poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaPolitykaWielka Brytania. Polacy stracą pracę? Bezprecedensowy proces

Wielka Brytania. Polacy stracą pracę? Bezprecedensowy proces

Ponad 200 tys. Polaków mieszkających na wyspach może stracić pracę - alarmuje Politico. Portal powołuje się na komunikat The Independent Monitoring Authority (IMA), niezależnej agencji powołanej w celu przestrzegania praw obywateli UE zamieszkujących Zjednoczone Królestwo

Pałac Kultury i Nauki to dzieło sztuki przy tym samotnym zegarku

IMA została powołana do życia wraz z procesem wyjścia UK z Unii Europejskiej. Zadaniem agencji jest dbanie o los tych obywateli wspólnoty, którzy zdecydują się pozostać na wyspach brytyjskich, gdy proces pełnego Brexitu zostanie zakończony. To pierwszy raz gdy o agencji robi się naprawdę głośno. Zdecydowała się ona pozwać rząd w Londynie ze względu na niepewną sytuację osób, które niedawno osiedliły się po północnej stronie kanału La Manche.

Brytyjskie prawo dzieli emigrantów, na tych którzy już się osiedlili (Settled Status) i są w trakcie osiedlania (Pre-settled Status). Do tej drugiej kategorii należą miliony osób, które znajdują się na wyspach krócej niż pięć lat. IMA obawia się, co stanie się z tymi osobami – w tym z ponad 200 tys. Polaków – gdy wygasną ich uprawnienia dotyczące bycia „w trakcie osiedlania”, a nie otrzymają jeszcze nowych. Żeby znaleźć się w tej próżni prawnej wystarczy nie wypełnić na czas odpowiedniego wniosku. Jest to równoznaczne z utratą dotychczasowych uprawnień, takich jak prawo do pracy czy dostęp do służby zdrowia.

IMA uważa, że osoby, które – choćby z własnego zapominalstwa – nie wypełnią kwitów i tym samym znajdą się na marginesie życia społecznego, będą głęboko poszkodowane, a umowa brexitowa nie zakładała takiego scenariusza. Agencja uważa, że brytyjscy urzędnicy powinni automatycznie zamieniać status „osiedlonych”, bez dodatkowej papierologii.

Wielka Brytania. Brakuje rąk do pracy

W interesie rządu na Downing Street nie są jednak żadne ostre akcje przeciwko migrantom pozbawionym statusu „osiedleńców”. Wielka Brytania – także na skutek Brexitu – traci setki tysięcy rąk do pracy. W relacjach mieszkających na wyspach Polaków, coraz częściej słychać, że Brytyjczycy nie chcą wykonywać niektórych prac, a tym samym w branży motoryzacyjnej i budowlanej rośnie liczba wakatów.

Tym samym praca na Wyspach staje się bardziej opłacalna. Mediana wynagrodzeń wzrosła o 4,9 proc. w październiku tego roku, w stosunku do tego samego miesiąca w roku 2020. Aktualnie w Wielkiej Brytanii wzrost płac jest tak wysoki, że przebija inflację. Pytanie tylko, czy Londyn ogarnie swoją biurokrację i dalej będzie pozwalać Polakom podejmować pracę u siebie, na czym do tej pory korzystały obie strony kontraktu.

Zobacz też:

Jezioro Aralskie. Jedna z największych katastrof ekologicznych w historii

Ofensywa dyplomatyczna Francji w Europie Wschodniej

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze

Ostatnie komentarze