
Osiemnasta ofiara
Na wstępie ukażmy skrótowo kontekst całej sytuacji. Wishma Sandamali była Sri Lankijką, która zmarła w areszcie w ośrodku detencji imigracyjnej w Nagoi w Japonii. Doszło do tego po tym, jak jej prośby o tymczasowe zwolnienie i odpowiednią opiekę medyczną zostały odrzucone.
Japońskie władze zatrzymały Wishmę w sierpniu 2020 roku za przekroczenie ważności wizy, co zostało odkryte po tym, jak zgłosiła doświadczenie przemocy domowej. Jej śmierć wywołała odnowioną krytykę surowej kontroli imigracyjnej w Japonii.
W grudniu 2022 roku panel dochodzeniowy unieważnił decyzję prokuratorów o zaprzestaniu postępowania karnego przeciwko urzędnikom imigracyjnym. Nadal jednak trwa pozew cywilny przeciwko rządowi japońskiemu. Wishma była 18. osobą, która zmarła w japońskim areszcie, poczynając od roku 2007.
Wishma zmarła 6 marca 2021 r. w areszcie dla imigrantów w Nagoi, stolicy Aichi. Była tam przetrzymywana przez siedem miesięcy. Japonia ma jeden z najniższych wskaźników przyjmowania uchodźców na świecie, a śmierć kobiety zwiększyła presję na urzędników, aby zreformowali oni sposób traktowania osób przetrzymywanych w ośrodkach.
Nie traktowano jej jak człowieka
Wishma straciła 20 kg w areszcie z powodu choroby żołądka wywołanej stresem. Według aktywistów, którzy ją odwiedzili, jej stan zdrowia ciągle się pogarszał. W ostatnich dniach życia Wishma wymiotowała krwią. Wielokrotnie prosiła o zabranie jej do szpitala i tymczasowe zwolnienie, ale prośby te były odrzucane.
W raporcie śledczym Agencji Usług Imigracyjnych Japonii z sierpnia 2021 r. stwierdzono, że personel ośrodka detencyjnego wykazał brak świadomości praw człowieka i nie podzielił się szczegółami jej choroby. Jednak prokuratorzy odmówili postawienia zarzutów 13 funkcjonariuszom w placówce w Nagoi w związku z jej śmiercią.
Utrzymywana przez 28-letnie siostry Wishmy, Wayomi i Poornimę, rodzina Ratnayake pozwała japoński rząd o odszkodowanie, twierdząc, że nie zapewnił on Wishmie odpowiedniego pożywienia i opieki zdrowotnej. Sprawa toczy się od marca 2022 roku.
Gdyby dostała odpowiednie lekarstwo, nie umarłaby. Chcemy sprawiedliwości dla naszej siostry. Japoński rząd jest odpowiedzialny za to, co się z nią stało.
Pogrzeb i niedopowiedzenia
Pogrzeb odbył się 16 maja 2021 roku. 17 maja dwie siostry Wishmy odwiedziły biuro w Nagoi i opowiedziały prasie, że biuro nie przedstawiło odpowiedniego wyjaśnienia, co doprowadziło do jej śmierci.
Siostry spotkały się z ministrem sprawiedliwości Yōko Kamikawą 18 maja i poprosiły ją o udostępnienie nagrania z monitoringu Wishmy w areszcie. Agencja odmówiła, powołując się na bezpieczeństwo i prywatność.
12 sierpnia 2021 roku agencja pokazała siostrom zmontowany materiał filmowy z ostatnich dwóch tygodni aresztu Wishmy. Chociaż materiał trwał dwie godziny, siostry przestały oglądać około 70 minuty, gdyż były bardzo zaniepokojone treścią. Nagranie pokazało, że 26 lutego Wishma wypadła z łóżka i poprosiła o pomoc przez interkom 23 razy w ciągu trzech godzin. Jedyne, co zrobiono, to przykryto ją kocem. Jedna z sióstr powiedziała:
Czuję, że urzędnicy potraktowali moją siostrę jak zwierzę i ją zabili.
Czytaj także: