piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaPolitykaWybory w Hongkongu. Tak Chiny przejmują półwysep

Wybory w Hongkongu. Tak Chiny przejmują półwysep

Sensacja! W ustawionych wyborach w Hongkongu wszystkie 20 miejsc zdobyli kandydaci wspierani przez Pekin. Zwolennicy hongkońskiej niepodległości w ogóle nie brali w nich udziału, bo i nie było po co. Tym samym półwysep powoli przejmowany jest przez chińską administrację.

Dziś próżno szukać protestów takich jak ten z 2019 roku

To pierwsze wybory po tym, gdy w marcu ogłoszono nowe prawo wyborcze, które bardzo ogranicza wolność ruchów prodemokratycznych. W poprzednim systemie około połowa z 70-osobowej legislatury była wybierana bezpośrednio przez społeczeństwo, podczas gdy druga połowa była wybierana przez organizacje handlowe i przemysłowe, które zazwyczaj faworyzują prochińskich kandydatów.

Nowe reformy zwiększyły liczbę miejsc w legislaturze do 90, ale zdecydowana większość z nich jest kontrolowana przez propekinowską, mianowaną przez rząd komisję oraz ciała handlowe i przemysłowe. Obecnie tylko 20 miejsc jest wybieranych bezpośrednio przez społeczeństwo – to najmniejsza liczba od czasu, gdy Hongkong został przekazany pod panowanie Chin w 1997 roku.

Rząd mówi wprost, że taki prawo wyborcze ma na celu zachowanie „porządku” i zmniejszenie antychińskich wpływów, a to już jawne wejście na ścieżkę autorytaryzmu. Nic dziwnego, że wobec takich warunków demokraci zlekceważyli wybory i nawoływali do ich bojkotu. Wielu z nich zostało zresztą ostatnio aresztowanych.

Hongkong. Rekordowo niska frekwencja w „chińskich” wyborach

Nic dziwnego, że wobec takiego ograniczenia demokracji, frekwencja wyborcza wyniosła zaledwie 30,2 proc. spośród 4,4 mln uprawnionych do głosowania. Mimo tego, Biuro Chińskiej Misji Łącznikowej w Hongkongu, a więc wtyczka Pekinu na miejscu, charakteryzuje wybory jako „charakterystyczne dla Hongkongu”.

Warto przypomnieć, że obecna hucpa wyborcza ma miejsce dwa lata po największych protestach w historii półwyspu. Wówczas mieszkańcy Hongkongu – w dużej mierze zwesternizowani bardziej niż Polacy – podnieśli swój sprzeciw wobec pomysłu łączenia ich z kontynentalnymi Chinami.

W Hongkongu też krzyczano o nieskładaniu parasolek

Żeby zrozumieć o co chodzi w tym konflikcie, musimy się cofnąć do roku 1842 roku, gdy Chiny podpisały z Wielką Brytanią w Nankinie traktat kończący I wojnę opiumową. Na mocy traktatu Chiny zlikwidowały kontrolowaną przez dynastię Qing gildię kupiecką, mającą do tej pory monopol na handel z Europejczykami, otworzyły dla Wielkiej Brytanii pięć portów, a Hongkong przekazały we władanie brytyjskiemu imperium. Kolonialny apetyt rósł w miarę jedzenia, w związku z czym wkrótce znaleziono pretekst do nowej wojny i ostatecznie sprowadzono Chiny do roli półkolonii. W 1898 roku zmieniono zapisy wcześniejszych umów – od tej pory Brytyjczycy wzięli Hongkong w dzierżawę na 99 lat, a w zamian powiększyli rozmiary swojej kolonii o tzw. Nowe Terytoria, stanowiące dzisiaj największą część prowincji.

Zalążek przyszłego cudu gospodarczego przyniosły lata 50., gdy na skutek wojny domowej w Chinach do Hongkongu zaczęli napływać uchodźcy, otwierały się manufaktury, rozwijał się drobny handel, a znaczenie portu rosło. To moment, w którym ścieżki rozwoju obu państw rozeszły się na dobre. I choć komunistyczne Chiny szukały pretekstu do przejęcia kontroli nad wyspą, stało to dopiero w 1997 roku, gdy brytyjska dzierżawa wygasła. Udało się to między innymi dzięki doktrynie „jeden kraj, dwa systemy”, która zapewniła Hongkongowi autonomię wewnętrzną do 2047 roku. Dopiero wtedy oficjalnie ma nastąpić ostateczne połączenie obu państw.

Jednak rządzone od 2013 roku przez Xi Jinpinga Chiny nie zamierzają ukrywać swoich imperialnych ambicji, a tym bardziej czekać aż do 2047 roku. Pięć lat temu Stały Komitet OZPL, sprawujący najwyższą władzę ustawodawczą w Chinach, postanowił poważnie naruszyć demokratyczność hongkońskich wyborów. Skończyło się to rozruchami ochrzczonymi „rewolucją parasolek”, podczas których demonstranci m.in. zablokowali dzielnicę finansową i zajęli kilka ważniejszych urzędów na wyspie. Sama społeczność Hongkongu dość poważnie spolaryzowała się wobec zamieszek. Młodsi, tzw. żółci, chcieli protestować bez względu na konsekwencje, za to starsi, tzw. niebiescy, obawiali się, że jeśli Hongkong nie przestanie protestować, to na tamtejszych ulicach szybko pojawią się chińskie czołgi.

Tamtą rundę wygrał Pekin. W 2019 roku do wybuchu protestów doprowadziła próba wprowadzenia nowego prawa, które pozwalałoby na ekstradycję hongkońskich obywateli w głąb Chin. Potem protestujący dołączyli kolejne postulaty, w tym wzmocnienie ochrony przed brutalnością policji, a także uniezależnienie Hongkongu od władzy centralnej w Pekinie. Na przełomie lipca i sierpnia zorganizowano strajk powszechny, a walki z policją przeniosły się na ulice. Ich zdjęcia obiegły świat, bo hongkońscy studenci zadziwiali swoją pomysłowością, strzelając do policji z łuków czy konstruując katapulty.

Jak mówił klasyk: „bunt się nie kończy, bunt się ustatecznia”. Chiny przeczekały bunt młodych i zrobiły swoje. W 2019 powstrzymano się przed krwawym rozwiązaniem konfliktu, co dziś przynosi Pekinowi efekty. Taka interwencja u stóp jednej z największych giełd świata mogłaby bowiem zachwiać stabilnością władzy samego Xi Jinpinga.

Wszystko więc wskazuje na to, że za kilka lat słynne słowa Piotra Gadzinowskiego, który zastanawiał się w polskim sejmie, czy „polscy politycy nie znają Hongkongu” znajdą potwierdzenie w rzeczywistości.

Zobacz też:

Global Getway. Europa wraca do kolonialnej gry

Xi Jinping i Joe Biden. Pojednania nie będzie

Jan Rojewski
Jan Rojewskihttps://truestory.pl
Pisarz, dziennikarz. Publikował m.in. na łamach Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej, Onetu, Tygodnika Powszechnego. Był stałym współpracownikiem Wirtualnej Polski i Tygodnika POLITYKA. Od września 2021 roku redaktor naczelny True Story.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

5 KOMENTARZE

 1. TO JEST OFICJALNE OGŁOSZENIE ŚWIATŁA NA ŚWIECIE
  UWAGA: WYJAŚNIENIA LUDZKIE NIE SĄ UWZGLĘDNIONE
  Możesz skontaktować się z przedstawicielem świątyni przez WhatsApp: +
  905344501179
  Jesteś biznesmenem, politykiem, muzykiem, studentem? Będziesz bogaty, sławny, potężny w życiu, dołącz już dziś do kultury bractwa Illuminati i natychmiast się wzbogacisz. Milion dolarów tygodniowo i darmowy dom. Gdziekolwiek zdecydujesz się mieszkać na tym świecie, a nawet zarabiać 50 000 000 $ miesięcznie…

  Korzyści dla nowych członków, którzy są członkami Illuminati.
  Dom w dowolnym wybranym kraju.
  2. Nowy samochód marzeń o wartości 1 500 000 USD.
  Szansa na poznanie najlepszych bogatych ludzi na świecie.

  Aby skontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć co najmniej 25 lat. Gmail: [email protected]. Skontaktuj się z tym numerem.

 2. WITAMY W WIELKIM BRACIE ILLUMINATI 666
  UWAGA: NIE MA ŻADNYCH POŚWIĘCEŃ LUDZKICH, A ILLUMINATI RÓWNIEŻ NIE PROSZĄ O OPŁATĘ REJESTRACYJNĄ
  UWAGA: ILLUMINATI NIE KOMUNIKUJĄ SIĘ PRZEZ WHATSAPP, INSTAGRAM ANI FACEBOOK
  [email protected]
  Czy jesteś biznesmenem lub kobietą, artystą, politykiem lub muzykiem, czy chcesz być bogaty, sławny i potężny w życiu, dołącz do kultu bractwa Illuminati już dziś i zdobądź natychmiastowe bogactwo ogromnej sumy pieniędzy w ciągu tygodnia, i darmowy dom. gdziekolwiek zdecydujesz się mieszkać na tym świecie, a także zdobądź 1 000 000 dolarów amerykańskich na rozpoczęcie dowolnego biznesu.

  KORZYŚCI SĄ UDZIELANE NOWYM CZŁONKOM, KTÓRZY DOŁĄCZAJĄ DO ILLUMINATI.

  1. Nagroda pieniężna w wysokości 1 000 000 USD

  2. Nowy elegancki samochód marzeń o wartości 50 000 USD

  3. Wymarzony dom zakupiony w wybranym przez siebie kraju

  4. Opieka VIP na wszystkich lotniskach na świecie

  Aby skontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć co najmniej 20 lat. Nie dołączaj, jeśli jesteś studentem
  [email protected]

 3. ILLUMINATI WORLD OF RICHES, FAME AND POWERS. ARE YOU A POLITICIANS, DOCTOR, ENGINEER, BUSINESSMAN OR WOMAN SEEKING FAME, POWER, KNOWLEDGE AND WEALTH!!! THIS IS OPPORTUNITY The great Illuminati organization will make you Rich, Powerful, famous and wealthy.You can achieve all your dreams and heart desire by being a member of the Illuminati brotherhood, Long life and prosperity here on earth with eternal life and jubilation..if you really want to become a member of the great Illuminati contact us today VIA: [email protected] what’s number +18323775150

 4. I understand this is our first time having a conversation, Based on the membership criterion of the Illuminati, we

  find you are of great interest in possession of good mastery of manual dexterity and academic proficiency. With

  this, we look at you as the class that will be the platform for which you stand to meet the wealthy people who can

  raise you to wealth, fame, and glory. I strongly recommend that you join us in the Illuminati. By joining us you

  will become wealthy and live the life you desire. This is an open invitation for you to become part of the world’s

  biggest conglomerate and reach the peak of your career by making you rich and famous in your lifetime and there are

  certain benefits entitled to new members of the new Illuminati like (1,000,000.00$ )as welcome cash from the

  Illuminati, a personal house an official car. Reply If you are interested reply YES and will like to know more.

  Email:[email protected] WhatsApp: +2348114880069

 5. JOIN ILLUMINATI HOME OF RICHES,FAME AND POWER,FROM ANY COUNTRY, call +2348114880069 for quick response…..Are you a

  businessman,student,teachers, trying to become rich.here is the opportunity you have been waiting for to get the

  riches.the illuminati are welcoming new member to the brotherhood which are going to be bless with money. once you

  are a member these are benefit you are going to receive such as:A Cash Reward of USD $900,000 USD, A New Sleek

  Dream CAR valued at USD $800,000USD. A Dream House bought in the country of your own choice One Month holiday

  (fully paid) to your dream tourist destination.One year Golf Membership package A V.I.P treatment in all Airports

  in the World A total Lifestyle change Access to Bohemian Grove Monthly payment of $8,000,000 USD into your bank

  account every month as a member.illuminati home of riches,fame and power help you get to your dream,where you can

  rule the world, contact Us to proceed with your initiation,,, whatsapp +2348114880069 today.The Most Enlightened

  One,
  Grand Master Washington The Brotherhood of The Light © 2023

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze