piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaKulturaFilmKorzenie Zła. Sekielscy kończą film o aferze SKOK. Jest zwiastun

Korzenie Zła. Sekielscy kończą film o aferze SKOK. Jest zwiastun

„Korzenie Zła” to nowy film braci Sekielskich, którego zwiastun podbija serwis YouTube. Dotyczyć on będzie afery SKOK Wołomin, na której - według szacunków - Polacy mieli stracić 5 miliardów złotych. Kto i jak zrobił skok na tak wielką kasę?

Korzenie Zła. Sekielscy kończą film o aferze SKOK. Jest zwiastun (fot. Facebook)

Idea Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych sięga XIX-wieku. Pomysł był prosty. Chodziło o to, żeby osoby zrzeszone w SKOK-u mogły udzielać sobie pożyczek z zebranej wspólnie kasy na prostszych warunkach niż w banku. W ten sposób sensowne pieniądze na inwestycje mogły pozyskać osoby posiadające świetny pomysł i zapał do pracy, ale pozbawione wiarygodności kredytowej.

Korzenie Zła. Grzegorz Bierecki i Lech Kaczyński wskrzesili SKOK-i

Wielkimi fanami idei SKOK-ów byli Grzegorz Bierecki (dziś senator PiS i właściciel tygodnika „Sieci”) oraz Lech Kaczyński, którego przedstawiać nie trzeba. Obaj wykonali spory wysiłek w celu reaktywacji przedsięwzięcia. Obaj powołali do życia Fundację na rzecz Polskich Związków Kredytowych, która została wsparta pieniędzmi od amerykańskiego rządu.

Fundacja miała za zadanie udzielać pomocy prawnej, organizacyjnej i finansowej dla tworzących się SKOK-ów. Problem polega na tym, że ustawa regulująca ich działalność zakładała minimalny nadzór. Sprawowała go wyłącznie Krajowa Kasa SKOK, która nie była instytucją publiczną i w której pełną władzę sprawował Bierecki.

To również on został założycielem i prezesem zarejestrowanej w październiku 2007 roku w Luksemburgu spółki SKOK Holding, która przejęła udziały w Krajowej SKOK i sieć należących do niej spółek. Do 2014 roku twór ten (obecnie SaltLux Holding) wzbogacił się kosztem poszczególnych kas o co najmniej 140 mln zł. Powodem tych transakcji miały być udogodnienia podatkowe (Luksemburg należy do tzw. rajów podatkowych).

Wiśniewskich pożyczki bez spłaty i wojna z KNF

W międzyczasie okazało się, że SKOK-i udzielają kredytów na dziwnych warunkach. Głośno było miedzy innymi o roli Kas w finansowych perypetiach Michała Wiśniewskiego i jednej z jego żon. Piosenkarz usłyszał w październiku 2021 roku zarzuty w sprawie niemal 3-milionowej pożyczki, którą w 2006 roku zaciągnął w SKOK Wołomin. Dominika Tajner-Wiśniewska w listopadzie 2019 roku usłyszała podobne zarzuty (przedłożenie nierzetelnych dowodów na uzyskiwane przez nią dochody) dotyczących pożyczki na milion złotych, jaką w tej samej kasie zaciągnęła we wrześniu 2013 roku.

Było to już w okresie, kiedy nadzór nad SKOK-ami uzyskał KNF. Sejm uchwalił odpowiednią ustawę już w 2009 roku, ale prezydent Lech Kaczyński skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego na 35 min. przed upłynięciem ustawowego terminu. Gdy rozpatrzenie sprawy przeciągało się, Bronisław Komorowski podjął bezprecedensową decyzję o wycofaniu z TK skargi poprzednika. Tym samym ustawa weszła w życie w październiku 2012 roku.

Wideo bez związku z aferą SKOK

Cztery dni późnej zaczął się maraton przekształceń spółek sprawujących do tej pory nadzór nad poszczególnymi SKOK-ami, w efekcie czego zostały one „na lodzie”. KNF największych nieprawidłowości dopatrzył się w SKOK Wołomin. Prezes i wiceprezes tej instytucji usłyszeli  łączni przeszło 1400 zarzutów działania na szkodę kierowanej przez nich firmy i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się uzyskiwaniem pożyczek.

Wiceszef KNF o włos od śmierci. „Nie jest tak, że bandyta zawsze bije tego dobrego”

W ramach gwarancji depozytów jej członkom SKOK Wołomin wypłacono z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego łącznie 2,25 mld zł. Szacuje się, że straty z tytułu niespłaconych pożyczek to ok. 3 miliardy zł. Do końca sierpnia 2017 w związku z aferą postawiono zarzuty 723 osobom, a rekordzista Piotr P. (oficer WSI, i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej SKOK Wołomin) usłyszał łącznie 766 zarzutów dotyczących oszustwa na kwotę 1,4 miliarda zł. Prawomocnie skazano 90 osób.

Schemat powiązań SKOK-ów opracowany przez dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej

Czytaj też:

Gdy KNF siedziała SKOK Wołomin na gardle, wiceprezes Komisji, Wojciech Kwaśniak został brutalnie pobity przed swoim domem pałką teleskopową. Sąd zakwalifikował to zdarzenie jako usiłowanie zabójstwa, a według śledczych zleceniodawca pobicia to były członek rady nadzorczej SKOK Wołomin. Za rządów PiS Kwaśniak został odwołany z funkcji KNF, a w 2018 roku zatrzymany przez prokuratur pod zarzutem przestępstw urzędniczych. 

Grzegorz Bierecki, który odnosząc się do tego zatrzymania był również pytany o pobicie Kwaśniaka, powiedział wtedy publicznie: „nie jest tak, że bandyta zawsze bije tego dobrego”. Słowa budzące grozę i pozostawiające pole do wielu interpretacji znalazły się w zapowiedzi filmu „Korzenie zła”, autorstwa braci Sekielskich. Dokument odsłaniający kulisy afery SKOK ma ukazać się w pierwszej połowie tego roku.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze