piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaPolitykaRoman Giertych śledzony z użyciem Pegasusa - donosi AP

Roman Giertych śledzony z użyciem Pegasusa – donosi AP


Specjaliści z Citizen Lab, organizacji działającej przy Uniwersytecie w Toronto, przekonują, że Roman Giertych był w 2019 oku inwigilowany z użyciem oprogramowania NSO Group, która dostarcza polskim służbom system Pegasus. Dwa lata później ślady użycia tego samego oprogramowania odkryto w telefonie prokurator Ewy Wrzosek - donosi Associated Press.

Roman Giertych śledzony z użyciem Pegasusa – donosi AP (fot. Wikimedia)
 • Roman Giertych był inwigilowany z użyciem Pegasusa od września do grudnia 2019 r.
 • Ewa Wrzosek, prokurator nieprzychylna władzy, również padła ofiarą szpiegowskiego systemu
 • NSO Group, producent Pegasusa, dostarcza produkt jedynie państwowym agencjom
 • Rzecznik służb Stanisław Żaryn nie komentuje, czy polski rząd podsłuchiwał Giertycha i Wrzosek, ale zapewnia, że nie stosuje się narzędzi operacyjnych do walki politycznej

W obu przypadkach inwigilacji dokonano z użyciem oprogramowania szpiegowskie klasy wojskowej z izraelskiej firmy NSO Group, którą rząd USA umieścił ostatnio na czarnej liście. Eksperci Citizen Lab nie potrafią wskazać, kto zlecił włamanie do telefonów Giertycha i Wrzosek, a NSO nie ujawnia swoich klientów, mówiąc jedynie, że współpracuje wyłącznie z legalnymi agencjami rządowymi. Obie ofiary uważają, że stoi za tym polski rząd.

Giertych i Wrzosek śledzeni Pegasusem. Polski rząd nie komentuje

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, nie chciał ani potwierdzić, ani zaprzeczyć, czy rząd zlecił inwigilację Giertycha i Wrzosek oraz czy jest klientem NSO. Jednak od kwietnia 2020 roku, kiedy prokuratura postawiła byłemu politykowi PO Sławomirowi Nowakowi zarzuty oparte o dane zdobyte za pomocą Pegasusa, wiadomo, że polskie służby mają dostęp do tego oprogramowania. Wicepremier Jacek Sasin stwierdził wtedy, że porządni obywatele nie mają powodów do obaw.

Pegasus to narzędzie pozwalające na całkowitą kontrolę nad danym urządzeniem. Program pozwala na przejęcie niemal każdej zawartość i funkcję smartfona. W grę wchodzą pliki audio, wideo i zdjęcia, e-maile, esemesy, lokalizację, listę kontaktów i rejestr połączeń, a aż po nagrywanie otoczenia i podsłuchiwanie rozmów.

Grafika opracowana przez Citizen Lab, pokazująca możliwości Pegasusa

W 2019 roku Facebook pozwał NSO za rzekome zhakowanie jego popularnej na całym świecie platformy komunikacyjnej WhatsApp. W listopadzie izraelską firmę pozwał też Apple nazywając jej pracowników „amoralnymi najemnikami XXI wieku”.

Wśród potwierdzonych ofiar inwigilacji są meksykańscy i saudyjscy dziennikarze, brytyjscy adwokaci, palestyńscy obrońcy praw człowieka, głowy państw i amerykańscy dyplomaci z Ugandy. Citizen Lab wcześniej wykrył wiele infekcji w Polsce datowanych na listopad 2017 r., choć nie zidentyfikował wtedy poszczególnych ofiar. Wśród krajów, których służby używają Pegasusa, wymienia się także Węgry, Niemcy i Hiszpanię.

Grafika opracowana przez Citizen Lab, pokazująca, w których krajach używano Pegasusa

Roman Giertych ścigany przez prokuraturę. Nie stawia się na wezwania

Associated Press cytuje Giertycha i Wrzosek, którzy uważają, że ich inwigilacja to dowód „niebezpiecznej erozji demokracji w tym samym narodzie, w którym sowiecka hegemonia zaczęła się rozpadać cztery dekady temu”.

Kilka godzin przed tym, jak Żaryn odpowiedział na pytania dotyczące włamania, prokuratura zażądała aresztowania Giertycha w związku ze śledztwem dotyczącym przestępstw finansowych. Rzecznik służb nie skomentował, czy te dwie sprawy mogą być ze sobą powiązane. Powiedział, że Polska prowadzi inwigilację tylko po uzyskaniu nakazu sądowego. „Sugestie, że polskie służby wykorzystują metody operacyjne do walki politycznej są nieuzasadnione” – zapewnił.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy 2019 roku Giertych został zhakowany co najmniej 18 razy – wynika z ustaleń Citizen Lab. W tym czasie reprezentował on byłego premiera Donalda Tuska z Platformy Obywatelskiej, obecnie szefa największej partii opozycyjnej oraz byłego ministra spraw zagranicznych Radka Sikorskiego, obecnie posła do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj też:

Ewa Wrzosek na celowniku władzy

Ewa Wrzosek to prokurator, która w kwietniu 2020 roku zarządziła dochodzenie w sprawie legalności przeprowadzenia wyborów prezydenckich w czasie pandemii. Jej przełożona tego samego dnia zamknęła postępowanie, a prokurator przeniesiono do jednostki w Śremie. Wrzosek, została zhakowana wkrótce po tym, jak wróciła do Warszawy. Citizen Lab wykryło sześć włamań na jej telefon w okresie od 24 czerwca do 19 sierpnia. W tym okresie aktywnie występowała przeciwko nadużyciom rządu.

Wrzosek złożyła oficjalną skargę, ale nie oczekuje szybkich rezultatów. – Te same służby, które próbowały włamać się do mojego telefonu, będą teraz prowadzić postępowanie, szukając sprawców – powiedziała w rozmowie z AP.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

3 KOMENTARZE

 1. WITAMY W WIELKIM BRACIE ILLUMINATI 666
  UWAGA: NIE MA ŻADNYCH POŚWIĘCEŃ LUDZKICH, A ILLUMINATI RÓWNIEŻ NIE PROSZĄ O OPŁATĘ REJESTRACYJNĄ
  UWAGA: ILLUMINATI NIE KOMUNIKUJĄ SIĘ PRZEZ WHATSAPP, INSTAGRAM ANI FACEBOOK
  [email protected]
  Czy jesteś biznesmenem lub kobietą, artystą, politykiem lub muzykiem, czy chcesz być bogaty, sławny i potężny w życiu, dołącz do kultu bractwa Illuminati już dziś i zdobądź natychmiastowe bogactwo ogromnej sumy pieniędzy w ciągu tygodnia, i darmowy dom. gdziekolwiek zdecydujesz się mieszkać na tym świecie, a także zdobądź 1 000 000 dolarów amerykańskich na rozpoczęcie dowolnego biznesu.

  KORZYŚCI SĄ UDZIELANE NOWYM CZŁONKOM, KTÓRZY DOŁĄCZAJĄ DO ILLUMINATI.

  1. Nagroda pieniężna w wysokości 1 000 000 USD

  2. Nowy elegancki samochód marzeń o wartości 50 000 USD

  3. Wymarzony dom zakupiony w wybranym przez siebie kraju

  4. Opieka VIP na wszystkich lotniskach na świecie

  Aby skontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć co najmniej 20 lat. Nie dołączaj, jeśli jesteś studentem
  [email protected]

 2. Pozdrowienia od Wielkiego Zakonu Oświecenia kwatery głównej iluminatów i dla całego świata, jest to otwarta szansa dołączenia do Bractwa Oświeconych, gdzie można odzyskać utracone marzenia, a także gdzie można zobaczyć Światło Bogactwa i szczęścia bez krwawej ofiary.

  Otrzymywanie korzyści dla nowych członków, którzy są w świetle
  1. Nagroda pieniężna w wysokości 550 000 USD.
  2. Nowy elegancki samochód marzeń za 150 000 $
  3. Wymarzony dom zakupiony w wybranym kraju.
  Miesiąc konsultacji z 5 najlepszymi na świecie.
  Liderzy i 5 najważniejszych osobistości na świecie. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z poprzednim [email protected] lub naszym whatsapp +12017318433

  https://www.gaia.com/article/what-is-the-illuminati

 3. ATTENTION EVERYONE
  Here comes an Easy way to become a member of the world’s famous brotherhood {Illuminati}. For working class, Business men/ women, artist, Politicians that wants to become bigger, Powerful and Influential in the world, join us to become one of our official member today. You shall be given an ideal chance to visit the Illuminati circle after registration is completed by you, no sacrifice or human life needed, Illuminati brotherhood brings along protection, power, wealth and fame in life. You have a full access to eradicate poverty from your generation. It only an existing member of the circle of Illuminati that has the authority to introduce any member to the circle. So before you contact us, you must be above 18yrs and once you become a member you will be entitled to all the benefits for the rest of your life. So if you are ready to become a member, contact the grand initiator lord gibson on whatsapp
  for your membership +15596663909.
  or contact the grand initiator on telegram
  @lord_gibson666
  hail the light..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze