piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieGraj w gry planszowe. Dla zdrowia

Graj w gry planszowe. Dla zdrowia

Jak udowadniają naukowcy, planszówki to nie tylko sposób na miłe spędzenie czasu, ale także skarbnica wartości prozdrowotnych. Badania wykazują, że planszówki wpływają na poprawę funkcji poznawczych, zmniejszają ryzyko demencji i choroby Alzheimera, a także mogą ograniczać objawy ADHD.

Fot. Pixabay

Badanie, omówione na łamach „The Journals od Gerontology”, przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu na grupie 1091 niezależnych mieszkańców Szkocji urodzonych w roku 1936. Trwało ono aż 68 lat – począwszy od 11 roku życia badanych, aż do ukończenia przez nich 79 lat.

Obserwacja była oparta na kilku testach odbywających się w określonych odstępach czasu, podczas których sprawdzane były możliwości poznawcze ochotników. Wyniki odnoszone były do informacji na temat zaangażowania badanych w różne gry planszowe. Okazało się, że możliwe było zaobserwowanie związku pomiędzy sprawnością umysłową a omawianymi grami.

Jak wskazują autorzy publikacji:

„Po uwzględnieniu wyników badania w wieku 11 lat oraz innych potencjalnych czynników wpływających na rezultaty, uzyskane przez nas wyniki wskazują, że częstsze granie w gry spowalniało zachodzące przez całe życie osłabienie funkcji poznawczych. To wspiera działanie zasady znanej jako używaj albo trać. Umysłowe ćwiczenie w postaci gier może pomóc nie tylko w zwalczaniu spadku sprawności poznawczej, a nawet ją zwiększać”.

Jak możemy przeczytać w publikacji, granie w gry spowodowało mniejszy względny spadek funkcji poznawczych w wieku od 11 do 70 lat jak i mniejszy spadek funkcji poznawczych w wieku od 70 do 79 lat.

To nie jedyne takie badanie

Utrzymanie dobrej sprawności umysłowej przez całe życie jest przedmiotem dużego zainteresowania w dziedzinie zdrowia publicznego i medycyny geriatrycznej, a także wśród samych starzejących się osób. Spadek funkcji poznawczych wiąże się z problemami w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego, takimi jak depresja czy cukrzyca. Co za tym idzie, zwiększają się koszty opieki zdrowotnej i pogarsza się ogólna jakość życia.

To nie jedyne takie badanie dotyczące wpływu grania w gry (szczególnie planszowe) na nasze zdrowie. Podobnego zadania podjął się zespół z japońskiego Uniwersytetu w Musashino. Na podstawie 27 wyselekcjonowanych badań naukowcy wyciągnęli kilka pozytywnych wniosków:

„Niniejszy systematyczny przegląd badań wykazał, że gry planszowe i programy wykorzystujące gry planszowe mają pozytywny wpływ na różnorodne wyniki, w tym zdobywanie wiedzy, funkcje poznawcze, aktywność fizyczną, lęk, objawy ADHD oraz nasilenie choroby Alzheimera – piszą w swojej pracy japońscy specjaliści. – Co więcej, gry planszowe przyczyniały się do poprawy wymienionych parametrów, wzmacniając jednocześnie interakcje międzyludzkie i motywację uczestników oraz promowały proces uczenia się”.

Cóż, nie pozostaje nic innego jak zaopatrzyć się w kilka ciekawych planszowych tytułów i rozpocząć „kurację”.

Zobacz także:

Ilość THC w marihuanie jest coraz większa. To zły znak

„Na głowę” pijemy coraz więcej, ale przybywa także abstynentów

Pierwszy lek na glejaki? Daje niezwykłą skuteczność

Anna Jadowska-Szreder
Anna Jadowska-Szrederhttps://www.youtube.com/@normalnapara
Technik informatyk, choć moim prawdziwym zamiłowaniem jest tworzenie materiałów na kanał YouTube "Normalna Para", pisanie artykułów z naciskiem na lifestyle i ekologię oraz prowadzenie własnych mediów społecznościowych.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze