piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieUSA: Krajowy dzień świadomości o fentanylu

USA: Krajowy dzień świadomości o fentanylu

W Stanach Zjednoczonych dzisiaj jest obchodzony pierwszy dzień świadomości o fentanylu, ustanowiony przez Senat. Ta substancja z grupy syntetycznych opioidów odpowiada za więcej śmierci Amerykanów poniżej 50 roku życia niż jakakolwiek inna przyczyna, włączywszy w to choroby serca, raka i wypadki, a jej ofiarami zostali muzycy Prince i Mac Miller. Mimo to świadomość na temat tego, jak jest groźna, pozostaje niewielka.

Fot. Unsplash

Fentanyl. Co to jest?

Fentanyl to uzyskana w laboratorium substancja z grupy opioidów, zsyntetyzowana po raz pierwszy w Belgii w latach 50., a w latach 60. dopuszczona w USA do użytku medycznego. Podobnie jak inne opiaty, stosuje się go powszechnie jako środek przeciwbólowy, w szczególności w terapii paliatywnej. Jego przewagą nad szpitalną morfiną jest przede wszystkim to, że jest od niej mocniejszy, a przy tym znacznie tańszy w produkcji. Pozostaje natomiast tak samo uzależniający.

Podobnie jednak jak morfina czy inne opioidy, fentanyl bywa używany w warunkach pozaszpitalnych rekreacyjnie. Taka praktyka może być bardzo niebezpieczna, bo użyty jako narkotyk bywa kilkadziesiąt razy silniejszy od heroiny, a granica między dawką działającą psychoaktywnie a śmiertelną jest w jego przypadku wyjątkowo krucha. Już 2 mg substancji to dawka, która w zasadzie zawsze zabije człowieka, chociaż letalne przedawkowania zdarzały się też po zażyciu zaledwie ok. 0,25 mg (250 μg).

File:Fentanyl 12,5mcg-hour patch white background.jpg - Wikimedia Commons
Standardowy plaster z fentanylem uwalnia 12 μg fentanylu na godzinę. Proszę to porównać z dawką śmiertelną.

Fentanyl zabija więcej młodych Amerykanów, niż cokolwiek innego

To przekłada się na twarde statystyki. Według danych z National Center for Drug Abuse Statistics, fentanyl spowodowała śmierć ponad 43 tys. osób w 2020 r., co stanowi ponad połowę wszystkich zgonów związanych z przedawkowaniami w USA (więcej, niż przedawkowania heroiny, metamfetaminy, kokainy, benzodiazepin i dopalaczy razem wziętych!).

A statystyki z roku na rok pogarszają się – od 2012 r. wzrost zgonów po fentanylu wzrósł o 1100%. Szczególnie źle działo się podczas pandemii koronawirusa, co eksperci wiązali z bardziej negatywnym działaniem narkotyku na osłabione chorobą organizmy. Słynnymi ofiarami fentanylu zostali w ostatnich latach muzycy Prince, Mac Miller czy Lil Peep, a w Polsce Kris z mema „Krisa już nie ma”.

Dodatkowym ryzykiem jest mieszanie fentanylu z innymi środkami psychoaktywnymi. Problemem jest nie tylko celowe zażywanie speedballu, czyli mieszanki opioidu ze stymulantem takim jak kokaina. Fentanyl, z uwagi na to, jak jest tani, bywa używany jako wypełniacz dodawany do innych opiatów, a użytkownik często nie wie, że go wziął.

Do tego dochodzi ryzyko zanieczyszczenia fentanylem innych substancji, jak kokaina albo MDMA, ze względu na produkcję czy porcjowanie w niesterylnych warunkach. Nawet niedokładne posprzątanie wagi czy miski może wówczas kogoś zabić.

To nie jest też tak, że fentanylu nie ma w Polsce, czego dowodem jest ten krążący kiedyś po necie screen z Facebooka. 900 μg to dawka kilkukrotnie przekraczająca możliwą śmiertelną, a Sandra z Krisem wzięli kilka razy tyle razem z heroiną i kokainą.

Czarnorynkowe tabletki z fentanylem. Rak toczący USA

Kolejnym problemem jest sprzedaż na czarnym rynku nielegalnie wyprodukowanych tabletek, które mogą zawierać fentanyl. Pisaliśmy już kiedyś o tym, jak wielkim problemem jest w USA uzależnienie od legalnie dostępnych leków z grupy opioidów i benzodiazepin – takich jak oksykodon (Oxycontin) czy alprazolam (Xanax).

Z uwagi na ich cenę uzależnione osoby kierują się często na czarny rynek, ale równie dobrze mogą dostać pigułki, do których ktoś dopchał zabójczą substancję. O ile „zwykły” narkotyk może zostać przetestowany pod względem jakości, o tyle w przypadku tabletki jest to niemożliwe – trzeba ją w tym celu rozpuścić. Według amerykańskich służb, do 40% leków wyprodukowanych na czarnym rynku może zawierać fentanyl.

Czytaj także:

W Europie jest to, to póki co, pomniejszy problem, chociaż zdarzają się przedawkowania. Ale i tak to dobry przyczynek do tego, by osoby zażywające różne substancje w miarę możliwości zadbały o świadomość wiążącego się z tym ryzyka, zwłaszcza w przypadku zakupu nieznanych środków i od obcych osób.

Organizacje działające na rzecz redukcji szkód, jak Społeczna Inicjatywa Narkopolityki, zachęca do tego, by korzystać z testów na obecność pożądanej substancji, albo też z takich badających, czy substancja nie jest zanieczyszczona fentanylem. Odtrutką na fentanyl (i inne opioidy) jest nalokson, u nas trudno dostępny, ale powszechny w USA.

Polecamy:

To_tylko Redaktor
To_tylko Redaktor
Konto należące do redakcji TrueStory. Czasem wykorzystywane do puszczania niepodpisanych wiadomości od czytelników.
ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NajNOWsze

NajPOPULARNIEJsze