poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaPolitykaGiertych obciążeniem dla KO? To skrajny prawicowiec?

Giertych obciążeniem dla KO? To skrajny prawicowiec?

Roman Giertych wiele lat temu miał opinię zagorzałego nacjonalistę, wtedy był liderem Ligi Polskich Rodzin, ale okazuje się, że mimo iż teraz jest wielkim przeciwnikiem PiS, wypomina mu się przesadne prawicowe zapatrywania w wielu sprawach. To istotne, bo będzie kandydatem KO w wyborach parlamentarnych.

Giertych (FB Kolektyw PyRA)

Roman Giertych kiedyś miał zszarganą reputację jako ksenofob, homofob, bigot. Chociaż minęło kilkanaście lat od jego związków z PiS, koalicji, jaką współtworzył ze swoją partią wraz z ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego, to już gdy ona się rozpadła, Giertych pokazywał swój radykalizm.

Byłby surowy wobec dzieci, gdyby należały do LGBT

Jak podaje użytkownik serwisu X Koroluk, w 2010 roku wypowiedział się w sposób skrajny o LGBT. Był cytowany przez OKO. press, gdy powiedział, że gdyby jego dzieci należały do społeczności LGBT, to nie miałyby wstępu na rodzinne święta, bo on jako ojciec byłby stanowczy.

Retoryka o „pedałach”

W 2014 roku opublikowane zostały tzw. taśmy Giertycha, a dzięki nim dowiedzieliśmy się, że homofobia wciąż wpisuje się w światopogląd tego polityka. Z nagrań wynika, że roił o liście „stu pedałów” i dodawał, iż jedna z ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku to także „pedał”, tak się wyraził literalnie.

Przeciwko in vitro

Za Korolukiem podajemy, że w 2012 roku na portalu dziennik.pl pojawił się artykuł pt. „A może zamiast in vitro wspierać powiększanie piersi?”, był to oryginalnie, przyznajmy, wyrażony sprzeciw wobec idei refundacji zabiegów in vitro w Polsce.

„Do Platformy nie wstąpię”

W tym samym roku sam Giertych uczciwie przyznał, że poglądy ma takie same i nie zamierza być członkiem Platformy Obywatelskiej. Był to wywiad dla „Gazety Wyborczej”

Użytkownik serwisu X Koroluk zauważył także, że w 2013 roku dostało się Giertychowi od TV Trwam, katolickiej, konserwatywnej, przychylnej obecnie rządzącym stacji, która posądzała Giertycha o progresywne poglądy.

Ów się wówczas zaperzył, zareagował kategorycznie, uznawszy, że błędem owej stacji było przypisywanie mu takich przekonań, wszakże -jak sam klarował – nie przepada za „ideologią LGBT”, wtedy nazywał to – uściślijmy – „ideologią ruchów homoseksualnych”. Ponadto podkreślał, że jego celem jest „rozszerzenie ochrony żyć poczętych”.

Krytyk związków partnerskich

Zobaczmy jak przed laty w programie „Tomasz Lis na żywo” odnosił się do legalizacji związków partnerskich:

Radykalny ws. aborcji

W 2021 był oczarowany tym, jak postąpiły władze stanowe Teksasu, zaostrzając prawo do aborcji tamże. Ochrona życia poczętego, dzieci nienarodzonych ma polegać na tym, że tego typu zabiegi są zalegalizowane nawet w takich sytuacjach jak gwałt czy kazirodztwo.

Giertych wtedy napisał w serwisie X (ówczesny Twitter):

„W Teksasie, za zgodą SN, de facto zlikwidowano aborcję. Zmienia się powoli na świecie podejście do tego tragicznego dziedzictwa XX wieku”.

Giertych, wracając do Polski, był bardzo krytyczny wobec PO, gdy ta partia w 2021 podjęła uchwałę w kwestii aborcji – dążącą do liberalizacji. Uznał też, że propozycje PO, takie jak ustawa o zmianie płci, są nie na miejscu i mogą doprowadzić do kolejnej klęski tej partii.

Uważa też, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2019, który zaostrza prawo do aborcji, był właściwy. 2 lata przed tym wyrokiem skarżył się na to, że ówczesna ustawa pozwalała „zabijać chore dzieci”.

W kwestii aborcji trudne pytanie zadał mu Franciszek Starczewski, lewicowy polityk KO:

Giertych jak Korwin?

Użytkownik X-a Koroluk, na którego już się powołaliśmy, dotarł do wywiadu Giertycha dla „Gazety Wyborczej” sprzed 6 lat. Wtedy polityk kojarzony z LPR niegdyś powiedział, że przeszkadza mu walka o prawa LGBT, kpił, że wspólne rozliczenie gejów nie jest dobre, bo on nie może rozliczyć się z przyjacielem, co podał – per analogiam – by to wykpić, jako dyskryminację. To narracja jak u Korwin-Mikkego.

A na koniec jeszcze jeden smaczek:

Roman Giertych kiedyś uchodził za eurofoba, radykalnego przeciwnika Unii Europejskiej, teraz już ma inne poglądy w tej materii, natomiast jeśli chodzi o unijną lewicową agendę światopoglądową, nadal jest nieprzejednany, co – jak widać choćby na X-ie – mierzi wielu lewicowców. Ci uważają za skandaliczne, że Giertych ma kandydować jako reprezentant KO w wyborach parlamentarnych.

Czytaj także:

Roman Giertych śledzony z użyciem Pegasusa – donosi AP

Dlaczego w Poznaniu odbędzie się protest przeciwko „brunatnemu Romanowi”?

Jan Hartman usunięty z list Lewicy po wpisie o pedofilii

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze