wtorek, 10 września, 2024
Strona głównaPolitykaPo wybuchu na Krymie pali się... trawa. Kolejny atak na półwysep

Po wybuchu na Krymie pali się… trawa. Kolejny atak na półwysep

Według ukraińskiej agencji Unian w Sewastopolu na Krymie doszło do eksplozji. Będący uzurpatorem gubernator z nadania Rosji, który rządzi w tym mieście, czyli Michaił Razwożajew utrzymuje, że to zestrzelenie drona doprowadziło do "pożaru trawy i krzewów".

putin

„Według wstępnych informacji w okolicy Góry Kara-Koba zestrzelono drona. Na ziemi doszło do eksplozji, po czym zapaliła się trawa i krzewy” – przekazał opinii publicznej gubernator Michaił Razwożajew (tłumaczenie za portalem Interia.pl).

Która wersja jest prawdziwa?

Rzeczywiście niektórzy wskazują na to, że zestrzelenie dronów mogło doprowadzić do tego, że zaczęła płonąć trawa i krzewy. Tymczasem ukraińska agencja Unian twierdzi, że widoczny gęsty dym nad miastem ma świadczyć o tym, że przeprowadzono tam atak.

Jak donosi Radio Swoboda, blisko miejsca zdarzenia jest elektrociepłownia oraz cztery magazyny broni, amunicji i sprzętu wojskowego armii rosyjskiej.

Pożar w bazie wojskowej 19 lipca

Przypomnijmy, że już 19 lipca media informowały o tym, że w rosyjskiej bazie wojskowej na okupowanym Krymie wybuchł pożar. Ukraińcy wtedy donosili, że eksplodował magazyn amunicji. Jak podawał portal polsatnews.pl: „Władze okupacyjne zarządziły ewakuację ludności z pobliskich terenów i częściowe zablokowanie autostrady łączącej Most Krymski z Symferopolem i Sewastopolem”.

Eksplozja na poligonie

Według Ukraińców eksplozja miała też miejsce na poligonie koło wsi Krynyczky, w pobliżu miasta Stary Krym. Prawdopodobnie doszło do wybuchu magazynowanej tam amunicji. Kanał Astra na Telegramie zaznaczył, że na poligonie składowano granaty ręczne, miny, pociski artyleryjskie, granaty moździerzowe i broń strzelecką.  

Seria eksplozji na lotnisku rok temu

Przypomnijmy też, że już rok temu na lotnisku wojskowym na anektowanym w 2014 roku Krymie miała miejsce seria eksplozji. Takie informacje podawali świadkowie, a potwierdzili je decydenci, czyli miejscowe władze oraz Ministerstwo Obrony Rosji Stowarzyszenie Operatorów Turystycznych Rosji, które przekazało, że wśród turystów nie było rannych i zabitych. Rosyjskie media opublikowały jednak zdjęcia uciekających z plaż. Na drogach pojawiły się korki.

Stan wyjątkowy na Krymie

Z kolei w marcu 2023 roku na Krymie wprowadzono stan wyjątkowy z powodu innej serii eksplozji:

Kolejny atak na Most Krymski

17 lipca bieżącego roku takie informacje ws. kolejnego ataku na Most Krymski przekazała „Wirtualna Polska”:

„Kolejny atak na Most Krymski stał się faktem. Ukraiński Kanał24 ujawnił, że most został zaatakowany przy użyciu dronów naziemnych. Tymczasem rosyjskie media na początku twierdziły, że doszło jedynie do uszkodzenia części nawierzchni mostu. Na nagraniach z miejsca zdarzenia, które udostępniły agencje AP i Reutera widać, że kawałek mostu krymskiego przestał istnieć i widnieje tam tylko ogromna wyrwa, przez którą widać morze. W pewnym momencie na moście można zauważyć sznur aut. To Rosjanie, którzy w strachu próbują przedostać się z okupowanego Krymu do kraju. Niezależne ukraińskie media twierdzą, że poniedziałkowy atak był częścią udanej operacji specjalnej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i sił morskich Kijowa, ale trzeba jeszcze poczekać na oficjalne stanowisko w tej sprawie. Rosjanie odnieśli się do sprawy ataku. Siergiej Aksionow, rosyjski gubernator okupowanego Krymu całe zdarzenie nazwał „sytuacją awaryjną” i zapewnił, że ruch kolejowy zostanie wznowiony o godzinie 9:00. – W związku z sytuacją awaryjną na moście krymskim ruch został tam wstrzymany. Na miejscu pracują organy ścigania i ministrowie ds. sytuacji nadzwyczajnych, a także służby upoważnione przez Terytorium Krasnodarskie, Ministerstwo Transportu Rosji i Republiki Krymu. Do 9:00 komunikacja kolejowa z Krymem zostanie wznowiona – mówił Aksionow w rosyjskich mediach”.

Jak widać, Ukraińcy nie mają oporów przed tym, by dokonywać ataków na Krymie, by postraszyć Rosję. Celem Ukraińców oczywiście jest odzyskanie tego półwyspu, który już prawie od dekady jest anektowany przez Moskwę.

Czytaj także:

Islandia jako pierwszy kraj tak sprzeciwia się Rosji

Prezydent Egiptu poniżył Putina jak Erdogan

Donos w rosyjskiej rodzinie, wracają zwyczaje z ZSRR

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze