puszczony wolno. Morderca jest najstarszym z czworga dzieci Paula i Pameli Gendronów. Oboje jego rodzice pracują w Departamencie Transportu Stanu Nowy Jork jako inżynierowie budowlani. Nie mieli żadnych zatargów z prawem i uchodzili za zwykłą rodzinę z klasy średniej.

Przed zamachem nastolatek miał umieścić na 4chanie 180-stronicowy manifest, w którym powoływał się na „teorię wielkiej wymiany” (The Great Replacement). która miała go motywować do przeprowadzenia ataku. O tym, że to on stoi za publikacją tekstu świadczy, że ze szczegółami wspomina w jakim miejscu zamierza popełnić zbrodnię. To zbliża go do mordercy z nowozelandzkiego Christchurch, który w marcu 2019 roku przeprowadził zamach na tamtejszy meczet oraz do 21-letniego Patricka Crusiusa, który w sierpniu 2019 roku otworzył ogień do ludzi robiących zakupy w WalMarcie przy granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Strzelanina w Buffalo. Teoria wielkiej wymiany

Crusius także za cel wybrał supermarket i to w bardzo konkretnej okolicy, a przed zamachem wstawił do sieci manifest, w którym tłumaczył swoje motywacje. Atak Crusiusa miał być odpowiedzią na meksykańską inwazję w Teksasie, którą nazywa „The Great Replacement”. W ten sposób nawiązuje do książki francuskiego nacjonalisty Rednauda Camusa, którego opus magnum nosi dokładnie taki tytuł.

Tucker Carlson jeden z popularniejszych prowadzących w Fox News tłumaczy na czym zależy Partii Demokratycznej (fot. Fox News)

Jak głosi Camus, żyjemy w epoce białego holocaustu, który ma się dokonać za pośrednictwem powolnego wymieniania europejskiej – czystej etnicznie ludności – na tę przybyłą z Azji czy Maghrebu. Crusius i Gendron postanowili przenieść tę historię za ocean. W ich wersji „Zamiana” ma posłużyć partii Demokratycznej do zapewnienia sobie stałego dopływu nowych wyborców, a co za tym idzie, zabezpieczenia rządów na kolejne dziesięciolecia.

Teoria „Wielkiej wymiany” zrobiła w USA zawrotną karierę. Na przestrzeni kilku ostatnich lat z pojęcia stosowanego tylko na forach dla „kumatych” dostała się do mainstreamowych mediów takich jak Fox News.

Zobacz też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze