wtorek, 5 grudnia, 2023
Strona głównaPolitykaStrajk głodowy cudzoziemców z ośrodka w Lesznowoli. Jest apel do ministra

Strajk głodowy cudzoziemców z ośrodka w Lesznowoli. Jest apel do ministra

Irakijczycy przebywający w Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli od tygodnia prowadzą strajk głodowy. Mężczyźni domagają się informacji o tym, dlaczego są przetrzymywani tak długo i kiedy zostaną zwolnieni. Niektórzy przebywają w zamknięciu od półtora roku. Ich starania wspierają młodzi aktywiści.

Ośrodek dla cudzoziemców w Lesznowoli wygląda schludnie i nowocześnie, ale dla przebywających w nim migrantów jest często więzieniem, w którym przebywają bez daty zwolnienia (fot. youtube/oko press)

To kolejny już strajk głodowy osób przebywających w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli. Protestującymi są – ponownie! – Irakijczycy, którzy są rekordzistami detencji. Czterech protestujących spędziło w zamknięciu już ponad półtora roku. Strajkujący, jak sami piszą w liście do naczelnika ośrodka, domagają się informacji o tym, czemu są przetrzymywani tak długo i kiedy zostaną zwolnieni. 

Cudzoziemcy domagają się informacji. „Czy jest coś, co sugeruje, że nie jesteśmy ludźmi?”

W poniedziałek jeden ze strajkujących stracił przytomność, a strażnicy mieli odmówić wpuszczenia karetki wezwanej do ośrodka przez aktywistów. O skandalicznych warunkach panujących w ośrodkach dla cudzoziemców informowały już organizacje pozarządowe (m.in. Amnesty International), Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, politycy i aktywiści. Jak wskazują, wielomiesięczne detencje, bez informacji o rzeczywistej dacie zwolnienia, noszą znamiona tortury psychicznej.

„Jesteśmy więzieni już tak długo i bez żadnych perspektyw, że straciliśmy już resztki sił i nadziei” – piszą cudzoziemcy w liście do naczelnika ośrodka w Lesznowoli. „(…) tak, przyjechaliśmy nielegalnie, bo nie było sposobu, by zrobić to legalnie. Nie wybraliśmy drogi, droga wybrała nas. A to, co nas tu spotkało — zostaliśmy potraktowani jak zwierzęta, uwięzieni bez żadnego logicznego powodu, na dużo dłużej, niż może wytrzymać najodporniejszy człowiek…” – czytamy dalej.

Ośrodek dla cudzoziemców w Lesznowoli wygląda schludnie i nowocześnie, ale dla przebywających w nim migrantów jest często więzieniem, w którym przebywają bez daty zwolnienia

Jeden ze strajkujących powiedział: „nie poddamy się, dopóki coś się w naszej sprawie nie zmieni”. Oznacza to, że są gotowi strajkować aż do skutku — do odzyskania wolności lub do śmierci. Trójka młodych aktywistów zwraca uwagę na los cudzoziemców przetrzymywanych w ośrodku w Lesznowoli i publikuje list otwarty do szefa MSWiA, Mariusza Kamińskiego. Namawiają w nim ministra, by w imieniu polskiego rządu spotkał się z protestującymi i odpowiedział na ich pytania.

List otwarty do szefa MSWiA. Apel o spotkanie ze strajkującymi cudzoziemcami

„Panie Ministrze, od 7 sierpnia 2021 r., kiedy to zaczął się kryzys uchodźczy na polsko-białoruskiej granicy, nie uzyskaliśmy przekonującej odpowiedzi na pytanie, dlaczego w tak okrutny sposób państwo polskie obchodzi się z osobami, które musiały opuścić swój kraj rodzinny i uciekać do Europy. Przecież to nie był ich wybór – to był przymus. (…) My zaś z upartością maniaka odmawiamy im podstawowych praw, a tym samym podajemy w wątpliwość ich człowieczeństwo” – czytamy.

Polecamy:

„Wolność, jaką oferuje im Polska, to wybór między śmiercią w lesie lub śmiercią w ich ojczyźnie. Równość, jaką proponuje im Polska, to równie niehumanitarne traktowanie dla wszystkich osadzonych. Braterstwo, na jakie mogą tu liczyć, to relacja Kaina i Abla” – piszą aktywiści, w nawiązaniu do ideałów rewolucji francuskiej, do których nawiązuję współczesne prawa człowieka, będące fundamentami powojennej Europy.

List do ministra Mariusza Kamińskiego – szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji  -podpisali Laura Kwoczała (aktywistka, członkini Rady Krajowej Zielonych), Marcin Adamcewicz (aktywista, Marszałek V kadencji Parlamentu Młodych RP) oraz Christian Kobluk (autor Zapisków czarnego Polaka, specjalista ds. praw uchodźczych). Jego pełna wersja znajduje się na stronie naszademokracja.pl, gdzie można podpisać petycję o uwolnienie strajkujących głodowo migrantów.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze