wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaHistoriaSufrażystki i Matronalia. Historia Dnia Kobiet

Sufrażystki i Matronalia. Historia Dnia Kobiet

Dzisiaj Dzień Kobiet, co oznacza, że wypada mi złożyć serdeczne życzenia wszystkim Paniom, które zaglądają czasem na TrueStory. Jednocześnie zawsze przy celebracji konkretnego święta warto zastanowić się nad jego genezą. Jakie były początki Dnia Kobiet? Czy istnieje jakieś inne święto będące protoplastą omawianego dnia? O tym dowiecie się z artykułu.

Protoplastą Dnia Kobiet są Matronalia. Na obrazie widzimy składanie ofiary z byka dla bogini Junony / rys. FSGK.pl

Dzień Kobiet jako walka o prawa

Obchodzony 8 marca Dzień Kobiet swój początek posiada w 1901 roku. W Stanach Zjednoczonych powstaje wówczas Socjalistyczna Partia Ameryki ciesząca się dużym poparciem ze strony społeczności. Siedem lat później dochodzi do protestu, w którym pracownicy branży odzieżowej domagają się przyznania kobietom praw politycznych oraz ekonomicznych. Ugrupowania socjalistyczne od tamtej pory chętnie sięgały po idee kobiet wojujących o swoje prawa.

Jednym z przełomowych dla omawianego święta wydarzeń był Międzynarodowy Kongres Kobiet Socjalistek w Kopenhadze, który odbył się w 1910 roku. Wówczas ustanowiono na całym świecie Dzień Kobiet. Pochody, które odbywały się w jego ramach, były oczywiście związane z koniecznością nadania kobietom równych praw, ale i nie tylko, ponieważ krytykowały one wojnę. Choćby na początku 1917 roku, a dokładnie 8 marca, w Petersburgu doszło do manifestacji feministek i komunistów, a cztery dni później abdykował car Mikołaj II. Rząd Tymczasowy przyznał wówczas kobietom prawa wyborcze.

Należy wspomnieć również o roku 1887, kiedy to kobiety pracujące w fabryce bawełny zorganizowały strajk. Ich postulatami były wówczas krótszy czas pracy oraz wynagrodzenie wynoszące tyle samo, co pensja otrzymywana przez mężczyzn.

Wiele razy spotkałem się z twierdzeniami, że Dzień Kobiet wymyślił Józef Stalin. Częstotliwość powtarzania tej teorii nasuwa mi przypuszczenie, że to jakaś bezmyślnie powielana miejska legenda. Bo wiecie, komuniści. A komuniści kojarzą się ze Stalinem, więc łatwo zdyskredytować ich pomysły, podnosząc tego typu larum.

W czasach PRL ruch kobiecy zdawał się bardziej wykształcać aniżeli we wcześniejszych latach państwa polskiego. Jedyną z pierwszych osób, które nadały kobietom przywileje po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, był sam Józef Piłsudski, ale do zdarzenia tego mogłoby pewnie nie dojść, gdyby nie naciski feministek oraz jego drugiej połówki.

Dzień Kobiet z okresu PRL posiadał swoje charakterystyczne symbole. Wspomnieć należy tu choćby o goździkach, lecz w ramach prezentów ofiarowywano kobietom również artykuły kuchenne jak i perfumy. Po transformacji ustrojowej komunistyczny wydźwięk święta znacznie się osłabił. Można by rzec, że doszło tu do tej samej sytuacji, co w przypadku wielu świąt pogańskich przekonwertowanych potem na katolickie. Synkretyzm spowodował, że święto to obchodzimy także obecnie. I oczywiście nadal w okresie tym w wielu sklepach eksponowane są kwiaty, jednak powiedzmy sobie szczerze – różni ludzie mają różne upodobania. Niektóre kobiety na pewno nie pogardzą wspólnym spacerem albo i nawet upragnioną grą komputerową.

Cofnijmy się jeszcze bardziej

Pisząc ten artykuł, przyszło mi do głowy, że przecież to niemożliwe, aby dopiero w wieku XX zaczęto w jakiś sposób gloryfikować kobiety i ustanawiać ich święta. Ewidentnie musiało być coś starszego.

I tak według starych przekazów w starożytnym Rzymie istniał okres, kiedy cześć oddawano bogini Junonie. Była ona patronką życia kobiet. Wówczas wnoszono modły mające przynieść szczęście w życiu małżeńskim. Mężczyźni praktykowali także obdarowywanie swoich żon prezentami. Inne źródła podają, że  oddawanie czci kobietom związane jest z rzymskimi obchodami Matronaliów, święta macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Wtedy też kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia. Matronalia przypadały na dzień 1 marca, który według stosowanego kalendarza rozpoczynał się nowy rok.

Przez miasto posuwała się wówczas procesja z dwunastoma świętymi tarczami na cześć Marsa. Członkowie kolegium kapłańskiego tańczyli i śpiewali modlitewne pieśni. Marzec jako początek roku związany był z rozpoczęciem prac polowych, ale i także z planowaniem taktyki wojskowej. Kobiety opuszczały zatem swoje domostwa i składały kwiaty w świątyni Junony. Co ciekawe, nawet prostytutki i niewolnice tego konkretnego dnia miały prawo czuć się wyjątkowo. Stawiono na pierwiastek kobiecości, nie zaś na przynależność klasową.

Należy jednak zaznaczyć, iż Matronalia w głównej mierze stanowiły święto religijne przepełnione symboliką. Bo gloryfikacja kobiet łączyła się tutaj z umiłowaniem płodności. Nie tylko tej związanej z rolą matki, lecz również z urodzajem ziem uprawnych.

Czytaj także:

Sebastian Jadowski-Szreder
Sebastian Jadowski-Szrederhttps://www.jadowskiszreder.pl/
Youtuber i pisarz, twórca zbioru opowiadań "Incydenty Antoniego Zapałki", hobbystycznie zbieracz filmów i pasjonat horrorów, a także starych gier. Główną sferą jego zainteresowań jest popkultura z wyraźnym zaakcentowaniem elementów retro.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze