sobota, 24 lutego, 2024
Strona głównaPolitykaNapaść Rosji na Ukrainę. Spontaniczna pomoc Polaków dla Ukraińców

Napaść Rosji na Ukrainę. Spontaniczna pomoc Polaków dla Ukraińców

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 2014 roku, ale to 24 lutego 2022 roku zapisze się w historii jako dzień wypowiedzenia otwartej wojny. Ukraińska armia, ochotnicy i mężczyźni w wieku poborowym stają do walki z okupantem, ale inni uciekają od wojny. Z pomocą przychodzą im Polacy.

Wojna Rosji z Ukrainą pokazuje, do czego służą NGOS-y, które nacjonalistyczne rządy uznają często za przyczółki wrogich ideologii. Ale w czasie, kiedy najwyżsi urzędnicy skupiają się na twitterowej dyplomacji (fajnie, że w końcu zamknęliśmy nasze niebo dla rosyjskich samolotów), to organizacje pozarządowe kanalizują oddolną pomoc Polaków dla Ukraińców.

Polacy pomagają Ukraińcom. Spontaniczne odruchy serca

Doświadczenie w organizowaniu i zasilaniu zbiórek, które zastępują nam sprawnie działające państwo, w obecnej sytuacji jest dużym wsparciem dla naszych sąsiadów ze wschodu. Polacy nie ograniczają się tylko do niebiesko-żółtej nakładki na zdjęcia profilowe, ale i w odruchu empatii i solidarności niosą Ukraińcom realną pomoc.

Prawie każdy zna kogoś, kto żyje w Polsce, ale pochodzi z Ukrainy, a często jest to kilka-kilkanaście osób. Oni wszyscy mają bliskich, którzy zostali w kraju, gdzie wróg na rozkaz szaleńca wali rakietami w budynki mieszkalne. Walka o ojczyznę to jedno, ale normalnym odruchem jest uciekać w bezpieczne miejsce.

Caritas we współpracy z samorządowcami pomaga uchodźcom z Ukrainy (na zdjęciu dworzec w Przemyślu – fot. Facebook/Caritas)

I tutaj właśnie ma miejsce największe pospolite ruszenie Polaków. Nie tylko duże organizacje, ale też małe przedsiębiorstwa i osoby prywatne na własną rękę wsiadają we własne auta i jadą na przejście graniczne, by zabrać stamtąd osoby, które szukają schronienia w Polsce. Spontaniczne wyjazdy poprzedzają zbiórki żywności, środków czystości czy śpiworów, których w pierwszej chwili najbardziej będą potrzebować UCHODŹCY.

Lista zweryfikowanych organizacji niosących pomoc dla Ukraińców.

Zbiórki żywności, kosmetyków i śpiworów, transport dla potrzebujących

Część zebranych produktów trafia na front, by wesprzeć ukraińskich żołnierzy walczącą z wrogiem, który wkroczył nie tylko od wschodu, ale i z terenów Białorusi i Krymu. Jednak potrzeby armii najlepiej zna jej dowództwo – już w dzień agresji zostało uruchomione specjalne, zweryfikowane konto, na które można wpłacać pieniądze. Każda złotówka może przechylić szalę zwycięstwa na korzyść Ukrainy.

Drugą najlepszą rzeczą, którą możemy zrobić dla ukraińskich mężczyzn walczących o ojczyznę (choć w armii nie brakuje też kobiet), to zająć się ich rodzinami. Na zweryfikowanej, facebookowej grupie „Pomoc dla Ukrainy🇺🇦 Допомога Україні: mieszkanie oraz inna pomoc obywatelska”, która liczy przeszło 200 tys. osób, można odpowiedzieć na zapotrzebowanie, które zgłaszają UCHODŹCY z Ukrainy.

Na wysokości zadania stanęły też duże firmy: 

  • trzej najwięksi operatorzy komórkowi w Polsce oferują tańsze lub nawet darmowe połączenia z Ukrainą,
  • niektóre firmy zatrudniające Ukraińców, wraz z pensją za luty wypłaciły im też z góry wynagrodzenie za marzec,
  • bezzwrotny datek dla każdego zatrudnionego Ukraińca przekaże Biedronka,
  • marka napojów Oshee sfinansuje wynajem mieszkań z Ukrainy,
  • firmy oferują pomoc w ściągnięciu rodzin do Polski, znalezieniu pracy, uzyskaniu świadczeń zdrowotnych czy nostryfikacji dyplomów,
  • sieci hoteli mające placówki niedaleko granicy Polski z Ukrainą oferują bezpłatne noclegi UCHODŹCOM

Prawnicy, kynolodzy, tłumacze, psycholodzy… Przedstawiciele wielu profesji również oferują potrzebującym Ukraińcom bezpłatną pomoc

Państwo polskie też pomaga

Pracowniczy hotel Petrochemia rodzinom z Ukrainy udostępnił prezes PKN Orlen. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin poprosił wszystkie spółki Skarbu Państwa o włączenie się w pomoc da UCHODŹCÓW. Póki co zareagowało PKP, które wysłało do Przemyśla dodatkowe składy pociągów, a później ogłosiło, że przejazd dla obywateli Ukrainy jest darmowy.

Brawa za szybką decyzję należą się ministerstwu rolnictwa i Głównemu Inspektoratowi Weterynaryjnemu, które uprościły przepisy związane z wwozem zwierząt domowych do Polski. Badania pod kątem obecności wścieklizny ukraińscy właściciele wykonają w naszym kraju za darmo.

Polecamy:

Jak informują urzędnicy, w ciągu dwóch minionych dni do Polski wjechało ponad 100 tys. Ukraińców. Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek fali migracji. Użytkownicy Twittera donoszą, że na przejściach granicznych czekają długie kolejki samochodów, których kierowcy oferują darmowy transport Ukraińcom.

Polsko, oby tak dalej. Dobrze, że akurat w tych UCHODŹCACH widzicie ludzi.

Maciej Deja
Maciej Deja
Wyrobnik-dyletant, editor in-chief w trzyosobowym zespole TrueStory.pl. Wcześniej w redakcjach: Salon24.pl, FAKT24.PL, Wirtualna Polska, Agencja AIP, iGol.pl.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze