niedziela, 2 kwietnia, 2023
Strona głównaPolitykaRafał Trzaskowski w „The Economist”. Uczciwe podejście do PiS i prośba o...

Rafał Trzaskowski w „The Economist”. Uczciwe podejście do PiS i prośba o pomoc

Prezydent Warszawy zagościł na łamach jednego z najważniejszych magazynów ekonomicznych na świecie. Trzaskowski opisał, jak jego miasto, którego liczba mieszkańców w ciągu miesiąca urosła niemal o 1/5, radzi sobie z przyjęciem uchodźców z Ukrainy. Polityk PO wylicza, jakiego wsparcia Polska i Warszawa oczekuje od organizacji międzynarodowych.

Trzaskowski podkreśla, że ponad 300 tys. osób, które zdecydowało się zostać w stolicy Polski, w miesiąc powiększyło jej populację o 17 proc. A sama Polska stała się drugim po Turcji krajem na świecie z największą liczbą uchodźców. „Wiedzieliśmy, że nadchodzi wojna. Ale nie spodziewaliśmy się, że w ciągu zaledwie miesiąca przerodzi się ona w konflikt na pełną skalę, powodując przesiedlenia milionów ludzi. Nie spodziewaliśmy się tak wielkiej tragedii i zniszczeń” – pisze polityk w „The Economist”.

Trzaskowski w „The Economist”. Uczciwe podejście do PiS

Rafał Trzaskowski przekonuje, że nasi sąsiedzi z Ukrainy zostali powitani z otwartymi sercami, a zasługi za ich dobre przyjęcie można przypisać zarówno wolontariuszom, organizacjom charytatywnym, jak i rządowi. „Rząd otworzył ośrodki recepcyjne i ogłosił, że przyjmie każdego obywatela Ukrainy znajdującego się w trudnej sytuacji” – pisze prezydent Warszawy, a jego słowa mogą dziwić osoby stykające się codziennie z przekazem jego partyjnych kolegów.

Trzaskowski co prawda wypomniał PiS, że przez lata podsycało nastroje antyuchodźcze, czemu sprzeciwiała się jego partia, ale w obecnej sytuacji jest zachowanie rządu jest zgoła inne. „Wszyscy udowodniliśmy, że mimo wszystko solidarność jest wpisana w nasze narodowe DNA” – czytamy. Prezydent Warszawy nie pominął również faktu, że władze centralne uruchomiły w stolicy ośrodki recepcyjne i nie zagłębiał się w szczegóły, że długo nie działały one zbyt dobrze.

Były kandydat w wyborach prezydenckich wyjaśnił, że na początku zdecydowaną większością przybyłych Ukraińców zajmowały się ich rodziny i przyjaciele, a później także zwykli ludzie, którzy otworzyli swoje mieszkania dla zupełnie obcych osób. „Między innymi dlatego na naszych ulicach nie widać grup uchodźców, w parkach nie ma rozbitych namiotów, a w obozach nie ma ludzi żyjących jak nomadowie” – czytamy.

Trzaskowski apeluje: skończmy z improwizacją

Trzaskowski dalej wylicza, co miasto i inne podmioty zrobiły w celu zakwaterowania i pomocy uchodźcom. Firmy pomogły zaadaptować budynki biurowe, Norweska Rada Uchodźców i WOŚP, wybudowały na Dworcu Wschodnim nowoczesne schronisko tranzytowe. Unia Europejska dała zielone światło, by uchodźcy ekspresowo uzyskali podobny status, jak obywatele polski – wraz z uprawnieniami do korzystania ze szpitali i przychodni.

Prezydent Warszawy podkreśla, że większość obciążeń administracyjnych związanych z tą opieką spoczywa na władzach lokalnych. To urzędnicy samorządów nadają uchodźcom PESEL-e, odpowiadamy za rejestrację uchodźców, w tym nadawanie im numerów identyfikacyjnych i numerów ubezpieczenia społecznego, oraz za dystrybucję stypendiów rządowych wśród osób ich przyjmujących. Trzaskowski nie ukrywa, że Warszawa powoli zaczyna być przeciążona.

Rafał Trzaskowski alarmował o problemach związanych z dużą liczbą uchodźców już na początku marca

„Dwa tygodnie temu, w szczytowym momencie dotychczasowego kryzysu, do Warszawy przybywało 30 000 osób dziennie. (…) Musiałem dzwonić do prezydentów innych miast Polski i Europy, by błagać o pomoc. Moi przyjaciele wysyłali autobusy w środku nocy, aby przesiedlić ludzi. Najwyższy czas, abyśmy odeszli od improwizacji, a zamiast tego stworzyli strategię radzenia sobie i odpowiednie systemy pomocy uchodźcom” – czytamy.

Trzaskowski podkreśla, że jako prezydent Warszawy ma obowiązek zadbać o to, by miasto funkcjonowało normalnie. Większość pracowników socjalnych zajmuje się teraz uchodźcami, a większość psychologów, którzy zwykle pracują z polskimi dziećmi, zajmuje się młodzieżą z Ukrainy, która przeżyła traumę. Cały proces przyjmowania uchodźców dalej w dużej mierze opiera się na improwizacji. Polityk apeluje o przygotowanie planu działania wobec uchodźców na następne miesiące. 

Prezydent Warszawy prosi o bezpośrednie fundusze dla samorządów

„Potrzebujemy też funduszy, które trafią bezpośrednio do uchodźców, organizacji charytatywnych i samorządów lokalnych, ponieważ to one są na pierwszej linii frontu kryzysu” – przekonuje Trzaskowski. Jak podkreśla, sam od lat domaga się, by UE bezpośrednio wspierała finansowo miasta i samorządy. Jego zdaniem nie tylko obecny kryzys związany z atakiem Rosji na Ukrainę, ale też walka ze zmianami klimatu czy pandemią wymaga od UE zmiany myślenia i wsparcia władz lokalnym w sprostaniu tym wyzwaniom.

Wiceszef PO podkreśla, że najbardziej potrzebne jest stworzenie przez europejskie i międzynarodowe organizacje pomocowe stałego systemu koordynacji działań w związku z kryzysem uchodźczym. W artykule proponuje między innymi dostosowanie systemu edukacji do dzieci z Ukrainy. Trzaskowski namawia polski rząd, by szybko zwrócił się o pomoc do odpowiednich agend ONZ, a także do innych rządów UE, by okazały Polsce i Ukrainie solidarność poprzez program dobrowolnej relokacji uchodźców.

„Ukraińcy walczą nie tylko o swoją wolność. Walczą także o naszą wolność, nasze wartości i stabilność instytucji transatlantyckich. Dlatego musimy zrobić, co do nas należy, by pomóc uchodźcom. W czasie II wojny światowej Hitler próbował wymazać Warszawę z mapy Europy. Naziści obrócili ją w gruzy. A jednak jak feniks z popiołów podniosła się do chwały” – pisze Trzaskowski.

„Charków, Mariupol, Chersoń i inne ukraińskie miasta zostały skazane na śmierć przez Władimira Putina. Niewielu ludzi na świecie lepiej od nas rozumie, co to oznacza, co to znaczy walczyć, wytrwać i odbudować się na przyszłość. Musimy pomóc Ukraińcom w walce, a następnie w odbudowie ich przyszłości. Nie mogą tego zrobić sami” – czytamy.

To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze