Czym jest aplikacja RESQL?
Aplikacja, którą WOŚP chce przekazać do wielu szkół, nosi nazwę RESQ i została stworzona przez grupę naukowców z Uniwersytetu SWPS (Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej). Opracowany system ma za zadanie wspierać szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej.
„To aplikacja, dzięki której dziecko może dyskretnie zgłosić, że coś się dzieje niepokojącego” – wyjaśnia psycholog Piotr Ciszek, jeden ze współzałożycieli RESQL. – Informacja trafia do interwenta, czyli do jednego z wybranych psychologów, pedagogów, nauczycieli, zaufanych osób w szkole. Ta osoba opiekuje się tym zgłoszeniem, dostaje informacje, nawiązuje kontakt, pyta. Na podstawie tych informacji można podjąć jakieś działania”.
Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie aplikacji, RESQL wychodzi naprzeciw najważniejszym wyzwaniom, które dostrzegalne są w polskich szkołach. Do trzech największych problemów zaliczają:
- Występowanie przemocy szkolnej w różnej postaci – fizycznej, psychicznej i werbalnej;
- Brak bezpiecznego systemu zgłaszania incydentów w sposób anonimowy wykwalifikowanemu do tego personelowi szkoły;
- Brak ogólnoszkolnego systemu prewencyjno-interwencyjnego, w tym procedur działań dla nauczycieli.
Możliwość anonimowego zgłoszenia problemu jest jedną z najważniejszych cech RESQL. Dr Małgorzata Wójcik z SWPS na VII Kongresie Edukacja i Rozwój, podczas wykładu „Przemoc rówieśnicza online – jak rozpoznawać, jak reagować”, podkreślała, że uczniowie nie zgłaszają przypadków przemocy z wielu powodów. Często obawiają się reakcji rówieśników, a czasem w ogóle nie potrafią zidentyfikować danego zjawiska jako przemoc. Zwłaszcza, jeśli przypadek wydaje jest dość nieoczywisty, np. gdy w grę wchodzi wykluczanie któregoś z uczniów z klasowej społeczności.
Aplikacja to nie jedyna rzecz, którą otrzymują szkoły. Do użycia zostaną przekazane im także „zestawy interwencji”. Pomogą one pracownikom w podejmowaniu odpowiednich decyzji i zaplanowaniu dalszych działań. Szkoła otrzymuje materiały dotyczące reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz scenariusze działań związanych z poszczególnymi sytuacjami przemocy rówieśniczej.
Aplikacja może trafić też do innych szkół
Na razie dostęp do RESQL został podarowany 50 szkołom, jednak WOŚP nie wyklucza kolejnych zakupów. Jurek Owsiak, szef WOŚP, jest bardzo pozytywnie nastawiony do współpracy z Uniwersytetem SWPS, który ceni za innowacyjny i obiecujący pomysł.
„W Polsce jest 12,5 tys. szkół podstawowych, to nie jest tak, że będziemy kupować program dla każdej szkoły, ale chcemy pokazać, że trzeba się tym problemem zająć i myślę, że to powinno być po stronie Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Zdrowia – mówi Owsiak. – W szkołach uczą się dzieci ze swoimi konfliktami i problemami, i za to pan minister też jest odpowiedzialny. Mówię do ministra Czarnka: proszę to wziąć pod uwagę, że zdrowie tych dzieciaków, ta codzienność, są także po pana stronie, to także pan jest za to odpowiedzialny. A my chętnie pomagamy, żeby rozwiązywać wszystkie problemy”.
Zobacz także:
Kultowy „Magazyn kryminalny 997” znika z anteny. Dlaczego?
Rabka-Zdrój kontra 5G. Burmistrz martwi się o zdrowie mieszkańców
150 tys. zł za studia na Kierunku Lekarskim. Studenci oburzeni