czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaPolitykaStrajk głodowy cudzoziemców z ośrodka w Lesznowoli. Jest apel do ministra

Strajk głodowy cudzoziemców z ośrodka w Lesznowoli. Jest apel do ministra

Irakijczycy przebywający w Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli od tygodnia prowadzą strajk głodowy. Mężczyźni domagają się informacji o tym, dlaczego są przetrzymywani tak długo i kiedy zostaną zwolnieni. Niektórzy przebywają w zamknięciu od półtora roku. Ich starania wspierają młodzi aktywiści.

Ośrodek dla cudzoziemców w Lesznowoli wygląda schludnie i nowocześnie, ale dla przebywających w nim migrantów jest często więzieniem, w którym przebywają bez daty zwolnienia (fot. youtube/oko press)

To kolejny już strajk głodowy osób przebywających w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli. Protestującymi są – ponownie! – Irakijczycy, którzy są rekordzistami detencji. Czterech protestujących spędziło w zamknięciu już ponad półtora roku. Strajkujący, jak sami piszą w liście do naczelnika ośrodka, domagają się informacji o tym, czemu są przetrzymywani tak długo i kiedy zostaną zwolnieni. 

Cudzoziemcy domagają się informacji. „Czy jest coś, co sugeruje, że nie jesteśmy ludźmi?”

W poniedziałek jeden ze strajkujących stracił przytomność, a strażnicy mieli odmówić wpuszczenia karetki wezwanej do ośrodka przez aktywistów. O skandalicznych warunkach panujących w ośrodkach dla cudzoziemców informowały już organizacje pozarządowe (m.in. Amnesty International), Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, politycy i aktywiści. Jak wskazują, wielomiesięczne detencje, bez informacji o rzeczywistej dacie zwolnienia, noszą znamiona tortury psychicznej.

„Jesteśmy więzieni już tak długo i bez żadnych perspektyw, że straciliśmy już resztki sił i nadziei” – piszą cudzoziemcy w liście do naczelnika ośrodka w Lesznowoli. „(…) tak, przyjechaliśmy nielegalnie, bo nie było sposobu, by zrobić to legalnie. Nie wybraliśmy drogi, droga wybrała nas. A to, co nas tu spotkało — zostaliśmy potraktowani jak zwierzęta, uwięzieni bez żadnego logicznego powodu, na dużo dłużej, niż może wytrzymać najodporniejszy człowiek…” – czytamy dalej.

Ośrodek dla cudzoziemców w Lesznowoli wygląda schludnie i nowocześnie, ale dla przebywających w nim migrantów jest często więzieniem, w którym przebywają bez daty zwolnienia

Jeden ze strajkujących powiedział: „nie poddamy się, dopóki coś się w naszej sprawie nie zmieni”. Oznacza to, że są gotowi strajkować aż do skutku — do odzyskania wolności lub do śmierci. Trójka młodych aktywistów zwraca uwagę na los cudzoziemców przetrzymywanych w ośrodku w Lesznowoli i publikuje list otwarty do szefa MSWiA, Mariusza Kamińskiego. Namawiają w nim ministra, by w imieniu polskiego rządu spotkał się z protestującymi i odpowiedział na ich pytania.

List otwarty do szefa MSWiA. Apel o spotkanie ze strajkującymi cudzoziemcami

„Panie Ministrze, od 7 sierpnia 2021 r., kiedy to zaczął się kryzys uchodźczy na polsko-białoruskiej granicy, nie uzyskaliśmy przekonującej odpowiedzi na pytanie, dlaczego w tak okrutny sposób państwo polskie obchodzi się z osobami, które musiały opuścić swój kraj rodzinny i uciekać do Europy. Przecież to nie był ich wybór – to był przymus. (…) My zaś z upartością maniaka odmawiamy im podstawowych praw, a tym samym podajemy w wątpliwość ich człowieczeństwo” – czytamy.

Polecamy:

„Wolność, jaką oferuje im Polska, to wybór między śmiercią w lesie lub śmiercią w ich ojczyźnie. Równość, jaką proponuje im Polska, to równie niehumanitarne traktowanie dla wszystkich osadzonych. Braterstwo, na jakie mogą tu liczyć, to relacja Kaina i Abla” – piszą aktywiści, w nawiązaniu do ideałów rewolucji francuskiej, do których nawiązuję współczesne prawa człowieka, będące fundamentami powojennej Europy.

List do ministra Mariusza Kamińskiego – szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji  -podpisali Laura Kwoczała (aktywistka, członkini Rady Krajowej Zielonych), Marcin Adamcewicz (aktywista, Marszałek V kadencji Parlamentu Młodych RP) oraz Christian Kobluk (autor Zapisków czarnego Polaka, specjalista ds. praw uchodźczych). Jego pełna wersja znajduje się na stronie naszademokracja.pl, gdzie można podpisać petycję o uwolnienie strajkujących głodowo migrantów.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze