poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaPolitykaStrajk głodowy w Przemyślu. 26-latek uziemiony w zamkniętym ośrodku od półtora roku 

Strajk głodowy w Przemyślu. 26-latek uziemiony w zamkniętym ośrodku od półtora roku 

Nazar Ibrahim to 26-letni Irakijczyk, który od półtora roku jest zamknięty w ośrodku dla uchodźców w Przemyślu. Gdy dostał decyzję o przedłużeniu przymusowego pobytu o kolejne miesiące, postanowił rozpocząć strajk głodowy. Do jego protestu przyłączyła się piątka aktywistów, którzy apelują do władz.

Ośrodek dla cudzoziemców w Przemyślu wygląda schludnie i nowocześnie, ale dla przebywających w nim migrantów jest często więzieniem, w którym przebywają bez daty zwolnienia (fot. youtube/Twitter-Karolina Mazurek)

– Uciekłem do Europy w nadziei na normalne życie, ale tu również spotkała mnie tylko przemoc i więzienie. Dlatego postanowiłem rozpocząć strajk głodowy – powiedział Nazar, który półtora roku temu został zatrzymany na wschodniej granicy Polski. Od tego czasu przebywa w zamkniętym Ośrodku dla Uchodźców w Przemyślu. W teorii ma tam czekać na zweryfikowanie jego tożsamości przez polskie służby. W praktyce oczekiwanie ciągnie się miesiącami, a nawet latami, nie różniąc się zbyt od pobytu w więzieniu.

Nazar Ibrahim uziemiony w ośrodku w Przemyślu. Strajk i apel aktywistów

Po tym, gdy dostał decyzję o przedłużeniu przymusowego pobytu w przemyskim ośrodku o kolejne trzy miesiące, Nazar Ibrahim stracił nadzieję, że czekanie przyniesie jakiś skutek. Irakijczyk rozpoczął strajk głodowy, a do jego protestu przyłączyła się piątka aktywistów. Wystosowali oni apel do władz, w którym domagają się zmian przepisów uniemożliwiających stosowanie ponad półrocznych detencji i usprawniających proces rozpatrywania wniosków o ochronę międzynarodową. Apelują także o przestrzegania obowiązującego prawa, w tym:

  • natychmiastowego zwolnienia strajkujących w Przemyślu uchodźców i zastosowanie wobec nich innej przewidzianej prawem formy dozoru,
  • humanitarnych warunków w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców,
  • zakończenia procederu wystawiania postanowień detencyjnych od ręki, na życzenie Straży Granicznej,
  • domagamy się wreszcie, by prawa i wolności zapisane w Konstytucji nie były jedynie pustymi słowami, a miały pokrycie w rzeczywistości – w praktyce zarówno prawnej, jak i politycznej.

Aktywiści przekonują, że ich przyłączenie się do strajku głodowego jest wyrazem solidarności i przekonania, że to jedyna metoda zwrócenia uwagi na dramat rozgrywający się w tzw. strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. „Trudno wyobrazić sobie desperację, która jest udziałem człowieka postanawiającego strajkować głodowo, by odzyskać wolność – niezależnie czy opuści obóz o własnych siłach, czy w czarnym worku. (…) wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni” – czytamy w apelu.

Publicysta TrueStory dołącza do strajku. Chce rozmawiać z premierem

Strajkujący alarmują, że ośrodki są miejscami niehumanitarnego traktowania, a władze nie tylko przymykają na to oczy, ale wręcz dają przyzwolenie. Pod wyżej opisywanym apelem podpisali się Karolina Mazurek, Joanna Iwińska, Zuzanna, Szara Polka i Christian Kobluk, publicysta TrueStory. Jako absolwent IX LO we Wrocławiu, które ukończył też Mateusz Morawiecki, zaapelował on do premiera o spotkanie i rozmowę o sytuacji w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

Polecamy:

Kobluk to specjalista ds. praw uchodźczych i autor „Zapisków czarnego Polaka”, zbioru esejów, które poruszają tematykę migracji i stosunku Polaków do przybyszów z zagranicy. W styczniu wraz z dwójką aktywistów apelował do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego w analogicznej sytuacji – wobec kolejnego już strajku głodowego podjętego przez osoby przetrzymywane w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze