środa, 29 marca, 2023
Strona głównaSzkołaWszystkie absurdy nowego programu historii. Część 1: od starożytności do XX wieku

Wszystkie absurdy nowego programu historii. Część 1: od starożytności do XX wieku

Na temat nauczania historii w szkole mam dosyć zdecydowaną opinię. Były czasy, gdy myślałem nad tym by zawodowo zajmować się pedagogiką w tym zakresie. Z tego powodu, z ciekawością przeczytałem nową podstawę programową do nauczania historii oraz „historii i teraźniejszości”. Szczękę długo musiałem zbierać z podłogi.

Tak było! Nie zmyślam!

Drugą część tego tekstu znajdziesz tutaj.

Zacznijmy od tego, że podstawa programowa do nauczania historii oraz historii i teraźniejszości jest bardzo zła. Wynika to głównie z przeładowania programu i krańcowego szczególarstwa. Nawet gdyby wyrzucić z niego całą rządową propagandę, to najpewniej nie znalazłbym w Polsce klasy, która przerobiłaby wszystkie jego aspekty. Uczeń, który zdecydowałby się na solidną naukę przedmiotu i wrycie tego wszystkiego na pamięć byłby bardzo dobrym studentem na Historii, nie mówiąc o wiedzy, którą powinien mieć nastolatek.

Ponieważ tekst jest obszerny postanowiłem podzielić go na dwie części. Pierwsza obejmuje okres od starożytności do XX wieku. Mogę śmiało powiedzieć, że absurdów i pisowskich obsesji jest tu stosunkowo niewiele. Hardcore zaczyna się dopiero podczas nauki XX i XXI wieku. Jeśli interesuje was bardziej jak będzie wyglądać nauczanie „historii i teraźniejszości” która powstanie z połączenia WOS-u z jedną godziną historii, od razu możecie kliknąć w powyższy link.

A teraz przejdźmy do lekcji pierwszej:

Rzym upadł przez kryzys moralny

Starożytność na szczęście jest praktycznie bez zmian, choć i tu zdarzyły się kwiatki. Uczeń po zajęciach powinien potrafić wyjaśnić przyczyny upadku Imperium Rzymskiego, uwzględniając „kryzys moralny”. To bardzo ciekawe stwierdzenie, bowiem w 476 roku n.e Cesarstwo Rzymskie było w zasadzie jednolicie chrześcijańskie. Nie zdziwiłoby mnie jednak gdyby twórcy programu zamierzali zrobić jakąś dziwną sienkiewiczowską paralelę między ekscesami z dworu Nerona czy Heliogabala i płynnie – pominąwszy jakieś kilkaset lat – przeszli do kresu Imperium. Ewidentnie w oczach autorów tekstu „kryzys moralny” był ważniejszy niż wędrówki ludów, kryzysy gospodarcze czy przestarzała administracja, nie potrafiąca skutecznie zarządzać tak gigantycznym terytorium.

Pomijając to, że program jest skrajnie przeładowany, to ze średniowieczem radzi sobie całkiem dobrze. Dużo tu nauki o Kościele i jego roli, ale trudno żeby było inaczej. Nie najgorzej wygląda także polski złoty wiek. Można odnieść wrażenie, że pisowska propaganda po prostu nie wie, co myśleć o tym okresie. Jednak tak jak zapowiadałem, im dalej w las tym więcej drzew.

Oświecenie – dzieło illuminatich

Zdaje się, że reformacja nie była w oczach pracowników ministerstwa postrzegana jako coś strasznego, bo – przynajmniej w Polsce – przegrała z kontrreformacją. Co innego oświecenie. Choć upierałbym się, że to epoka, która nad Wisłą nigdy nie zaistniała, to dla pisowców właśnie w niej pojawia się iskra „lewactwa”, z której później powstanie spore ognisko. Dlatego uczeń powinien umieć „wyjaśnić związek między >>wiekiem świateł<< a ekspansją >>zastępczych religii<< (tajne stowarzyszenia: masoneria, illuminati, różokrzyżowcy)”.

Temat udziału masonów w życiu publicznym XVIII wieku jest złożony i na pewno nie wystarczy 45 minut żeby go wyjaśnić. Zresztą jest zbyt szczegółowym, żeby w ogóle wsadzać go do programu szkolnego. W tym wypadku należy jednak zwrócić uwagę na to, że autor tekstu doszukując się jakiś „zastępczych religii” stawia swoją opinię. Dość powiedzieć, że wydany w 1723 roku pierwszy tekst porządkujący jakkolwiek życie masonów podkreślał, że nie ma wśród nich zgody na libertynizm czy ateizm, a masonami bywali też duchowni. To ruch, który nigdy nie posiadał stałego kierownictwa, a co za tym idzie nie miał trwałych podstaw ideologicznych. Kościół szybko znienawidził masonerię, bo ta – i tu moja opinia –  ujawniła polityczne, a nie religijne podstawy jego władzy, a tym samym zrównywała ze sobą różne loże, stowarzyszenia i parafie. Papież tracił w oczach masonów boże posłannictwo i stawał się po prostu jakimś włoskim publicystą. Zastrzegam jednak, że ani moje zdanie, ani autora podstawy nie nadaje się do nauczania w liceum.

Ziszczone idee oświecenia prowadzą nas prosto w objęcia śmierci. Dlatego uczeń ma przyswoić sobie hasło rewolucji francuskiej, które brzmiało „Wolność, Równość, Braterstwo albo śmierć”. Ucząc się o rewolucji, przede wszystkim powinien pamiętać o daninie krwi, którą zapłaciła ludność Wandei. Mowa o małej prowincji na zachodzie kraju, w której wybuchło powstanie przeciwko rewolucji. Jej pacyfikację można nazwać ludobójstwem, ale równie dobrze podstawa programowa mogłaby wspominać o dużo większej Rzezi Ormian (nie wspomina). Tym samym rodzi się podejrzenie, że nadmierne przywiązanie do wydarzeń z Wandei bierze się raczej z potrzeby zohydzenia dorobku rewolucji. Z kolei nazwiska oświeceniowych myślicieli: Woltera i Kanta, padają wyłącznie w kontekście rozbiorów Polski. Myśl, która zapewniła im ponadczasowy rozgłos, w ogóle nie jest w oczach ministerstwa istotna.

Zabory przetrwaliśmy dzięki Maryi

Polacy przetrwali pod zaborami, bo byli katolikami. Dlatego w programie padają takie hasła jak Gietrzwałd, Jasna Góra, Ostra Brama i społeczny katolicyzm. Warto przyjrzeć się szczególnie pierwszej wymienionej miejscowości. W 1877 roku miało dojść w niej do objawienia, podczas którego dwie dziewczynki zobaczyły Matkę Boską. To wydarzenie jakich w Europie wiele w tym okresie. Wcześniej miały miejsca „objawienia” w Pontmain czy Lourdes, a później w Knock i Fatimie. Nagłych wizji dostąpiły też Maria Kozłowska i Faustyna Kowalska. Gietrzwałd jest jednak o tyle ważny, że – przynajmniej w wyobraźni Grzegorza Brauna – pół miliona wiernych podążających do warmińskiej wsi zatrzymało atak Prusaków na Rosję i tym samym najprawdopodobniej uniknięto wybuchu konfliktu na światową skalę.

Ten film chyba w końcu nie powstał, bo reżyser był zajęty przerywaniem obrad Sejmu

W połowie XX wieku dochodzimy do szczytów polskiej martyrologii, choć i wcześniej jej nie szczędzono. Dowiadujemy się,  – a przypominam, że zwracam uwagę tylko na naprawdę rzucające się w oczy aspekty –  że Niemcy mordowali nie tylko znienawidzone narody, ale też „istoty niegodne życia (eutanazja)”. Program bardzo wyraźnie podkreśla rolę polskich Sprawiedliwych wśród narodów świata. Uczniowie będą sobie przyswajać nazwiska Ireny Sendlerowej, Matyldy Getter, rodziny Żabińskich, Ulmów oraz Jana Karskiego i rolę „Żegoty”. To wszystko z pewnością pomaga budować patriotyczną postawę, ale dla faktograficznej przyzwoitości wypadałoby wspomnieć choćby półgębkiem o szmalcownictwie czy pogromach.

Zachęcam do przeczytania tekstu o historii najnowszej według PiS

Oraz do artykułu o tym jak powinno wyglądać nauczanie historii w szkole

Jan Rojewskihttps://truestory.pl
Pisarz, dziennikarz. Publikował m.in. na łamach Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej, Onetu, Tygodnika Powszechnego. Był stałym współpracownikiem Wirtualnej Polski i Tygodnika POLITYKA. Od września 2021 roku redaktor naczelny True Story.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

9 KOMENTARZE

 1. Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę, aby ludzie, którzy chcą dołączyć do wielkich Iluminatów, wiedzieli, jak pomógł mi wspaniały członek Iluminatów. Nazywa się Lord Felix Morgan. Pomaga mi odzyskać życie ze stanu śmierci. Zwolniony po około 5 latach i sześciu miesiącach. Po zdradzie przez tak wielu członków Iluminatów. Przez lata byłem beznadziejny i finansowo na parkiecie. Ale pewnego dnia podczas surfowania w Internecie natknąłem się na post członka Wielkiego Iluminatów, Lorda Felixa Morgana, i powiedziałem, że jeśli jesteś członkiem Wielkich Iluminatów, możesz być sławny, bogaty i odnoszący sukcesy w życiu. Natychmiast skontaktowałem się i wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mnie i pomógł, a ja zapłaciłem za formularz rejestracyjny używany do inicjacji mnie i zostałem inicjowany do wielkiego nowego porządku świata Iluminatów. Następnie dali mi wszystkie wskazówki i powiedzieli, że po inicjacji wszyscy nowi członkowie zostaną nagrodzeni sumą 1 000 000 $ w gotówce. Z pomocą Lorda Felixa Morgana. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Iluminatów. Jeśli wcześniej nie poradziłeś sobie z oszustami lub szukasz kogoś, kto pomoże ci dołączyć, radzę ci spróbować Lorda Morgana. To Twoja najlepsza szansa na stanie się tym, czego chcesz w swoim przyszłym życiu. Skontaktuj się z nim przez e-mail: [email protected] lub WhatsApp +2348056051569

 2. OGŁOSZENIE DLA ŚWIATA
  UWAGA: ILLUMINATI NIE KOMUNIKUJE SIĘ POPRZEZ WHATSAPP
  NIE MA POŚWIĘCENIA LUDZKIEJ, A ILLUMINATI RÓWNIEŻ NIE PROSI O OPŁATĘ REJESTRACYJNĄ

  [email protected]

  Czy jesteś biznesmenem, politykiem, muzykiem, chcesz być bogaty, sławny, potężny w życiu, dołącz do Bractwa Iluminatów
  Będziesz człowiekiem honoru i będziesz szanowany w społeczeństwie. A twoje życie zmieni się na najlepsze w życiu. Jako nowy członek zostaniesz nagrodzony ogromną ilością pieniędzy, aby rozpocząć nowy styl życia, a światło wielkości będzie cię osłaniać przez wszystkie dni twojego życia.

  Musisz mieć co najmniej 20 lat, zanim będziesz mógł skontaktować się z agentem świątyni, który poprowadzi cię do świątyni za pośrednictwem poniższego e-maila

  [email protected]

 3. HIDDEN FESTIVAL toczy się wokół Connera. Dołącz do kultu Illuminati online już dziś i zdobądź natychmiastową sumę 1 miliona dolarów z darmowym domem w dowolnym miejscu na świecie, a także otrzymuj 2500 dolarów miesięcznie jako pensję. Jeśli jesteś zainteresowany, podaj następujące informacje na ten e-mail poniżej {[email protected]}… Mój synu, witamy w wielkim bractwie Iluminatów. Proszę o wypełnienie poniższych informacji. Imię i nazwisko………….Kraj……….Państwo pochodzenia……….Data urodzenia. …….Płeć……….Adres……….Telefon……….Adres e-mail…. ……Opowiedz nam niewiele o sobie, skontaktuj się z nami jak najszybciej… skontaktuj się z nami teraz, jeśli chcesz być sławny. WIĘCEJ INFORMACJI wyślij e-mail na adres [email protected]

 4. OGŁOSZENIE DLA ŚWIATA
  UWAGA: ILLUMINATI NIE KOMUNIKUJE SIĘ POPRZEZ WHATSAPP,
  NIE MA POWIADNIENIA LUDZKIEJ, A ILLUMINATI RÓWNIEŻ NIE PROSI O OPŁATĘ REJESTRACYJNĄ
  [email protected]

  Czy jesteś biznesmenem, politykiem, muzykiem, chcesz być bogaty, sławny, potężny w życiu, dołącz do Bractwa Iluminatów
  Będziesz człowiekiem honoru i dobrze znanym z szacunku w społeczeństwie. A twoje życie zmieni się na najlepsze w życiu. Jako nowy członek zostaniesz nagrodzony ogromną ilością pieniędzy, aby rozpocząć nowy styl życia, a światło wielkości będzie cię osłaniać przez wszystkie dni twojego życia.

  Musisz mieć co najmniej 20 lat, zanim będziesz mógł skontaktować się z agentem świątyni, który poprowadzi cię do świątyni [email protected]

 5. POZDROWIENIA Z CENTRALI ILLUMINATI NA CAŁYM ŚWIECIE

  adres e-mail = [email protected] lub nasz
  wahtsapp +12345298163

  Witamy w wielkim porządku oświecenia stanów zjednoczonych i
  dla całego świata, jest to otwarta okazja do przyłączenia się do społeczności
  oświeconych ludzi, gdzie możesz odzyskać utracone marzenia,
  a także gdzie można odzyskać światło widzenia bogactwa i szczęścia
  bez ofiary krwi.

  KORZYŚCI PRZYZNANE NOWYM CZŁONKOM WCHODZĄCYM NA OŚWIETLENIE.
  1. Nagroda w gotówce w wysokości 550 000 $.
  2. Nowy elegancki samochód marzeń o wartości 150 000 USD
  3. Kupiłeś wymarzony dom w wybranym przez Ciebie kraju.
  Miesięczna konsultacja z 5 najlepszymi na świecie.
  Liderzy i 5 najważniejszych celebrytów na świecie. Jeśli jesteś
  zainteresowanych prosimy o kontakt na poprzedni adres e-mail
  [email protected] lub nasza wahtsapp +12345298163

  https://www.gaia.com/article/what-is-the-iluminati

 6. OGŁOSZENIE DLA ŚWIATA
  UWAGA: ILLUMINATI NIE KOMUNIKUJE SIĘ POPRZEZ WHATSAPP,
  NIE MA POWIADNIENIA LUDZKIEJ, A ILLUMINATI RÓWNIEŻ NIE PROSI O OPŁATĘ REJESTRACYJNĄ
  [email protected]

  Czy jesteś biznesmenem, politykiem, muzykiem, chcesz być bogaty, sławny, potężny w życiu, dołącz do Bractwa Iluminatów
  Będziesz człowiekiem honoru i dobrze znanym z szacunku w społeczeństwie. A twoje życie zmieni się na najlepsze w życiu. Jako nowy członek zostaniesz nagrodzony ogromną ilością pieniędzy, aby rozpocząć nowy styl życia, a światło wielkości będzie cię osłaniać przez wszystkie dni twojego życia.

  Musisz mieć co najmniej 20 lat, zanim będziesz mógł skontaktować się z agentem świątyni, który poprowadzi cię do świątyni [email protected]

 7. TO TWOJA ZŁOTA SZANSA, ABY DOŁĄCZYĆ DO WIELKIEGO BRACIA BOGACTWA I WŁADZY ILLUMINATI
  UWAGA: ILLUMINATI NIE KOMUNIKUJE SIĘ POPRZEZ WHATSAPP,
  NIE MA POWIADU LUDZKIEGO, A ILLUMINATI RÓWNIEŻ NIE PROSI O OPŁATĘ REJESTRACYJNĄ
  [email protected]

  Czy jesteś biznesmenem, politykiem, muzykiem, chcesz być bogaty, sławny, potężny w życiu, dołącz do Bractwa Iluminatów
  Będziesz człowiekiem honoru i dobrze znanym z szacunku w społeczeństwie. A Twoje życie zmieni się na najlepsze w życiu. Jako nowy członek zostaniesz nagrodzony ogromną sumą pieniędzy w wysokości 666000$, samochodem, a także domem w dowolnym kraju, który wybierzesz, aby rozpocząć nowy styl życia i światło wielkości będą osłaniać cię przez wszystkie dni twojego życia.

  Musisz mieć co najmniej 20 lat, zanim będziesz mógł skontaktować się z agentem świątyni, który poprowadzi cię do świątyni [email protected]

 8. GREETINGS FROM THE ILLUMINATI WORLDWIDE HEADQUARTER

  email address = [email protected] or our
  wahtsapp +12345298163

  Welcome to the great order of enlightenment of the united states and
  to the whole world, this is an open opportunity to join the community
  of the enlightened people, where you can recapture your lost dreams,
  and also where you can regain the light of see wealth and happiness
  without any blood sacrifice.

  BENEFITS GIVEN TO NEW MEMBERS GOING ON THE LIGHTING.
  1. Reward cash of $550,000.
  2. A new Sleek Dream CAR worth USD$150,000 USD
  3. Purchased a dream home in the country of your choice.
  A month-long consultation with the 5 best in the world.
  The leaders and 5 most important celebrities in the world. If you are
  interested please contact the previous email address
  [email protected] or our wahtsapp +12345298163

  https://www.gaia.com/article/what-is-the-illuminati

 9. KONTAKT MR David Mark na WhatsApp numer +2348140101327 email [email protected] Witam wszystkich, nazywam się Adams Scott, składam świadectwo o tym, jak dołączyłem do bractwa iluminatów, od tylu lat próbowałem dołączyć do tej organizacji, ja został oszukany przez fałszywego agenta w Afryce Południowej i Nigerii, byłem na dole, nie mogłem już wyżywić siebie i mojej rodziny i próbowałem zarabiać pieniądze wszelkimi sposobami, ale wszystko na próżno, bałem się skontaktować z jakimkolwiek agentem iluminatów, ponieważ jedli moje pieniądze, pewnego dnia natknąłem się na post kogoś składającego zeznania, dziękując człowiekowi o imieniu David Mark za pomoc w dołączeniu do bractwa Illuminati, potem spojrzałem na jego e-mail i numer telefonu, który tam był zapisany, bałem się skontaktuj się z nim, ponieważ wiele razy zostałem oszukany przez oszustów i odszedłem z pieniędzmi, więc byłem bardzo zdezorientowany, więc postanowiłem skontaktować się z osobą, która otrzymała zeznanie, zadzwoniłem do niego i komunikowałem się z nim przez telefony, zanim zaczął opowiadając mi swoją własną historię o tym, kiedy chciał dołączyć, powiedział mi wszystko, co mam do zrobienia, potem podjąłem decyzję i zadzwoniłem do agenta Davida Marka, a on powiedział mi wszystko, co mam do zrobienia, i zostałem inicjowany, co zaskakujące, że otrzymałem korzyść z bycia nowy członek wielkiego bractwa Iluminatów Byłem bardzo szczęśliwy, dla tych z was, którzy próbują dołączyć do tej organizacji, jest to dla was okazja do przyłączenia się. SKONTAKTUJ SIĘ Z MR David Mark na WhatsApp numer +2348140101327 email [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze