niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaPieniądzeNorwegia przekaże Ukrainie miliard euro w ciągu dwóch lat

Norwegia przekaże Ukrainie miliard euro w ciągu dwóch lat

10 miliardów koron norweskich, czyli niespełna miliard euro - to kwota wsparcia, którą rząd w Oslo zdecydował się przekazać Ukrainie w ciągu dwóch najbliższych lat. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną i odbudowę kraju, a także na uzbrojenie i wsparcie budżetowe dla Kijowa.

Premier Norwegii Jonas Gahr Støre ogłosił na konferencji po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim, że jego kraj przekaże Ukrainie 10 miliardów koron wsparcia (fot. ukrinform)

– Stoimy razem z narodem ukraińskim – powiedział premier Norwegii Jonas Gahr Støre, który 1 lipca odwiedził Ukrainę. Jak tłumaczył, inwazja Rosji na Ukrainę stworzyła najgorszy kryzys w Europie od czasów II wojny światowej i ma niszczący wpływ na naród ukraiński, który jest całkowicie zależny od wsparcia zewnętrznego. – Norwegia robi co może, aby wesprzeć walkę Ukraińców o wolność. Walczą oni w obronie nie tylko swojego kraju, ale także naszych demokratycznych wartości – powiedział Støre.

Norwegia deklaruje pomoc dla Ukrainy

Na stronie norweskiego rządu czytamy, że agresja Rosji ma paraliżujący wpływ na ukraińską gospodarkę. Według Banku Światowego, PKB Ukrainy ma spaść o 30-50% w 2022 roku. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) szacuje krótkoterminowe potrzeby finansowe Ukrainy na 5 mld dolarów. Norwegowie powołują się też na unijne szacunki dotyczące kosztów odbudowy Ukrainy – te sięgają już biliona euro, a wojna i rosyjskie zniszczenia wciąż postępują.

„Wsparcie dla Ukrainy musi być zatem elastyczne, a znaczna część wkładu norweskiego zostanie udostępniona w tym roku. Środki te zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną, wsparcie budżetowe dla ukraińskiej administracji rządowej, działania na rzecz odbudowy i broń” – czytamy. – W tej krytycznej sytuacji naszym obowiązkiem jest zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby pomóc tym, których wojna dotknęła najmocniej – mówi szefowa norweskiego MSZ Anniken Huitfeldt.

Premier Ukrainy Denis Szmyhal dziękuje szefowi norweskiego rządu za wsparcie

W komunikacie zwraca się uwagę na konieczność zabezpieczenia eksportu żywności z Ukrainy, która jest znana jako spichlerz nie tylko Europy. W normalnych warunkach Ukraina produkuje wystarczająco dużo żywności dla około 400 milionów ludzi. Utrzymanie produkcji żywności i jest niezbędne, aby zapobiec klęskom głodu na poziomie globalnym. Norwegia chce wzmocnić alternatywne szlaki handlowe, aby utrzymać otwartość rynków i ustabilizować ceny żywności.

Norwegia będzie wspierać euroatlantyckie ambicje Kijowa

Oprócz ogromnych potrzeb humanitarnych, Ukraina potrzebuje wsparcia w celu utrzymania najważniejszych usług rządowych i infrastruktury. Wojna wciąż trwa i jest jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić, kiedy będzie można rozpocząć działania na rzecz odbudowy. Potrzebne jest również wsparcie w celu zapewnienia ciągłych dostaw energii i gazu do ogrzewania, żywności, leków i innych podstawowych artykułów. Duża część norweskiego wsparcia będzie przeznaczona na broń i zaopatrzenie wojskowe.

Rząd w Oslo deklaruje w tym aspekcie ścisłą współpracę z sojusznikami i partnerami europejskimi. – Musimy utrzymać nasze wsparcie dla Ukrainy w jej nieustającej walce o wolność i niepodległość. Siły ukraińskie potrzebują zachodniego wsparcia w postaci sprzętu wojskowego i broni oraz amunicji, aby odeprzeć rosyjskie ataki – powiedział minister obrony Bjørn Arild Gram. Norwegia już zadeklarowała przekazanie trzech pojazdów MLRS (Multiple Launch Rocket System).

Norwegia współpracuje z podobnie myślącymi krajami i organizacjami w celu modernizacji i reformy ukraińskiej administracji rządowej. Środki finansowe będą przekazywane Ukrainie za pośrednictwem uznanych międzynarodowych organizacji. – Norwegia będzie szukać skutecznych, wspólnych, europejskich rozwiązań tam, gdzie to możliwe, ponieważ leży to również w naszym interesie – powiedział premier Norwegii. Støre zadeklarował też wsparcie dla euroatlantyckich ambicji Ukrainy.

Mateusz Morawiecki apelował do Norwegów. „Podzielcie się bogactwem”

Jak czytamy na stronie internetowej norweskiego rządu, znaczna część z kwoty 10 miliardów koron zostanie przekazana Ukrainie już w tym roku. Poprawkę do budżetu państwa na rok 2022, która umożliwia przekazanie dodatkowych pieniędzy potrzebującym krajom, zatwierdził już norweski parlament – Storting. Do tej pory w tym roku Norwegia przekazała ponad 2 miliardy koron w ramach wsparcia dla Ukrainy i krajów sąsiednich w odpowiedzi na agresję militarną Rosji.

Norwegia jest trzecim, po USA i Wielkiej Brytanii, największym płatnikiem do wielostronnego funduszu powierniczego Banku Światowego dla Ukrainy. Oprócz tego finansowania, Norwegia przekazała broń przeciwpancerną, sprzęt ochronny, system obrony powietrznej, pojazdy artylerii haubicowej i – wspólnie z Wielką Brytanią – pojazdy MLRS. Kraj zobowiązał się też do wniesienia wkładu do funduszu utworzonego w celu koordynacji zakupu sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

Polecamy:

Do większego wsparcia finansowego dla Ukrainy i innych krajów, które cierpią w wyniku embarga na rosyjską ropę i surowce, wzywał Norwegię polski premier. Mateusz Morawiecki stwierdził, że kraj ten „pośrednio żeruje” na wojnie, osiągając 100 miliardów euro dodatkowego zysku. Ma on wynikać z horrendalnych cen ropy i gazu oraz zwiększenia wydobycia wobec bojkotu tych paliw pochodzących z Rosji.

Czytaj też:

Maciej Deja
Maciej Deja
Wyrobnik-dyletant, editor in-chief w trzyosobowym zespole TrueStory.pl. Wcześniej w redakcjach: Salon24.pl, FAKT24.PL, Wirtualna Polska, Agencja AIP, iGol.pl.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze