sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaLifestyleMit klaty upada. Kobiety wskazały 5 mięśni, które decydują o atrakcyjności faceta

Mit klaty upada. Kobiety wskazały 5 mięśni, które decydują o atrakcyjności faceta

Koniec z zawodami na wyciskanie sztangi na ławeczce? Przynajmniej dla tych bywalców siłowni, którzy jako priorytet traktują własną atrakcyjność w oczach kobiet. Naukowcy z Teksasu zapytali ponad 500 kobiet, które mięśnie lub partie mięśni lubią u facetów najbardziej. Wyniki mogą być zaskakujące, ale i potwierdzają niektóre stereotypy.

Kobiety wskazały 5 mięśni, które decydują o atrakcyjności męskiej sylwetki (fot. Pixfuel)
  • Naukowcy z Teksasu zapytali ponad 500 kobiet, które mięśnie czynią mężczyznę atrakcyjnym
  • W pierwszej piątce wskazań nie ma mięśni klatki piersiowej
  • Z badań wynika, że kobiety wolą u facetów mięśnie, które trudniej jest wyćwiczyć

Ilu z nas po kolejnych niepowodzeniach randkowych pomyślało: czas poprawić sylwetkę? Ilu w poczuciu zażenowania ze względu na sprawność i atrakcyjność swoich partnerek postanowiło kupić karnet na siłownię? Większość z nas chce wyglądać dobrze i zdrowo i nie ma w tym nic dziwnego. Jak i w tym, że chcemy się podobać sobie i innym.

Mięśnie = atrakcyjność. To naukowo potwierdzone

Choć deklarujemy, że wygląd nie jest tak istotny jak cechy charakteru, poczucie humoru i wspólne zainteresowania, to nasz mózg jest bezlitosny. Miliony lat ewolucji sprawiły, że o tym, czy ktoś jest dla nas atrakcyjny seksualnie, decydują ułamki sekund, jakie mijają w trakcie pierwszego kontaktu wzrokowego. Niestety – lub stety – książka Dostojewskiego w ręku nie działa na nas tak jak wysportowana sylwetka.

Oczywiście to nie przekreśla szans chudzielców i puszystych na znalezienie partnerek. Badania – ale i proza życia – dowodzą jednak, że muszą się oni zdecydowanie bardziej natrudzić, by uzyskać to, co faceci z lepszą sylwetką mają już na starcie.

No dobrze, ale co należy rozumieć przez „lepszą sylwetkę”? Na to pytanie odpowiedzi szukali Martie Haselton oraz David Frederick. Poprosili oni 141 kobiet, by oceniły one w skali od 1-9 sześć typów męskich sylwetek. Najwyżej oceniono „średnio umięśnionych” (średnia 6,97), niżej „umięśnionych” (średnia 6,87) oraz „mocno umięśnionych” (6,37). Szczupli i typowo zbudowani zostali w tyle (5,42 i 4,28), a puszyści w ogonie (2,95).

TOP 5 mięśni, które podobają się kobietom

Ok, mięśnie są istotne dla kobiet. Tyle wiedzielibyśmy i bez tego badania. Inna praca naukowa odpowiada jednak na pytanie, KTÓRE mięśnie decydują o seksualnej atrakcyjności w oczach kobiet. Opublikowane w czerwcu 2019 roku wyniki prac naukowców z University of Texas w Austin mogą być zaskakujące. W badaniu wzięło udział ponad 500 kobiet, które wskazały partie mięśni, które – odpowiednio wyćwiczone – najbardziej podobają im się u mężczyzn. Oto czołówka:

5. Ramiona

4. Bicepsy

3. Mięśnie proste brzucha (ABS)

2. Pośladki

1. Mięśnie skośne brzucha

Z badania jasno wynika, że upada mit mięśni klatki piersiowej jako tych, których rozmiar ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o atrakcyjność w oczach kobiet. Ramiona, czyli osławione bary (mięśnie naramienne) i triceps są w czołówce, ale również niżej, niż można byłoby się spodziewać. Biceps nie zmieścił się na podium, które zdominowały mięśnie brzucha i, hmm, cóż… nasz tyłek. W tym przypadku, jeśli chodzi o preferencje, kobiety chyba nie różnią się zbyt wiele od mężczyzn.

Sześciopak, kaloryfer, ABS – do ćwiczeń mięśni prostych brzucha warto się przyłożyć

Badania potwierdzają za to stereotyp, że nie „opłaca się” – poza wspomnianymi pośladkami – dbać o mięśnie nóg. Trenerzy personalni, przekonujący swoich podopiecznych do budowania dobrze zbalansowanej sylwetki i krzyczący do ucha „don’t skip a leg day!” nie będą zachwyceni.

Do zrównoważonych ćwiczeń i nie zaniedbywania innych partii namawiamy również i my. Z drugiej strony, jeśli zależy nam na konkretnym efekcie, warto wiedzieć, na ćwiczenie których partii warto poświęcić tę jedną-dwie dodatkowe serie.

Maciej Deja
Maciej Deja
Wyrobnik-dyletant, editor in-chief w trzyosobowym zespole TrueStory.pl. Wcześniej w redakcjach: Salon24.pl, FAKT24.PL, Wirtualna Polska, Agencja AIP, iGol.pl.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze