poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaPrawoPoszukiwani płacą za brak maseczek. 6 osób za kratkami

Poszukiwani płacą za brak maseczek. 6 osób za kratkami

Policja i Straż Miejska intensywnie kontroluje, czy Polacy stosują się do obostrzeń pandemicznych, szczególnie w galeriach handlowych. Przy tej okazji dochodzi do siłowych interwencji, jak te ukazane na nagraniach z Zamościa czy Ostrowca Św. Okazuje się, że przez brak maseczek wpadają również osoby poszukiwane.

Poszukiwani wpadają przez brak maseczek (fot. policja.gov.pl0

Legitymowanie za brak maseczek trwa na masową skalę od piątku 10 grudnia. Choć rozporządzenie Ministra Zdrowia zobowiązuje do zakrywania nosa oraz ust w w zamkniętych miejscach publicznych już od ponad pół roku, to kary za nieprzestrzeganie przepisów nie były egzekwowane. Teraz się to zmieniło.

Obostrzenia sanitarne. Wzmożone kontrole policji i straży miejskiej

Jako że w drugą i trzecią niedzielę grudnia, ze względu na bliskość świąt, został uchylony zakaz handlu, galerie i sklepy wielkopowierzchniowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Przestrzegania obostrzeń przez klientów pilnują policjanci i strażnicy miejscy.

Jak się okazuje, wiele osób nie rozumie, że za brak maseczki funkcjonariusze mają prawo nie tylko wylegitymować, ale również nałożyć mandat. Lekkie podejście do obostrzeń sanitarnych jest szczególnie kosztowne dla osób, które mają więcej na sumieniu. W minionym tygodniu przez brak maseczki wpadło co najmniej 6 poszukiwanych osób.

O aż 5 przypadkach donosi warmińsko-mazurska wojewódzka komenda policji. We wtorek galerii handlowej w Iławie zatrzymano 47-latka, który był poszukiwany w związku z odbyciem kary 90 dni więzienia. Tego samego dnia przy rynku w Reszlu uwagę policjantów zwrócił 19-latek bez maseczki. Jak się okazało w toku interwencji, był poszukiwany przez prokuraturę.

Ostrowiec Świętokrzyski – siłowa interwencja policji wobec mężczyzny, który nie chciał się wylegitymować

Poszukiwani wpadają przez brak maseczek

Dzielnicowy z Lidzbarka Warmińskiego rozpoznał poszukiwanego podczas świątecznych zakupów bez maseczki, dzięki czemu przestępca – wcześniej nieuchwytny dla policji – zostanie odstawiony do więzienia na 6 miesięcy. W Nidzicy i w sąsiedniej gminie Kozłowo zatrzymano 59- i 53-latka. Pierwszy trafi do aresztu na 50 dni za nieuiszczoną grzywnę, drugi poszedł siedzieć na rok za stosowanie gróźb karalnych.

W Węgorzewie we wtorek wpadł 45-latek, który był poszukiwany za przestępstwo przeciw rodzinie. Mężczyzna wychodził ze sklepu bez maseczki, gdy zauważyli go policjanci. W trakcie kontroli okazało się, że ma więcej na sumieniu. Jedyny przypadek spoza Warmii i Mazur to 32-latek, który nie miał maseczki w jednej z polickich galerii handlowych. Po wylegitymowaniu go okazało się, że to poszukiwany alimenciarz. Święta i resztę zimy spędzi w areszcie.

Polecamy:

Przestępcom i osobom z czystą kartoteką przypominamy, że niestosowanie się do obostrzeń sanitarnych jest wykroczeniem, które może skutkować mandatem lub nawet grzywną. W przypadku popełnienia wykroczenia policjant nie tylko może, ale musi nas wylegitymować. Jeśli odmawiamy poddania się tej czynności, ma prawo użyć wobec nas siły.

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze