sobota, 14 września, 2024
Strona głównaZdrowieCo piąty Polak wykazuje objawy depresji. Niepokojące wyniki badania CBOS

Co piąty Polak wykazuje objawy depresji. Niepokojące wyniki badania CBOS

Ankieterzy CBOS zapytali losową próbę ponad tysiąca dorosłych Polaków o depresję. Z badania wynika, że co piąty Polak ma przynajmniej łagodne objawy depresji, a mniej niż co setny - bardzo nasilone. Grupą, której poświęcono szczególną uwagę są internauci. W ich przypadku wyniki były dość zaskakujące.

Depresja – z badania CBOS wynika, że aż 21,4 proc. Polaków może mieć objawy tej choroby (fot. depositphotos)

CBOS zadał badanym te same pytania, które znajdują się na stronie https://ifightdepression.com/pl/autotest. Z zebranych danych wynika, że 72,2 proc. Polaków nie wykazało objawów depresji w ciągu dwóch tygodni poprzedzających kontakt z ankieterem. – Łagodne objawy wykazało 14,2 proc, umiarkowane 4,3 proc., nasilone 2,2 proc., a wyraźnie silne objawy 0,7 proc. ankietowanych – precyzuje dr Piotr Toczyski, krajowy konsultant metody EAAD-Best.eu i iFightDepression.eu w Polsce.

Depresja. Sprawdź objawy i zrób darmowy test

Jak wyjaśnia Toczyski, z wykształcenia psycholog i socjolog, wynik badania nie jest równoznaczny z kliniczną diagnozą depresji, którą musi postawić lekarz lub psycholog, uwzględniając inne techniki diagnostyczne. Wyniki ankiety przeprowadzonej na tak dużej próbie odpowiednio dobranej przez CBOS, daje jednak wyobrażenie o tym, czego doświadczają mieszkańcy Polski w zakresie zdrowia psychicznego w rzeczywistości, którą nazywamy kruchą, niespokojną, nieliniową i niezrozumiałą.

Depresja – sprawdź, czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich nie ma objawów tej choroby. Test dostępny na stronie https://ifightdepression.com/pl/autotest jest darmowy i przebadany pod kątem klinicznym

W badaniu zadano pytania, które służyły sprawdzeniu, czy u ankietowanego nie wystąpiło 8 głównych objawów depresji (od najlżejszego do najcięższego):

  • niewielkie zainteresowanie wykonywanymi czynnościami lub odczuwanie niewielkiej przyjemności z ich wykonywania
  • uczucie smutku, przygnębienia lub beznadziejności
  • kłopoty z zaśnięciem lub przerywany sen, albo zbyt długi sen
  • uczucie zmęczenia lub brak energii 
  • brak apetytu lub przejadanie się
  • poczucie niezadowolenia z siebie – lub uczucie, że jest się do niczego, poczucie, że jest się zawodem dla samego siebie lub rodziny
  • problemy ze skupieniem się, np. przy czytaniu gazety lub oglądaniu telewizji
  • poruszanie się lub mówienie zauważalnie wolniej niż zwykle lub zwiększona ruchliwość, niemożność usiedzenia w miejscu lub podenerwowanie

Przeprowadzono je w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej próbie 1050 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod wywiadu. Badanie zrealizowano w dniach od 30 maja do 9 czerwca 2022 roku. 61,6 proc. wywiadów przeprowadzono w domach metodą CAPI, 23,1 proc. – telefonicznie (metoda CATI) i 15,2 proc. – internetowo (CAWI).

Depresja a korzystanie z internetu. Stereotypy bez potwierdzenia

Wbrew obiegowej opinii, badanie nie potwierdziło, by objawy depresji występowały częściej wśród osób, które częściej korzystają z internetu nie pogłębia depresji? Okazało się, że internauci wręcz rzadziej deklarują przeżywanie ostatniego objawu depresji – zmian w ruchliwości (9 proc. wobec o 17 proc. respondentów niekorzystających z internetu. Internauci rzadziej skarżą się też na uczucie zmęczenia lub braku energii (48 proc. wobec 57 proc.), jednak nieco gorzej śpią (5 pkt. proc. różnicy).

Powyższe badanie jest jednym z elementów większego przedsięwzięcia badawczego „Izolacja społeczna w czasie epidemii a wycofanie projekcji na temat Internetu”, realizowanego wspólnie przez World Internet Project i EAAD-Best.eu w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Organizacje zachęcają do działań na rzecz publicznego zdrowia psychicznego w swojej lokalnej społeczności i do zakładania lokalnych aliansów przeciw depresji w kontakcie z europejskim konsorcjum EAAD-Best.eu.

W Europie zarejestrowano już ponad sto takich inicjatyw, a w naszej części kontynentu niedawno zarejestrowano równolegle alianse w Sofii oraz Warszawie. Wiedza i wsparcie w walce z depresją ze stolic ma promieniować na pozostałe regiony kraju. Polska inicjatywa odbywa się pod patronatem prezydenta Warszawy i burmistrza warszawskiego Śródmieścia. Z ich wsparciem przygotowano film edukacyjny o depresji. Głosu użyczyła Krystyna Janda, dyrektor artystyczna warszawskiego Teatru Polonia.

Depresja nie może być lekceważona. Sprawdź, jak z nią walczyć

Toczyski zachęca do samodzielnego wykonywania samodzielnego testu przesiewowego dla siebie lub w przypadku, kiedy niepokoimy się o bliskie nam osoby, wcielając się w ich role. W wielu krajach Europy testy kwestionariuszowe wykrywające depresję są dostępne w każdej przychodni. Podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można zostawić wypełniony formularz. W przypadku niepokojących objawów lekarz podejmuje leczenie lub zaleca pacjentowi wizytę u psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty.

Polecamy:

Jednak kolejki do specjalistów są długie, a choroba w tym czasie może się zaostrzyć. Dlatego – w ramach profilaktyki – lekarze rodzinni z krajów UE często dają pacjentom z łagodną depresją dostęp do sfinansowanych ze środków Unii Europejskiej warsztatów iFightDepression. Są one darmowe i przetestowane klinicznie. Można je wykonać pod okiem swojego lekarza pierwszego kontaktu, psychoterapeuty albo psychiatry.

Jeżeli po obejrzeniu filmu i przeczytaniu tego tekstu martwicie się, że ktoś w waszych bliskich może mieć objawy depresji, przeczytajcie, jak możecie mu pomóc:

https://ifightdepression.com/pl/rodzina-i-przyjaciele

Czytaj też:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze