czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaEkologiaTaksonomia. Polskie firmy już mogą się zacząć jej bać

Taksonomia. Polskie firmy już mogą się zacząć jej bać

Komisja Europejska ma uznać energię jądrową i gaz ziemny za przyjazne dla środowiska paliwa, szczególnie w przejściowym okresie odchodzenia od węgla. Takie rozstrzygnięcie to zwycięstwo Paryża czy Warszawy nad niechętnym atomowi Berlinowi. Ale sama taksonomia dla polskich firm oznacza kolejne wymogi.

Taksonomia. Polskie firmy już mogą się zacząć jej bać (fot. Pixabay/Komisja Europejska)

Komisja Europejska chce pozwolić na finansowanie projektów opartych o technologię wykorzystania gazy ziemnego do 2030 r., a energii nuklearnej do 2045 r. Chodzi o tzw. taksonomię, jak potocznie nazywa się unijne rozporządzenie o zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej.

Taksonomia czyli cele proekologiczne

Uchwalone w czerwcu 2020 roku przepisy już w minionym roku dotyczyły instytucji finansowych, choć dokładne kryteria tego, co Bruksela będzie uznawać za zrównoważone środowiskowo, dopiero nadchodzą. Póki co firmy sektora finansowego i oraz te, które muszą składać sprawozdania niefinansowe, będą musiały sporządzać raport ze swoich starań przyjaznych środowisku.

Na razie rzecz dotyczy przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników, ale do 2026 roku kryterium ma obowiązywać wszystkie podmioty. „Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że w praktyce dotknie to małe firmy już wcześniej. Raport o działaniach zrównoważonych środowiskowo będzie atutem, a w praktyce być może nawet wymogiem dla przedsiębiorstw, które współpracują z dużymi firmami, które od tego roku muszą go składać.

Za zrównoważone środowiskowo (czyli proekologiczne) będą uznane działania służące realizacji celów środowiskowych:

  • łagodzenie zmian klimatu
  • adaptacja do zmian klimatycznych
  • zrównoważone wykorzystanie i ochrona zasobów wodnych oraz morskich
  • przejście na gospodarkę w obiegu zamkniętym
  • zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola
  • ochrona i odbudowa bioróżnorodności oraz ekosystemów

Grasz w zielone? Pula 17,5 mld euro jest dla Ciebie

Jaki przewidziano kary za niedostosowanie firmy do unijnej taksonomii? Żadnych! W praktyce jednak firmy, które nie uwzględnią powyższych celów w swojej działalności, znajdą się na cenzurowanym: nie dostaną zielonych certyfikatów, ani pieniędzy z kluczowych unijnych programów i funduszy. Chodzi o 7,5 mld euro z programu „Inwestycja na rzecz zatrudnienia i wzrostu” czy 10 mld euro z programu odbudowy gospodarki Unii po pandemii.

Cele taksonomiczne są od lat realizowane przez największe polskie firmy i dużą część przedsiębiorstw na Zachodzie w ramach ESG (ochrona środowiska, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny). Piotr Borowski z zarządu Giełdy Papierów Wartościowych wskazywał w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że z badań firm analitycznych, wynika, że od 2007 roku wartość spółek respektujących zasady ESG wyniósł 140 proc, podczas gdy średni poziom wzrostu w tym czasie to 53 proc.

Czytaj też:

Co jeszcze taksonomia oznacza dla Polski? Że należy spieszyć się z budową elektrowni atomowej. Rząd planuje uruchomić pierwszy reaktor jądrowy w 2033 r., a ostatni dziesięć lat później. Wiadomo jednak, że tego typu projekty opóźniają się nawet o 5 lat. Przy obecnych cenach gazu i wymogu niskoemisyjności również gaz nie jest idealnym rozwiązaniem. Zanim nasza gospodarka odejdzie od węgla na rzecz gazu, ten również przestanie być współfinansowany z budżetu Unii.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze